Gazeta.pl > narty >  Forma

Zerwanie więzadła - przekleństwo narciarzy [JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI]

powrót do artykułu
Jacek Grabowski | crsrehabilitacja.pl
27.11.2013 10:57 , aktualizacja 13.12.2013 10:35
Budowa kolana

źródło: shutterstock.com

Budowa kolana
 • Wiezadła - miniatura
 • Budowa kolana - miniatura
 • Budowa kolana - miniatura

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (26)
Zaloguj się
 • Oceniono 21 razy 21

  Jak zerwanie więzadła nie boli to ja jestem Duch Święty. Oczywiście, że boli jak cholera tylko nie wiadomo co się stało... A co do diagnostyki to tylko rezonans. USG nie daje nawet 50% pewności.

 • beret24

  Oceniono 25 razy 19

  Prośba o dodanie litery do tytułu. Zerwanie więzadła. A nie zerwane więzadła. Autora nie posądzam o to. A jest różnica i wcale niedrobna. Zerwane więzadła oznacza zerwanie np. dwóch. Tytuł jest nieadekwatny do treści. Chodzi ogólnie o zerwanie, a nie zerwane. Często przez dziennikarzy błąd robiony. Khedira zerwał więzadło krzyżowe przednie, a nie 'zerwał więzadła'. Choć zerwać kilka oczywiście można. Polemizowałbym też co do stwierdzenia, że tę kontuzję 'ciężko rozpoznać'. Ciężko wyleczyć - owszem. Rozpoznać, według mnie, nietrudno. Rezonans praktycznie załatwia sprawę. Co do więzadeł możecie sobie jeszcze artykuł podwędzić z działu nauka w 'GW'. Trudno w to uwierzyć, ale Belgowie stwierdzili, że jest jeszcze jedno więzadło, o którym nikt nie miał pojęcia. Więzadło ALL. Informacja sprzed dwóch tygodni mniej więcej.

 • Oceniono 26 razy 18

  @galon11
  Lekarz, który wkłada w gips kolano po kontuzji, powinien stracić prawo do wykonywania zawodu. Co to pomaga? Nic, tylko szkodzi. USG - absolutne minimum, ale i tak nie można nim skontrolować choćby tak ważnego ACL. RTG - dobry do złamań, nie do więzadeł. Najlepiej skorzystać z rezonansu magnetycznego albo artroskopii. To są JEDYNE metody, które mogą kompleksowo przebadać staw kolanowy. Rezonans - bezinwazyjny. Artroskopia polega na wprowadzeniu przez maleńkie nacięcie na skórze kamery i ewentualnie narzędzi. Ma tę przewagę na rezonansem, że pewne rzeczy można natychmiast naprawić, albo wyczyścić, usunąć kikuty zerwanego więzadła, które klinują się w stawie i powodują ból. To dobre rozwiązanie, gdy nie ma możliwości natychmiastowej rekonstrukcji. 2-3 dni może boleć, ale po takim zabiegu będziemy prawdopobnie mogli chodzić całkiem wygodnie do czasu rekonstrukcji. A niektórzy żyją i bez tego.

 • Oceniono 11 razy 9

  Rozpoznać, zerwanie może być ciężko bo w Polsce problemem jest zrobienie rezonansu, po RTG wkłada się w gips i po wszystkim, jak kogoś nie stać lub nie pomyśli o tym aby pójść prywatnie do ortopedy to gip może mu ładnie mięśnie załatwić.
  Polemizował bym co do braku bólu, mnie bolało fakt że po urazie można chodzić, ale kolano puchnie.

 • marek.rawluk

  Oceniono 2 razy 2

  Jakieś 10 lat temu zerwałem w prawym kolanie 3 więzadła! Sorry, nie pamiętam jakie, dokumentacja na życzenie do wglądu :) Kontuzja straszna. Nie zdiagnozowana prawidłowo, bo goi się na mnie wszystko szybko jak na psie, na drugi dzień pojeździłem na rowerze i popływałem, kolano obłożone liściem kapusty i chrzanu wygoiło się błyskawicznie. Kłopoty nastąpiły później. Powierzchnie stawu kolanowego zaczęły się docierać w miejscach innych niż normalne. Ból potworny. Potem artroskopia, wyczyszczenie resztek, łąkotki etc. Nadal napier...o więc kolejne konsultacje. Na operację nie było mnie stać, głownie z powodów zawodowych - po rehabilitacji nie miałbym już pracy. Na szczęście dobry lekarz sportowy zaaplikował mi Zeel T, bóle ustały po kilku godzinach! Mogłem się zająć sportem - rower, pływanie. Wzmocniłem mięśnie do tego stopnia, że nie ma śladu po urazie (na zewnątrz), jeżdżę na rowerze, na nartach biegowych (łyżwa i klasyk) na nartach zjazdowych z ortezą, of koz rower - ścigam się w górach, czasem na szosie. Biegam, zaliczyłem 2 malutkie triathlony. Wszystko dzięki wzmocnieniu mięśni na rowerze (używam pedałów SPD). Sport nie kończy się po zerwaniu więzadeł, teraz dochodzą też lepsze metody operacji, jest i tanie i szybciej, ja swój wypadek miałem "za wcześnie". Pozdrawiam wszystkich spędzających wolny czas w górach! Wesołych !

 • Oceniono 5 razy 1

  Ja mam problem z prawym kolanem odkąd ukląkłem w wannie i coś przeskoczyło mi w kolanie bardzo bolało.Ściana wanny zwęża się ku dołowi i to miało wpływ na tą kontuzję .Teraz nie mogę wykonać przysiadu bo nie mogę wstać kolano się blokuje i bardzo boli. mogę uklęknąć na to kolano i wstać ale z tzw kucków nie daję rady bez pomocy drugiej osoby .Może ktoś mi coś doradzi proszę o poważne potraktowanie mojej prośby.

 • 0

  @nomegusta
  Nie pajacuj chłoptasiu. Po rekonstrukcji więzadeł dostaje się ortezę, w której od początku jest możliwy pewien zakres ruchu. Rehabilitacja zaczyna się już 2-3 dni po operacji. Gdzie zakres ruchu jest większy niż w ortezie, ale działają mniejsze siły. Unieruchom sobie kolano gipsem, niech ci padną mięśnie, które nie zapewnią odpowiedniego wsparcia więzadłom i następna kontuzja to tylko kwestia czasu. Średniowiecze. Artroskopia jest już właściwie rutynowo wykonywanym zabiegiem, nie żadną operacją. Na temat rgt wypowiedz się, jak będziesz wiedział czym różnią się od siebie poszczególne tkanki.

  PS. Dlaczego nie mogę odpowiadać pod swoją wypowiedzią?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX