Trasy biegowe i zjazdowe w Niemczech

Niemcy to bardzo atrakcyjny kraj dla narciarzy - znajduje się w nim ponad 600 obszarów narciarskich. Na południu kraju szeroką ofertę tras biegowych i zjazdowych prezentują wysokie Alpy. Z kolei przy granicy z Francją i Czechami rozciągają się góry niższe, ale za to bardzo malownicze.

W Niemczech świetnie zorganizowana jest nie tylko infrastruktura stoków, które są wyposażone w nowoczesne wyciągi i mają wytyczone trasy o różnym stopniu trudności, ale także zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Walory przyrodnicze sprawiają, że wyjazd do Niemiec może być okazją do wspaniałego wypoczynku okraszonego pięknym krajobrazem i specyficznym, prozdrowotnym mikroklimatem, gdyż dużo stoków zlokalizowanych jest właśnie w miejscowościach uzdrowiskowych. Na turystów czeka wiele atrakcji: snowparki, w których można uprawiać łyżwiarstwo, saneczkarstwo i pływanie, niezwykłe jarmarki bożonarodzeniowe oraz wiele ciekawych obiektów do zwiedzania.

Sezon narciarski rozpoczyna się w Niemczech około połowy grudnia i przy sprzyjających warunkach trwa aż do połowy marca. Miłośnicy sportów zimowych mogą jednak przez cały rok uprawiać narciarstwo w specjalnie przygotowanych krytych halach w Skiliftkarussell w Winterbergu, SnowFunParku koło Hamburga, Jever Fun Skihalle Neuss w okolicach Düsseldorfu, Snow Dome w Bottro, czy w SnowTropolis w Senftenbergu niedaleko Drezna. We wszystkich tych halach można również zjeżdżać na desce.

Warto dodać, że karnety na stoki w Niemczech są tańsze niż w Austrii czy we Francji. Dodatkowym atutem jest bliskość tego kraju – z Polski można się tam dostać w kilka godzin samochodem bądź korzystając z usług firmy organizującej wyjazdy do naszych zachodnich sąsiadów. Wszystko to sprawia, że Niemcy są wyjątkowo ciekawym i atrakcyjnym miejscem dla narciarzy.

Trasy biegowe

Za stolicę narciarstwa biegowego uznaje się Oberstaufen, miejscowość położoną w Bawarii, w regionie Allgäu, gdzie znajduje się centrum narciarstwa nordyckiego, DSV Nordic Aktiv Zentrum, z trasą mierzącą 100 kilometrów. Jest ona przygotowana dla zaawansowanych narciarzy biegowych. Trasy bardziej zróżnicowane można znaleźć na lodowcu pod Zugspitze – najwyższym niemieckim szczytem alpejskim (2962 m n.p.m.), gdzie mieści się największy ośrodek narciarski oraz snowpark. Zugspitze majestatycznie wznosi się ku górze obszaru polodowcowego na terenie Górnej Bawarii. U jego stóp leży miejscowość Garmisch-Partenkirchen znana z walorów uzdrowiskowych. Trasy biegowe w Niemczech również są bardzo dobrze zorganizowane – mają nowoczesne wyposażenie, a wokoło rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną, dzięki której można oddawać się narciarskiej pasji bez myślenia o przyziemnych problemach.

Trasy zjazdowe

Na niemieckich obszarach narciarskich wytyczono bardzo dużo tras zjazdowych. Na południowych zboczach Zugspitze wynoszą one łącznie 60 kilometrów. Wśród nich 40 kilometrów to trasy skomplikowane, o dużym stopniu trudności (również czerwone), które są zlokalizowane na wysokości 732-2050 m n.p.m. Pozostałe 20 kilometrów to trasy łagodniejsze, niebieskie, znajdujące się powyżej tras czerwonych. Narciarstwo zjazdowe można też trenować w regionie Allgäu, gdzie największe atrakcje gwarantują Oberstdorf oraz kurort Bad Hindelang – tam nowocześnie zorganizowana trasa zjazdowa rozciąga się na długości 32 kilometrów.

Południowa część Bawarii także gwarantuje niezapomniane doznania narciarskie. Najbardziej znane miejscowości tego regionu to Berchtesgaden, Schönau am Königssee, Ramsau bei Berchtesgaden i Bad Reichenhall znajdujące się w regionie Berchtesgadener Land. Jest to miejsce niezwykle malownicze, w którym występują naturalne złoża soli wzbogacające ofertę turystyczną o zwiedzanie zabytkowych kopalni oraz specjalistyczne zabiegi w grotach solnych. Odwiedzając ten region, warto się wybrać także do Traunstein, znanego ośrodka narciarskiego, gdzie znajduje się długa trasa zjazdowa (42 kilometry). W drodze na narty warto zatrzymać się też w którymś z niemieckich miast. Informacje o zabytkach i atrakcjach turystycznych znaleźć można na stronie www.germany.travel.

W każdej z opisanych miejscowości wyjazd narciarski można połączyć ze zwiedzaniem ciekawych okolic i podziwianiem zapierających dech w piersiach krajobrazów. Ich fotografie z pewnością wzbogacą galerię pamiątkowych zdjęć, a niezapomniane wrażenia narciarskie na zawsze zapadną w pamięć.


 

Copyright © Agora SA