Kraina Świateł zainaugurowała 80. sezon zimowy na Gubałówce

Iluminacje na Gubałówce

Iluminacje na Gubałówce (MAREK PODMOKŁY)

Po raz drugi Polskie Koleje Linowe magiczna Krainą Świateł rozpoczęły 80. sezon zimowy na Gubałówce.

Z okazji 80-lecia kolei na Gubałówkę, teren wokół głównej stacji rozświetliło aż 250 tys. ekologicznych, ledowych żarówek, które po zmroku stworzyły prawdziwie bajkową scenerię stworzoną z wyjątkowych rzeźb świetlnych inspirowanych między innymi podhalańskim folklorem. Po sukcesie ubiegłorocznych iluminacji tej zimy rozbudowaliśmy wystawę o nowe atrakcje, tym razem inspirowane głównie tatrzańską przyrodą. Na zwiedzających czekały między innymi świetlne figury kozic, lisów, świstaków i jelenia rodzina: samiec dumnie noszący na porożu choinkowe bombki oraz ubrana w świąteczną girlandę łania z dwoma młodymi" - mówi Janusz Rys, prezes Polskich Kolei Linowych.

Tegoroczna Kraina Światła jest wyjątkowa, bo to najważniejszy i najjaśniejszy punkt obchodów 80-lecia powstania kolei PKL na Gubałówkę. Pierwszy przejazd koleją linowo - terenową odbył się tu 20 grudnia 1938 r. Wtedy to na szczyt regularnie jeździły dwa wagoniki poruszające się po jednym torze z mijanką mniej więcej w połowie drogi.

Trasę długości 1338 m pokonywały w ok. pięć minut. Pomysłodawcą i inicjatorem budowy kolei był inż. Aleksander Bobkowski – ówczesny wiceminister komunikacji, który wcześniej doprowadził do otwarcia pierwszej kolei górskiej – na Kasprowy Wierch i linowo - terenowej – na Górę Parkową. Kraina Światła na Gubałówce zaprasza gości codziennie od godz. 16.00 do 22.00 aż do końca lutego.

Zobacz także
  • Szczyrk Mountain Resort Marcowe słońce, czyli najlepsza pora na narty
  • Szczyrk Mountain Resort Zimo trwaj w najlepsze!
  • Materiały mmtsklep.pl Snowmaggedon w Tatrach. Sprzęt i szkolenia, które pozwalają przeżyć w górach zimą