Sport.pl

Raport śniegowy - gdzie można już jeździć na nartach?

Zima od kilku sezonów nas nie rozpieszcza. Tylko z babcinych opowieści możemy pamiętać śnieg przed domem, który zasypał furtkę i samochody. Ale są już miejsca, gdzie możemy pojeździć na nartach, nie tylko po sztucznym śniegu i nie tylko na lodowcach. Zapraszamy na przegląd ośrodków, do których warto wybrać się już teraz (na Sylwestra) lub na początku stycznia - kiedy na stokach zrobi się luźniej (i często taniej).
Jurgów Jurgów fot. mat. ośrodka

Polska

W Polsce temperatury przyprawiają miłośników sportów zimowych o zawroty głowy. W górach trochę śniegu jednak jest. Na Kasprowym biało i słońce, jednak pokrywa śnieżna nie jest dostatecznie głęboka by uruchomić wyciągi.

W Białce Tatrzańskiej dzięki intensywnemu naśnieżaniu uruchomiono kilka tras, pokrywa śnieżna - do 50 cm. Warunki narciarskie w Białce Tatrzańskiej: bialkatatrzanska.pl/2014-11-20-11-21-23/warunki-narciarskie.html

W Zieleńcu działa tylko 1 z 41 wyciągów, a pokrywa śnieżna wynosi maksymalnie 25 cm: http://zieleniec.pl/

Na Jaworzynie Krynickiej czynna jest trasa nr 3 oraz wyciąg szkoleniowy Żółwik. Pokrywa śnieżna wynosi do 40 cm. Kamera Jaworzyna Krynicka: jaworzynakrynicka.pl/kamery-live/

W ośrodku Jurgów Ski - otwarte są dwie trasy z sześciu, a pokrywa śnieżna na nich wynosi między 35 a 55 cm. Kamera Jurgów Ski: www.jurgowski.pl/kamery

Jasna Chopok Jasna Chopok fot. info. ośrodka

Jasna Chopok

Blisko, nie tak drogo, a śniegu więcej niż w Polsce. W ośrodku działa 15 z 41 tras. Pokrywa śnieżna wynosi od 10 do 40 cm, a nocne przymrozki pozwalają na dodatkowe naśnieżanie. Atutem najbliższych dni jest piękne słońce i możliwość przywiezienia alpejskiej opalenizny.

Jednodniowy karnet kosztuje 38 Euro, 6 dni - 199 Euro.

Kamera Chopok: http://www.jasna.sk/pl/gory-i-urlop/narciarstwo-nizke-tatry/kamery-internetowe/ chopok-2024-m-nm/

Soelden Soelden for. filmweb.pl

Sölden

Nieco dalej niż Słowacja, ale w okolicach Innsbrucka możemy poczuć, że zima jeszcze do końca nie zrezygnowała z wizyty w Europie. W Sölden otwartych jest 30 z 33 tras, a pokrywa śnieżna dochodzi nawet do 135 cm na lodowcu. Nawet na dole w miasteczku śnieg leży na chodnikach, a temperatury około zera zapewniają prawdziwie zimową (a nie wiosenną) aurę.

Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia na żywo budynku restauracji Ice-Q, który mogliśmy podziwiać jako klinikę górską w najnowszym Bondzie - w filmie "Spectre"

Karnet na 1 dzień to wydatek 51 Euro, za 6 dni zapłacimy 261 Euro. Dojazd najlepszy samochodem (1210 km) lub samolotem do Innsbrucka.

Kamera: http://www.soelden.com/panorama-cams-winter

st. Anton st. Anton fot. mat. ośrodka

St. Anton am Arlberg

Mało znana Polakom stacja narciarska położona w Austrii, tuż przy szwajcarskiej granicy. Oferuje aż 350 km tras, na które wjedziemy jednym z 97 nowoczesnych wyciągów. Obecnie uruchomionych jest 70 z nich, a pokrywa śnieżna wynosi od 15 do 60 cm.

Dojazd z Polski zajmie nam ok 12 godzin - St. Anton leży 1300 km od Warszawy. 1 dzień jazdy kosztuje 51 Euro, a 6 dni to wydatek rzędu 252 Euro.

Kamera: http://www.stantonamarlberg.com/de/service/webcams

Val Thorens Val Thorens fot. instragram

Francja/ Val Thorens

We Francji panują najlepsze obecnie w Europie warunki narciarskie. Otwarte są prawie wszystkie ośrodki, a niedobory śniegu na trasach uzupełniane są z armatek. Pokrywa śnieżna dochodzi do nawet 150 cm w okolicach Chamonix. W Val Thorens (Trzy Doliny) leży od 45 do 90 cm śniegu, czynnych jest 30 z 32 wyciągów i prawie wszystkie trasy. Śnieg jest dosyć miękki z powodu słońca, ale na to chyba nie można narzekać.

Za 1 dzień jazdy zapłacimy 49 Euro, za 6 - 233 Euro.

Kamerka: http://www.valthorens.com/en/live/livecams--webcams/webcam-tsd-moutiere.414.html

Komentarze (4)
Raport śniegowy - gdzie można już jeździć na nartach?
Zaloguj się
 • tom1622

  0

  Z tym Jurgowem to chyba żart.

  Właśnie tu jestem od 3 dni (w Białce Tatrzańskiej, ale na narty jeździmy do Jurgowa - ok. 6-7 km).
  W Białce jest zupełny dramat: mało śniegu, mnóstwo ludzi.

  Ze śniegiem w Jurgowie jest bardzo kiepsko, spore połacie lodu lub śniegu zlodowaciałego.

  Armatki pracują, ale w sumie jest kiepsko.
  Do tego jakiś "milion" narciarzy, więc jest tłoczno (delikatnie mówiąc).

  Otwarta jest tylko jedna trasa, niezależnie od tego co tu napisali. Trasę zawsze można podzieli nawet na 10 "numerków", ale to zawsze będzie, wg mnie, jedna trasa.

  Podsumowując: szkoda czasu i pieniędzy.

  Pozdrawiam
  Tomek

 • dudi2005pogon

  0

  Bardzo fajny ranking.
  Szczególnie polecam Francję,
  niedawno tam byłem i
  jest masa śniegu.
  Bałwan dzieciaków był super

 • rygu

  Oceniono 8 razy 0

  małe ciche świetne warunki jak na panującą pogodę i mało ludzi youtube.com/edit?o=U&video_id=a_WD1MqK91w

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX