Kierunek Wschód - narty nieszablonowo

Alpy stały się oczywistym kierunkiem na narciarski urlop. Jakość większości ośrodków w Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Francji czy Niemiec nie budzi żadnych wątpliwości. Kto wie jednak, czy przyszłość zimowych wakacji nie leży gdzie indziej. Coraz modniejsze stają się ośrodki w Pirenejach, czy w Skandynawii. My zapraszamy tym razem na wyprawę na wschód - wybraliśmy dla Was cztery najlepsze miejscówki.
WLOCHY , ALPY W PONTE DI LEGNO WLOCHY , ALPY W PONTE DI LEGNO Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Bukovel (Ukraina)

Bukovel to bez wątpienia najlepszy i największy ośrodek narciarski naszego najbliższego sąsiada na wschodzie - Ukrainy. Teren narciarski, który rozbudowano w rekordowo krótkim czasie, budzi zasłużoną zazdrość polskich gestorów. Bukovel leży w Karpatach Wschodnich: na pograniczu Gorganów i Czarnohory. Kto wie, czy nie jest to najlepszy ośrodek w całych Karpatach, a konkurencja jest silna: nie chodzi nawet o nasze polskie stacje, ale także ośrodki na Słowacji ze słynnym Chopokiem na czele. Stacja oferuje ponad 50 kilometrów tras, obsługiwanych przez 15 wyciągów, a za 2-3 lata Ukraińcy planują udostępnić aż... 278 kilometrów tras i 35 wyciągów! W takim tempie nie rozwija się żaden ośrodek narciarski na świecie. Gestorzy ośrodka ogłosili publicznie, że będą się ubiegać o organizację Zimowej Olimpiady w 2018. Szkoda tylko, że dojazd z Polski komplikuje znacznie stan dróg na Ukrainie. Podróż do Lwowa ze wschodniej granicy to zaledwie 100 km, a ze Lwowa do Bukovelu jest dokładnie 245 km, czyli teoretycznie około 4 godziny jazdy: dwa razy bliżej niż w Alpy. Niestety, jest to tylko analiza teoretyczna, bowiem stan ukraińskiego asfaltu pozostawia wiele do życzenia.

Stoki położone na trzech górach: Bukovel (1127 m), Chorna Klewa (1246 m) i Dovga (1372 m) wytyczone zostały z godną podziwu śmiałością, a obsługują je w większości nowoczesne i szybkie krzesełka. Bukovel oferuje także bazę noclegową, która niestety nie należy do tanich. Warto rozważyć ofertę odległej o 30 km Jaremczy. Za to na miejscu dobrze można zjeść w jednej z licznych restauracji, a wieczorem można odwiedzić dyskotekę lub nocny klub.

Wysokość: 910 - 1372 m

Trasy: 52 km

Wyciągi: 15

www.bukovel.com

WLOCHY , DOLOMITY . OKOLICA CORTINA D' AMPEZZO . WLOCHY , DOLOMITY . OKOLICA CORTINA D' AMPEZZO . Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Bansko (Bułgaria)

O ile Bukovel to ciągle egzotyka na światowej mapie ośrodków narciarskich, o tyle bułgarskie Bansko to miejsce, które już zdobyło sobie renomę. Od dwóch sezonów odbywają się tu zawody Alpejskiego Pucharu Świata, a Światowa Federacja Narciarska (FIS) każdemu chętnemu takiej rangi nie przyznaje. Także w tym sezonie odbędzie się w Bansko Puchar Świata Kobiet w konkurencjach szybkich, czyli zjazd i supergigant. Do tego jak wiadomo byle jakie góry nie wystarczą: potrzebna jest konkretna długość stoku i różnica wysokości. Bansko zdążyło zasłynąć także w środowiskach freeridowych ? możliwości jazdy poza trasami są w tu kapitalne. Stacja położona jest w przepięknej wysokogórskiej dolinie, w zachodniej części Gór Piryn, niedaleko granicy z Macedonią. Bułgarzy bardzo ambitnie podeszli do budowy swojej najlepszej stacji: oddano do użytku ponad 75 kilometrów tras, obsługiwanych przez kilkanaście wyciągów. Rozmach inwestycyjny przy modernizacji i budowie nowych wyciągów i tras jest imponujący. Centrum Bansko leży na poziomie 936 m, a najwyższy punkt - 2560 m - wyciągi osiągają na imponujących stokach góry Todorka (2746 m). O tym, że Piryn to naprawdę wysokie góry, najlepiej świadczy fakt, że najwyższy szczyt w okolicy osiąga wysokość prawie 3000 metrów. Jest to Vihren 2914 m.

Być może już niedługo każdy szanujący się narciarz w Europie, będzie musiał pamiętać takie nazwy jak Chalin Valog, Bunderishka polyana, Shiligarnika czy Todorka. To nazwy centrów wyciągowych ponad Bansko, gdzie spotykają się trasy. Bansko oprócz zjazdów oferuje także spore zaplecze noclegowe, ale i charakterystyczną dla południowej Bułgarii zabawową atmosferę. Najlepszy dojazd do Bansko wiedzie przez stolicę Bułgarii ? Sofię. Z Sofii dystans liczy 150 kilometrów, co nie powinno zająć więcej czasu jak 2 godziny. Większość drogi pokonujemy autostradą.

Wysokość: 936 - 2560 m

Trasy: 75 km

Wyciągi: 14

www.banskoski.com

DOLOMITY MASYW CIVETTA DOLOMITY MASYW CIVETTA Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Krasnaja Polana (Rosja)

Już wkrótce na całym świecie głośno będzie o ośrodku narciarskim Krasnaja Polana, położonym w Kaukazie niedaleko Soczi. Rosjanie doskonale wiedzą, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 to przede wszystkim znakomita reklama ich stacji narciarskich. Krasnaja Polana to największy rejon narciarski w Rosji i właśnie tam odbywać się będą wszystkie konkurencje alpejskie. Dlatego już dziś inwestuje się tam ogromne pieniądze. Ośrodek znajduje się zaledwie 40 kilometrów od Soczi, czyli wybrzeża Morza Czarnego. W dolinie znajdują się cztery osobne stacje, które jeszcze nie uzgodniły między sobą wspólnego skipassu. Największy teren nazywa się Alpika i oferuje 25 kilometrów tras na wysokościach 550 - 2238 m. Drugi pod względem wielkości jest ośrodek Gornaya Karusel: 20 kilometrów tras na wysokościach 540 - 2200 m. Trzeci ośrodek to Laura: 15 kilometrów tras na wysokościach 547 - 1800 m. I wreszcie czwarta stacja to Rosa Khutor, gdzie inwestuje się najwięcej, bo właśnie tam odbędą się wszystkie konkurencje alpejskie podczas Igrzysk Olimpijskich. Na razie ośrodek oferuje 13 kilometrów tras, ale wkrótce ma wzrosnąć do 80 kilometrów tras! Teren położony jest na wysokościach 560 - 2320 m. Nie trzeba dodawać, że dynamicznie rośnie ilość hoteli, restauracji, sklepów i wypożyczalni. W Krasnej Polanie można też uprawiać heliski.

Wysokość: 540 - 2320 m

Trasy: 73 km

Wyciągi: 21

www.rosaski.com

TATRY TATRY Fot. Marek Podmok?y / Agencja Wyborcza.pl

Gudauri (Gruzja)

Przenosimy się teraz w naprawdę wysokie góry - jeszcze dalej w głąb Kaukazu, do gościnnej Gruzji. Mieszkańcy tego kraju darzą Polaków szczególną sympatią, więc warto rozważyć lot do Tbilisi, by odwiedzić gruzińskie stacje narciarskie. Warto dodać przy okazji, że Gruzja to kraj, gdzie narodziła się produkcja wina, bowiem właśnie stąd winne szczepy trafiły do Cesarstwa Rzymskiego. Kraj ten ma dwa świetne ośrodki narciarskie: Bakuriani (1626 m - 2683 m), położony na południu kraju i Gudauri, znajdujący się 120 kilometrów na północ od Tbilisi. Gudauri leży u podnóża wielkiej góry Kazbek (5047 m), która jest siódmym co do wysokości szczytem Kaukazu. Jest to ośrodek prawdziwie wysokogórski, a wyciągi osiągają wysokość 3268 m (szczyt Sadzele) - czyli tyle, ile najwyższe alpejskie stacje na lodowcach (nie licząc Zermatt). Wyciągami można wjechać także na drugi trzytysięcznik: Kudebi (3006 m). Sezon trwa w tej części Kaukazu od listopada do maja, a warunki śniegowe są tu znakomite. Nie należy się sugerować ilością tras, bowiem jedną z największych atrakcji Gudauri są zjazdy pozatrasowe. Możliwości takich zjazdów są wręcz nieograniczone. Trasy obsługiwane są głównie przez krzesełka. Gruzini sporo inwestują w swoje ośrodki, dlatego warto śledzić strony stacji, by być na bieżąco z informacjami o wyciągach.

Wysokość: 2000 - 3268 m

Trasy: 35 km

Wyciągi: 7

www.gudauri.info

Jacek Trzemżalski

Autor jest redaktorem naczelnym SKI magazynu

www.skimagazyn.pl

Copyright © Agora SA