Sport.pl

Mazury - nowy kierunek narciarski

Tatry, Beskidy, Bieszczady - to miejsca gdzie w Polsce jeździmy na nartach. A może pojechać na Mazury? Tam też znajdziemy stoki do zjazdów, a przede wszystkim dziesiątki kilometrów tras na narty biegowe. Północny-wschód Polski jest dobrym wyborem na weekendy w czasie ferii - unikniemy kolejek do wyciągów i korków na trasach w góry.
Mazury zimą Mazury zimą fot. Diana Stelowska

Mazury zimą?

Mazury górami oczywiście nie są, ale dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy oferują dobre warunki do szkolenia. Wydaje się, że ten region jest całkiem płaski, w rzeczywistości nad jeziorami znajdziemy wiele pagórków i wzgórz, które po prostu zostały dobrze wykorzystane.

Mazury górami oczywiście nie są, ale dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy oferują bardzo dobre warunki do szkolenia. Wydaje się, że Mazury są całkiem płaskie, w rzeczywistości nad jeziorami znajdziemy wiele pagórków i wzgórz, które po prostu zostały dobrze wykorzystane.
Zaletą wyjazdu na narty do Krainy Jezior jest też na pewno mniejsza ilość ludzi, a tym samym mniejsze kolejki i ceny wyciągów.
Mazury to idealne miejsce na weekend, zwłaszcza dla mieszkańców północnej i środkowej Polski oraz wielbicieli biegówek - tak malowniczych tras nie znajdziemy nigdzie indziejMazury górami oczywiście nie są, ale dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy oferują bardzo dobre warunki do szkolenia. Wydaje się, że Mazury są całkiem płaskie, w rzeczywistości nad jeziorami znajdziemy wiele pagórków i wzgórz, które po prostu zostały dobrze wykorzystane.

Zaletą zimowego wyjazdu na narty do Krainy Jezior jest też na pewno mniejsza liczba narciarzy, a tym samym mniejsze kolejki i ceny wyciągów. Mazury to optymalne miejsce na weekend, zwłaszcza dla mieszkańców północnej i środkowej Polski oraz wielbicieli biegówek - tak malowniczych tras nie znajdziemy nigdzie indziej w kraju.

W kolejnych slajdach przedstawiamy przegląd najciekawszych ośrodków narciarskich na Mazurach.

Mapka tras Gołdap Mapka tras Gołdap Źródło: zajazd-rudziewicz.pl

Piękna Góra koło Gołdapi

W ośrodku Gołdap znajdziemy pięć wyciągów narciarskich: kolej krzesełkową przy trasie zjazdowej o długości 750m, wyciąg orczykowy - przy trasie zjazdowej o długości 550m, orczykowy - przy trasie zjazdowej o długości 350m, i dwa wyciągi dla dzieci. Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje trasa zjazdowa o długości 1150m.

Ośrodek oferuje nam ponad 2000 m tras narciarskich o różnej skali trudności dla początkujących i zaawansowanych oraz park snowboardowy. Trasy narciarskie są oświetlone, sztucznie dośnieżane i ratrakowane. Gołdap to największy ośrodek narciarski na Mazurach.

Ceny: 1,8 zł w dni powszednie i 2,8 zł w weekendy za wjazd wyciągiem orczykowym, wyciąg krzesełkowy - 2,5 zł w dni powszednie, 3 zł w weekendy. Na Mazurach sprzedawane są karnety na 10 wjazdów, w Pięknej Górze odpowiednio po 18/28/25/30 zł.

Mapka tras Mapka tras Źródło: wyjatkowemazury.pl

Okrągłe - Sielanka koło Giżycka

Ośrodek oferuje trzy wyciągi narciarskie z pięknym widokiem, nad samym jeziorem.

Cena za wjazd wyciągiem A to 1,5 zł w dni powszednie i 2,5 zł w weekendy i święta. Najdłuższa niebieska trasa ma 700 m długości, czerwona- 400 m.

SielankaŹródło: wyjatkowemazury.pl

Dla gości przygotowany jest parking, miejsca noclegowe w pensjonacie oraz Zoo Safari dla najmłodszych narciarzy.

Noclegi na całych Mazurach znajdziemy w prywatnych domach od 40 zł/doba/osoba i w hotelach/pensjonatach od 100 zł za pokój 2-osobowy.

Chcesz być na bieżąco? Polub Na narty.sport.pl na FB!

Stok Góra 4 Wiatry Stok Góra 4 Wiatry Źródło: gora4w.com.pl

Góra Czterech Wiatrów - Mrągowo

Góra Czterech Wiatrów oferuje narciarzom oślą łączkę dla początkujących, biegowe trasy narciarskie, dwa wyciągi orczykowe, oraz pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości ok. 2000 m. Tuż obok wyciągu znajduje się snowpark, więc jest tu również miejsce dla miłośników freestyle'u.

Koszty wjazdu wyciągiem takie same jak w Sielance - 1,5 zł w ciągu tygodnia i 2,5 zł w weekendy.

Mapka tras Mapka tras Źródło: gora-chrobrego.pl

Góra Chrobrego - Elbląg

Stok znajduje się na ukształtowanym naturalnie zboczu Wysoczyzny Elbląskiej. W linii prostej ma 430 metrów i różnicę poziomów 60 metrów.Ośrodek oferuje cztery wyciągi orczykowe, w tym dwa o długości 431 i 410 metrów oraz snowpark o powierzchni 1900 m2.

Bardzo przystępna cena - tylko 1 zł za wyciąg o długości 431m.

Ośrodek oferuje dodatkowo Snowtubing i znajduje się jedynie 45 minut drogi samochodem z Trójmiasta.

Ruś pod Olsztynem Ruś pod Olsztynem Źródło: kartasiowka.pl

Kartasiówka (Ruś pod Olsztynem)

Wyciągi na Kartasiówce ruszają w środę, 22 stycznia. W ośrodku znajdziemy trzy wyciągi i odpowiednio trzy trasy po 280 m długości każda. Trasy są naśnieżane, ratrakowane. Z Gdańska dotrzemy na Kartasiówkę w 2 godziny, z Warszawy w niecałe 3.

Cena wjazdów w dni powszednie to 1,8 zł, a 2,5 zł - w weekend.

W ośrodku znajdziemy wypożyczalnię sprzętu, szkółkę narciarskie i dogodny parking.

Mapka tras biegowych - Wiartel Mapka tras biegowych - Wiartel Źródło: wioskanarciarska.pl

Dla wielbicieli biegówek

Narciarze biegowi zachwycą się trasami w pobliżu miejscowości Wiartel, niedaleko Rucianego Nida. Wioska Narciarska oferuje ponad 50 km tras wijących się nad jeziorami, w lasach i na polach.

Jezioro Nidzkie zimąfot. Diana Stelowska

W Wiertlu wypożyczalnia sprzętu znajduje się w budynku remizy strażackiej i nie jest oznaczona. Sprzęt możemy wypożyczyć też w Rucianem - Nidzie i Jabłonnej.

Na biegówki znajdziemy miejsce dla siebie na całych mazurach, infrastruktura się rozwija, a jeżeli mamy własny sprzęt możemy samodzielnie zwiedzać malownicze lasy nad brzegiem jezior.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł polub Na narty.sport.pl na FB!

Pomineliśmy jakiś ciekawy ośrodek? Napisz do nas na FB lub nanarty@agora.pl.

Komentarze (22)
Mazury - nowy kierunek narciarski
Zaloguj się
 • randolff

  Oceniono 64 razy 38

  Czy każdą nowość trzeba od razu nazywać z hukiem Modą?! To że powstał jakiś ośrodek na Mazurach to dobrze. To że ludzie z okolic mają tam blisko i w weekend mogą pojeździć na nartach to drugie dobrze. Ale to żadna moda! Moda byłaby wtedy jakby warszafka zamiast w Alpy zaczęła jeździć na tygodniowe urlopu na narty na Mazury.

 • Oceniono 32 razy 32

  Od dzisiaj będę jeździł na narty tylko na Mazury. Taki trend wśród hipsterów.

 • rataj1237

  Oceniono 42 razy 12

  Tępe debile z gazety! Elbląg to nie Mazury - frajerzy. Nauka geografii w podstawówce się kłania!

 • Grzegorz Truchel

  Oceniono 20 razy 10

  Piękna Góra nie od wczoraj ma trasy narciarskie więc nie wiem gdzie widzisz nowość. Przyjeżdżają tam ludzie z Wa-wy, Trójmiasta, Litwy, obwodu kaliningradzkiego od wielu lat więc łaskawie Randolf jeżeli nie znasz tematu to za bardzo się nie wypowiadaj. To że nie byłeś Ty to nie znaczy że nikt.

 • szafirowa_zatoka

  Oceniono 10 razy 8

  Fajnie, z tym ze to wlasciwie... osle laczki. Idea jest jednak dobra: przeniesc morze pod Wroclaw, gory na Mazury. Mielbysmy idealne warunki pogodowe jak na polski klimat! ;))

 • blekitnapanienka

  Oceniono 8 razy 8

  1 zł? he he, jasne. Na Górze Chrobrego najdłuższy wyciąg w ciągu dnia kosztuje 2 zł., co jest bardzo wysoką ceną za króciutki zjazd, a w weekendy cena rośnie do 2.50. Za złotówkę można jeździć tylko 2 godziny, między 9 a 11... żeby chociaż trochę pojeździć, potrzebne jest minimum 10 - 15 zjazdów, wtedy koszt jest całkiem spory, szczególnie, gdy wybieramy się z rodziną. Góra Chrobrego się ceni, oby się nie przejechała na tym,

 • sz.nitka

  Oceniono 6 razy 6

  Wioskę Narciarską Wiartel odwiedziliśmy tej zimy, w jeden z niewielu naprawdę mroźnych weekendów. Zastaliśmy porządnie wyznaczone i przetarte szlaki, solidnie zamarznięte jeziora. - zdjęcia, ślad GPS i wrażenia na naszej stronie - zapraszamy:

  www.znajkraj.pl/weekend-w-wiosce-narciarskiej-wiartel

 • mare.com

  Oceniono 1 raz 1

  kalkulacja osrodka w Gołdapi-1 wjazd-1,8zł 10 wjazdów-18 zł pod wzgledem matematycznym celująco ale pod wzgledem marketingowym pała z wykrzyknikiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX