Gruzja zaprasza narciarzy

Szusowaliście już gdzie tylko się dało w Polsce, Czechach i na Słowacji? Znane są wam również ośrodki w Alpach? A co byście powiedzieli na zimowy wyjazd do Gruzji? Tamtejsze ośrodki zachwycają warunkami.

Według statystyk w 2018 roku Gruzję odwiedziło 48 913 Polaków. - Polacy są w czołowej dziesiątce jeśli chodzi o turystów przyjeżdżających do tego kraju. Mentalnie mamy wiele wspólnego z Gruzinami. Oni również są bardzo gościnni, a ze względu na położenie geopolityczne mamy podobną historię, wg. UNESCO w Gruzji ponad 8 000 lat temu wynaleziono wino, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu iż Gruzja jest jedną z 10 najbezpieczniejszych destynacji turystycznych na świecie - zaznacza Jakub Deryng-Dymitrowicz z agencji BrandBridge, która na co dzień promuje tamtejszy kraj.

Spośród Polaków około 5 700 przyjechało do Gruzji w sezonie zimowym. Trwa on zazwyczaj od grudnia do marca, ale w przypadku, gdy zima jest wystarczająco śnieżna nawet w kwietniu w wybranych ośrodkach można jeździć jeszcze na nartach. Na uwagę zasługuje fakt iż całodniowy skipass w najlepszych ośrodkach kosztuje 40GEL w przeliczeniu około 60PL, czy jak kto woli 15EUR.

- Największym i najpopularniejszym ośrodkiem jest Gudauri. Znajduje się on ok. 2,5 godziny jazdy od stolicy Gruzji, Tbilisi. Taki dystans oczywiście wpływa na popularność wśród turystów, ale resort ten ma też najlepiej rozwiniętą infrastrukturę spośród wszystkich gruzińskich ośrodków - podkreśla Daria Kholodilina, wielka miłośniczka tego kraju, a jednocześnie popularna instagramerka (@darikomogzauri), której zdjęcia wspaniale oddają tamtejszy klimat.

Stoki narciarskieStoki narciarskie Marek Podmokły

Niemal z roku na roku rozwija się również baza noclegowa. Dziś turyści, w tym rzecz jasna również narciarze mają możliwość zakwaterowania w tych najtańszych obiektach, jak i bardzo luksusowych. W tym sezonie na gości Gudauri czekać będą także rosyjskie łaźnie, rozmaite restauracje oraz dwa nowe bary z lokalnymi, rzemieślniczymi piwami.

- Na początku 2019 zostanie też oddany do użytku nowy wyciąg, który połączy Gudauri i Kobi, osadę tuż obok Kazbegi. Dzięki temu narciarze zyskają kolejne miejsce do freeridu, a w przypadku, gdyby ze względu na zbyt obfite opady śniegu została zamknięta droga pomiędzy tymi lokalizacjami, wyciąg będzie alternatywnym rozwiązaniem do przemieszczania się - podkreśla Daria. Najstarszym ośrodkiem narciarskim w Gruzji jest natomiast Bakuriani, ale i tutaj nie brakuje nowoczesnej infrastruktury oraz zakwaterowania. Położony jest w odległości około 3 - 3,5
godzin jazdy samochodem od Tbilisi. Można tu skorzystać ze wspaniałego powietrza  oraz łagodnych stoków, które gwarantują świetne warunki do nauki jazdy na nartach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Obecnie Bakuriani oferuje 23 trasy zjazdowe o łącznej długości 29,1 km. Trasy są
wyposażone w systemy sztucznego naśnieżania i przeznaczone dla wszystkich narciarzy. Stoki są podzielone według następujących poziomów trudności - początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany, ekspert. 8 wyciągów i 1 kolejka linowa są otwarte od 10.00 do 17.00. Mieszkając w Bakuriani warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do pobliskiego Borjomi, które słynie z magicznej wody mineralnej. Co ciekawe Bakuriani został jednogłośnie wybrany na gospodarza Mistrzostw Świata FIS Freestyle Ski& Snowboard 2023. Po raz pierwszy w historii FIS-u Gruzja będzie gospodarzem Mistrzostw Świata, a ponad 25 zaplanowanych medalowych wydarzeń to gwarancja niesamowitych wrażeń. Dla tych, którzy wybierają się z kolei do Batumi i okolic, najlepszą opcją na szusowanie jest Goderdzi. Aby tam dotrzeć potrzeba około 2 godzin podróży. Świetne miejsce zwłaszcza dla fanów freeridu.

Stoki narciarskieStoki narciarskie Marek Podmokły

Warto również wybrać się do Regionu Svaneti. To niesamowite miejsce zachwyca nie tylko widokami, ale ma także głęboką historię. W kurortach, czyli Hatsvali i Tetnuldi co roku pojawiają się nowe obiekty. W 2018 r. nowa droga linowa połączy Mestię z kurortem Hatsvali, co znacznie ułatwi transport, zwłaszcza przebywającym w centrum miasta. Dojazd do Tetnuldi jest nieco bardziej skomplikowany, ale widoki i wysokość ponad 3000 metrów nad poziomem morza zdecydowanie są tego warte!

Dla tych, którzy dużo jeżdżą na nartach, przygotowany został przegląd cen karnetów 2018/19. Jak wiadomo, Gruzja ma 5 ośrodków i jak można się domyślić, polityka cenowa i szczegóły mogą się różnić. Wybrałem najbardziej potrzebne.

1 $ = 2,6-2,7 lari, 1 € = 2,9-3.1 lari.
Jedniodniowyskipass: Gudauri - 50 lari, Bakuriani - 30-40 lari (w zależności od części sezonu!), Goderdzi - 25 lari, Swaneti (Tetnuldi i Hatsvali) - 40 lari.
Trzydniowy skipassGudauri - 140 lari, Bakuriani - 90-112 lari (w zależności od części sezonu!), Goderdzi - 71 lari, Swaneti (Tetnuldi i Hatsvali) - 112 lari.
Siedmiodniowy skipass: Gudauri - 290 lari, Bakuriani - 170-232 lari (w zależności od części sezonu!), Goderdzi - 145 lari, Swaneti (Tetnuldi i Hatsvali) - 232 lari.
Mozna tez zakupić

7 dni / karnet sezonowy (obowiązuje we wszystkich ośrodkach): 312 lari (dorośli), 180 lari (dzieci).
10 Dni / Karnet sezonowy (obowiązuje we wszystkich ośrodkach): 420 lari (dorośli), 260 lari (dzieci).
Pełny karnet na cały sezon (obowiązuje dla wszystkich ośrodków): 600 lari (dorośli), 300 lari (dzieci).
Więcej szczegółów na temat cen na stronie facebookowejMountain Resorts of Georgia

W celu łatwiejszej organizacji turyści mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej:
https://play.google.com/store/apps/details?id=ge.gov.mrg&hl=en
oraz na bieżąco sprawdzać warunki na stokach:
http://gudauri.ski/eng/main/index/25
http://www.bakuriani.ski/eng/main/index/77
http://goderdzi.ski/eng/main2/index/88

Stoki narciarskieStoki narciarskie Marek Podmokły

Copyright © Agora SA