Raport śniegowy - gdzie można już jeździć na nartach?

Zima od kilku sezonów nas nie rozpieszcza. Tylko z babcinych opowieści możemy pamiętać śnieg przed domem, który zasypał furtkę i samochody. Ale są już miejsca, gdzie możemy pojeździć na nartach, nie tylko po sztucznym śniegu i nie tylko na lodowcach. Zapraszamy na przegląd ośrodków, do których warto wybrać się już teraz (na Sylwestra) lub na początku stycznia - kiedy na stokach zrobi się luźniej (i często taniej).
Jurgów Jurgów fot. mat. ośrodka

Polska

W Polsce temperatury przyprawiają miłośników sportów zimowych o zawroty głowy. W górach trochę śniegu jednak jest. Na Kasprowym biało i słońce, jednak pokrywa śnieżna nie jest dostatecznie głęboka by uruchomić wyciągi.

W Białce Tatrzańskiej dzięki intensywnemu naśnieżaniu uruchomiono kilka tras, pokrywa śnieżna - do 50 cm. Warunki narciarskie w Białce Tatrzańskiej: bialkatatrzanska.pl/2014-11-20-11-21-23/warunki-narciarskie.html

W Zieleńcu działa tylko 1 z 41 wyciągów, a pokrywa śnieżna wynosi maksymalnie 25 cm: http://zieleniec.pl/

Na Jaworzynie Krynickiej czynna jest trasa nr 3 oraz wyciąg szkoleniowy Żółwik. Pokrywa śnieżna wynosi do 40 cm. Kamera Jaworzyna Krynicka: jaworzynakrynicka.pl/kamery-live/

W ośrodku Jurgów Ski - otwarte są dwie trasy z sześciu, a pokrywa śnieżna na nich wynosi między 35 a 55 cm. Kamera Jurgów Ski: www.jurgowski.pl/kamery

Jasna Chopok Jasna Chopok fot. info. ośrodka

Jasna Chopok

Blisko, nie tak drogo, a śniegu więcej niż w Polsce. W ośrodku działa 15 z 41 tras. Pokrywa śnieżna wynosi od 10 do 40 cm, a nocne przymrozki pozwalają na dodatkowe naśnieżanie. Atutem najbliższych dni jest piękne słońce i możliwość przywiezienia alpejskiej opalenizny.

Jednodniowy karnet kosztuje 38 Euro, 6 dni - 199 Euro.

Kamera Chopok: http://www.jasna.sk/pl/gory-i-urlop/narciarstwo-nizke-tatry/kamery-internetowe/ chopok-2024-m-nm/

Soelden Soelden for. filmweb.pl

Sölden

Nieco dalej niż Słowacja, ale w okolicach Innsbrucka możemy poczuć, że zima jeszcze do końca nie zrezygnowała z wizyty w Europie. W Sölden otwartych jest 30 z 33 tras, a pokrywa śnieżna dochodzi nawet do 135 cm na lodowcu. Nawet na dole w miasteczku śnieg leży na chodnikach, a temperatury około zera zapewniają prawdziwie zimową (a nie wiosenną) aurę.

Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia na żywo budynku restauracji Ice-Q, który mogliśmy podziwiać jako klinikę górską w najnowszym Bondzie - w filmie "Spectre"

Karnet na 1 dzień to wydatek 51 Euro, za 6 dni zapłacimy 261 Euro. Dojazd najlepszy samochodem (1210 km) lub samolotem do Innsbrucka.

Kamera: http://www.soelden.com/panorama-cams-winter

st. Anton st. Anton fot. mat. ośrodka

St. Anton am Arlberg

Mało znana Polakom stacja narciarska położona w Austrii, tuż przy szwajcarskiej granicy. Oferuje aż 350 km tras, na które wjedziemy jednym z 97 nowoczesnych wyciągów. Obecnie uruchomionych jest 70 z nich, a pokrywa śnieżna wynosi od 15 do 60 cm.

Dojazd z Polski zajmie nam ok 12 godzin - St. Anton leży 1300 km od Warszawy. 1 dzień jazdy kosztuje 51 Euro, a 6 dni to wydatek rzędu 252 Euro.

Kamera: http://www.stantonamarlberg.com/de/service/webcams

Val Thorens Val Thorens fot. instragram

Francja/ Val Thorens

We Francji panują najlepsze obecnie w Europie warunki narciarskie. Otwarte są prawie wszystkie ośrodki, a niedobory śniegu na trasach uzupełniane są z armatek. Pokrywa śnieżna dochodzi do nawet 150 cm w okolicach Chamonix. W Val Thorens (Trzy Doliny) leży od 45 do 90 cm śniegu, czynnych jest 30 z 32 wyciągów i prawie wszystkie trasy. Śnieg jest dosyć miękki z powodu słońca, ale na to chyba nie można narzekać.

Za 1 dzień jazdy zapłacimy 49 Euro, za 6 - 233 Euro.

Kamerka: http://www.valthorens.com/en/live/livecams--webcams/webcam-tsd-moutiere.414.html