Sport.pl

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Sami nie wiemy jak to się stało, ale w kalendarzu już mamy grudzień, a tym samym w polskich górach, rusza sezon narciarski. Pogoda za oknem nie zachęca, ale wierzcie nam, że w górach robią co mogą by przygotować trasy zjazdowe.

W przerwie od przygotowań i zakupów świątecznych warto zaplanować wyjazd na pierwszy śnieg lub na imprezę sylwestrową. Szczyrk Mountain Resort zachęca, by ostatnią noc w roku spędzić właśnie w Beskidach. Przygotowano ofertę specjalną umożliwiającą przywitanie nowego roku, jakby inaczej, na stoku narciarskim. Zabawę zapewni DJ w ApresSki barze przy dolnej stacji gondoli, nie zabraknie oczywiście symbolicznej lamki szampana o północy.

Wielki test za nami

W zeszłym sezonie sporo uwagi poświęciliśmy nowej inwestycji w Szczyrku, gdzie powstaje projekt realizowany na ogromną, nieznaną do tej pory w Polsce, skalę. W jednym roku wybudowano, aż trzy wyciągi, od podstaw  stworzono system naśnieżania oraz zaplecza technicznego na wysokim poziomie, wytyczono nowe i poszerzono istniejące już trasy. Wszystko po to, by wskrzesić na nowo ośrodek z wielkimi narciarskimi tradycjami. Ubiegły sezon okazał się dla Szczyrku jednym wielkim testem. Z jednej strony w wariackim tempie ukończono pierwszy etap inwestycji, a z drugiej nie uniknięto problemów z przygotowaniem tras. Jedno jest pewne, ośrodek w Szczyrku na nowo zagościł na narciarskiej mapie Polski i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród narciarzy. Z pozytywną energią i wiarą, zaczęto wykorzystywać  drzemiący potencjał Beskidu Śląskiego, by z miejsca włączyć się do walki o tytuł narciarskiej stolicy Polski. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, jak na stokach Skrzycznego, zapowiada się sezon 2018/2019.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Co czeka nas w tym sezonie?

Oficjalny start sezonu zaplanowano na sobotę 15 grudnia, jak na razie organizatorzy walczą z pogodą i starają się przygotować możliwie dużo tras. Intensywnie wykorzystano ochłodzenie na początku grudnia – naśnieżono podkłady na głównym szlakach, a także zmagazynowano śnieg w tak zwanych kopach, by przetrwał ocieplenie. Niedawna odwilż mocno utrudnia przygotowania, ale trzymamy kciuki, że uda się zdążyć na otwarcie.  W tym miejscu od razu radzimy na bieżąco sprawdzać sytuację i komunikaty na oficjalnej stronie https://www.szczyrkowski.pl/ oraz fanpage ośrodka https://www.szczyrkowski.pl/. Na start sezonu planowane jest otwarcie gondoli i kilku tras, zobaczymy na ile pozwoli pogoda.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Stoki Skrzycznego połączone!

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Odbiegając od sytuacji pogodowej sprawdźmy, co nas czeka w zbliżającym się sezonie. Zdecydowanie najważniejszą informacją i nowością w tym roku jest pełne połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą ośrodków – Szczyrk Mountain Resort (Małe Skrzyczne) z Centralnym Ośrodkiem Sportu (Skrzyczne). W zeszłym sezonie wytyczono trasę ze Skrzycznego na Halę Skrzyczeńską. W tym roku oddana zostanie nowa 6-osobowa kolejka krzesełkowa na Zbójnicką Kopę, skąd będziemy mogli zjechać w obu kierunkach. W ten sposób dokona się historyczne połączenie ośrodków, znacznie ułatwiające korzystanie ze wszystkich tras. Większość z Was zapewne pamięta uciążliwe transporty busami między dolnymi stacjami Skrzycznego, na szczęście mamy to już za sobą!

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Marek Hajkovsky

Do naszej dyspozycji zostaną oddane 23 trasy mierzące przeszło 40 km długości. Większość z nich to łatwe trasy niebieskie (14 tras), którymi dotrzemy bezpiecznie do każdego wyciągu w połączonych ośrodkach. Alternatywą dla bardziej zaawansowanych są trasy czerwone (7 tras) oraz dwie czarne – Bieńkula (nr 5) i FIS (nr 23) prowadząca z prawie samego szczytu Skrzycznego do dolnej stacji ośrodka COS. Poza wspomnianym nowym krzesełkiem na Zbójnicką Kopę (B5), od zeszłego roku kursują trzy inne komfortowe kolejki. Dwie 6 – osobowe podgrzewane kanapy: B1 na trasie Solisko – Hala Skrzyczeńska i B2  na trasie Solisko – Wierch Pośredni oraz duma ośrodka Szczyrk Mountain Resort - 10-osobowa kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Dodatkowo na ten sezon zmodernizowano kolejne dwa krzesełka (B3 i B4) w ośrodku COS, prowadzące na szczyt Skrzycznego ze stacją pośrednią na Jaworzynie. Komunikację uzupełniają pozostałe pięć wyciągów orczykowych.

Koniec problemów ze śniegiem?

Organizatorzy obiecują również zmianę na lepsze, w kwestii która budziła zastrzeżenia, w przygotowaniu tras. W tym celu wzmocniono, a także rozszerzono system naśnieżania. Poza tym zainwestowano w nowe ratraki z wbudowanym systemem nawigacji satelitarnej Laica, który precyzyjne monitoruje pokrywę śnieżną pod pracującą maszyną. W ten sposób operator może na bieżąco sprawdzać grubość śniegu i w odpowiedni sposób przygotować stok. Brzmi dość intrygująco i nowatorsko, mamy nadzieję, że przełoży się na lepsze warunki dla narciarzy.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

W przygotowaniach nie zapomniano o najmłodszych. Początkujący będą mogli nauczyć się jazdy na nartach w nowej szkółce Maxiland zlokalizowanej w Czyrnej – nazwanej tak samo jak jej odpowiedniczka na słowackim Chopoku. Podobieństwo ma być widoczne nie tylko w nazwie, ale również w jakości usług. Przygotowano pięć stref do nauki jazdy, dwie taśmy i orczyk ułatwiające wjazd do góry. Całość terenu szkółki, zostanie oddzielona od reszty stoków i narciarzy, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Kiedy najmłodsi, pod okiem doświadczonym instruktorów, będą się uczyć pierwszych kroków na nartach, rodzice będą mieli czas dla siebie.  Jest to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Ofertę na ten rok uzupełniono o nowy sklep z wypożyczalnią sprzętu oraz cztery nowe punkty gastronomiczne - Grill, Ápres-ski Solisko, Freebox bar Hala Skrzyczeńska oraz Bistro Czyrna. Nic tylko doczekać startu nowego sezonu!

 
Komentarze (15)
Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019
Zaloguj się
 • vicenteolivio

  Oceniono 14 razy 14

  Zbudujcie teraz infrastrukturę dojazdsową i parkingową, bo ani dojechać do Szczyrku nie mozna, a ni zaparkować gdziekolwiek się nie da!!! Wiocha na dole, Europa na górze!

 • uoni

  Oceniono 6 razy 4

  Totalna bzdura. Przy wyciągach tłok, trasy zatłoczone, na dodatek są dosyć trudne, a narciarze zwabieni reklamą przeważnie słabi. Np. trasa nr. 1, czerwona , dosyć trudna, na trasie małe dzieci i narciarze o nikłym stopniu umiejętności. Jeszcze gorzej na Golgocie, po godzinie jazdy potężne muldy zrobione przez zsuwających się narciarzy( bo nie zjeżdżających). Parking w zasadzie jeden, wjazd i wyjazd ze Szczyrku totalna klapa. Bieńkula nieczynna. Jednak jak były orczyki to można było pojeździć, nikt słaby nie pchał sie przykładowo na Golgotę

 • niebieskookie

  Oceniono 5 razy 3

  Reklama poszła za wcześnie, prawie wszystkie soki zamknięte. 2 wyciągi czynne...

 • g96

  Oceniono 2 razy 2

  Szczyrk otwiera sezon narciarski - chciało by się zapytać gdzie? W zeszłym sezonie - trasy zatłoczone i oblodzone. Po około godzinie, pomimo dobrych warunków śniegowych na trasach został lód. Mnóstwo przypadkowych narciarzy bez umiejętności - tłoczno i niebezpiecznie. Kolejki do wyciągów. Przy stacjach kolejek festyny, głośno. Przyroda zniszczona nowymi inwestycjami. Jedyna trasa, którą przyjemnie się jeździło to była trasa z Małego Skrzycznego. Dlatego, że orczyk eliminował tłum i przypadkowych użytkowników. Połowa tras zamknięta. Komunikacja - jeśli chodzi o samochód to nie dział. Po całym dniu jazdy jeszcze dwie godziny w korku, żeby wyjechać. Dawniej można było pojeździć, i to nie dlatego, że zimy były lepsze ale dlatego że siermiężny ośrodek górniczy z lat siedemdziesiątych zastąpił kicz, który oferuje słabą zabawę ale nie narciarstwo.

 • w11mil

  Oceniono 5 razy 1

  Po zeszłorocznej wpadce poczekam na opinie pilotów oblatywaczy. Na razie pozostanę wierny Białce: bez kłopotów z parkingami, karnety nie dość że tańsze, to jeździć można do 22 a nie do 16 jak w Szczyrku.

 • g96

  0

  Trudo ocenić ten sezon ,jeśli jeszcze się nie zaczął. To proste. Jeśli warunki ulegną poprawie to zapewne komentarze się zmienią. W szczególności jaeżeli:
  - "odbudowana" zostanie przyroda - zalesienia, zmniejszenie szerokości niektórych tras, itp.,
  - wybudowane zostanie połączenie komunikacyjne - pociąg albo zakaz wjazdu, mega parkingi przed Szczyrkiem i skibusy,
  - zmniejszona zostanie przepustowość wyciągów, tak żeby nie było tłoku,
  - będą przygotowane wszystkie trasy a nie 25 - 50%,
  - organizatorzy zadbają, żeby na trudnych i średnio trudnych trasach nie było tłumów przypadkowych narciarzy,
  - ośrodek nie będzie reklamowany w głupawy sposób jak wesołe miasteczko,
  - w Szczyrku nie będzie pieców na paliwo stałe - smog był okrutny,
  - będzie śnieg.
  Raczej w tą stronę nie "idzie", więc po co pytać: "po co umieszczać komentarze z zeszłego roku?" Aha wątpię jeszcze w to, że z racji mieszkania w pobliżu ma się kwalifikację do merytorycznej oceny a jeśli chodzi o "topową zabawę" - to potwierdza to tylko moje domysły

 • naanga

  0

  Przepraszam, ale po co umieszczać komentarze dotyczące zeszłego roku ???? Wiadomo, że osrodek się buduje i dopiero w tym roku bedzie można go ocenić. Mieszkam 5 km obok i widzę, że dzieje się naprawdę dużo i myślę, że bedzie dobrze, bo potencjał jest na topową zabawę.

 • stenrw

  Oceniono 7 razy -3

  Jak to? Przed zimą? Mimo globalnego ocipienia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX