Schladming to nie tylko Puchar Świata [WIDEO]

Schladming-Dachstein - jeden z pięciu regionów narciarski Ski amade. W lutym 2013 rozegrano tutaj Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Co roku Schladming jest gospodarzem zawodów z cyklu Pucharu Świata. Co z tego wynika dla zwykłych narciarzy? Wbrew pozorom całkiem sporo. Ośrodek to nowoczesna infrastruktura, przygotowane trasy, luksusowe sklepy i możliwość samodzielnego zjechania jednymi z najsłynniejszych alpejskich ścian.

Region Ski amade znam od dziecka, wielokrotnie odwiedzałam z klubem narciarskim stację Zauchensee w Salzburger Sportwelt. Podczas wizyty w styczniu 2013 postanowiłem jednak pojechać Schladming i zobaczyć, co w tej słynnej miejscowości czeka na "zwykłych" narciarzy.

 

Przygoda zaczyna się od przyjazdu pod stację Planai. Jeśli zdecydujemy się tam zostać, czeka na nas futurystycznie wyglądający kompleks Planet Planai, będący "bramą" do świata Schladming. Wrażenie robią drobne udogodnienie. Na parkingu podziemnym na narciarzy czeka 400 przedłużanych miejsc. To rozwiązania sprawia, że można wygodnie wypakować sprzęt i założyć buty narciarskie. Do dyspozycji tych, którzy przyjadą na przykład pociągiem, jest duża, klimatyzowana przechowalnia sprzętu. Przydatna, jeśli zdecydujemy się pójść zwiedzać miasteczko. Parking znajduje się w tym samym budynku co wypożyczalnia sprzętu, centrum informacyjne i dolna stacja kolejki, która zabierze nas na sam szczyt (1894 metry n.p.m.).

Jesli nie chcemy wjeżdżać do ścisłego centrum i zależy nam bardziej na jeździe niż zwiedzaniu, warto rozważać parkowanie przy wcześniejszej stacji - Planai Hochwurzen. Będziemy mieć do dyspozycji dokładnie te same trasy, a zaoszczędzimy paręnaście minut na krążeniu po mieście. Z drugiej strony, ten parking jest odkryty, co przy złej pogodzie robi różnicę.

W Schladming-Dachstein na narciarzy czeka w sumie, w ramach skipassu Ski amade, 232 km tras i 89 wyciągów.

Mapa tras Schladming-Dachstein

Nazwa Dachstein jest tu trochę myląca. Region leży co prawda u podnóża słynnej góry, ale znajduje się tam niewiele tras należących do Ski amade. Więcej tras w masywie ma do zaoferowania region Dachstein West , o którym pisaliśmy wcześniej.

W ramach skipassu Ski amade mamy tutaj do dyspozycji dziewięć stacji narciarskich. Cztery z nich mają charakter rodzinny (Galsterbergalm, Fageralm, Stoderzinken i Ramsau am Dachstein) i zadowoląraczej początkujących. Osobno funkcjonuje stacja Fageralm (1885 m.). Zdecydowanie największą, niepodważalną atrakcją, powodem dla którego ludzie z całej Europy przyjeżdżają do tego regionu jest "huśtawka narciarska", czyli cztery połączone ze sobą ośrodki - Planai (1894 m.), Hochwurzen (1850 m.), Hauser Kaibling (2015 m.) i Reiteralm (1860 m.). To 126 km tras, między którymi narty trzeba odpinać tylko, by wejść do nowoczensych, wygodnych gondolek (brzmi jak reklama, ale sprawdziliśmy - naprawdę tak jest).

Trasy są przygotowane i zadbane, oraz bardzo dobrze oznaczone. Wydaje się, że jedyne, co może zaksoczyć Austriaków to bardzo duży opad lub wysokie temperatury. Niestety, region leży dość nisko. Choć śniegu nie powinno tu zabraknąć przynajmniej do końa marca, to przy wysokich temperaturach radość z jazdy w mokrej brei ma swoje ograniczenia. Zatem, chociaż Schladming z pewnością bije na głowę każdy Polski ośrodek narciarski, to wydaje się przegrywać z lokalną konkurencją. Lepiej zatrzymać się w nieodległym Salzburger Sportwelt, lub, w moim ulubionym Gastein, a do Schladming przyjechac na jednodniową wycieczkę. To wielka zaleta skipassu Ski amade. Obejmuje on pięć wielkich ośrodków, także nic, oprócz ceny paliwa, nie kosztują nas jednodniowe wycieczki do pobliskich stacji o bardzo róznym chrakterze.

 

Ski amade to olbrzymi obszar narciarski składający się z pięciu regionów: Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig oraz Großarltal. Żeby uzysłowić sobie skalę tego przedsięwzięcia, najlepiej przyjżeć się liczbom. W sumie jest to 25 ośrodków narciarskich w których każdy, neizaleznie od poziomu zaawansowania, znajdzie w coś dla siebie.

W sezonie 2012/13 na narciarzy i snowboardzistów przyjeżdżających do Ski amade czeka 98 wyciągów krzesełkowych, 47 kolejek linowych, 69 wyciągów orczykowych oraz 56 wyciągów (taśm) dla początkujących. W sumie mają przepustowość ponad 375 000 narciarzy na godzinę. Jest tutaj ponad 350 stoków o łącznej długości tras około 860 km. Na uwagę zasługuje róznorodność pod względem stopnia trudności.

280 km tras niebieskich, 483 km czerwonych i 97 km czarnych zadowoli potrzeby narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. O ile trasy niebieskie w podobnej ilości znajdziemy też w innych europejskich ośrodkach (np. w Dolomitach), o tyle ciężko konkurować ze Ski amade jeśli chodzi o trasy dla zaawansowanych narciarzy.

Skipassy

W Ski amade nie ma możliwości kupna wielodniowych skipassów na konkretny region. Z drugiej strony, Skipassy na wszystkie 25 ośrodków kosztują nieco mniej, niż jego odpowiednik w Dolomitti Superski . Za sześciodniowy karnet dla dorosłych zpłacimy ?210. Ceny dla młodzieży (roczniki 93-95) to ?168, a dla dzieci urodzonych przed rokiem 1995 ?107. Te ceny czynią region konkurencyjnym zwłąszcza w przypadku wyjazdów rodzinnych. Oprócz tego, warto pamiętać, że austria lezy o kilkaset kilometrów bliżej Polski niż Włochy, w związku z czym do Ski amade można z łatwością dojechać samochodem w jeden dzień, nawet z dziećmi.

Ceny skipassów i promocje Ski amade . |  www.schladming-dachstein.at

Tekst: Franek Przeradzki

Ski amade | Narty w Austrii | Na narty.sport.pl na FB

Copyright © Agora SA