Polskie stoki. Stacja narciarska Azoty - Krynica Zdrój [DOJAZD, INFRASTRUKTURA, CENY]

Kameralnie, przyjaźnie i zazwyczaj, choć niestety nie podczas mojej wizyty, słonecznie. Tak jest w stacji Azoty, na obrzeżach Krynicy Zdrój

Galeria zdjęć stacji narciarskiej Azoty - Krynica Zdrój

Dojazd i Parking

Stacja narciarskie Azoty znajduje się około 3 km od centrum Krynicy. Z Krakowa jedzie się tu niewiele ponad dwie godziny (140 km). Z Krynicy można dojechać samochodem, taksówkami, busami i autokarami. Te ostatnie zatrzymują się zazwyczaj przy głównej drodze, z której do wyciągu idzie się kilkanaście minut.

Jeśli chodzi o parking, sytuacja jest cokolwiek zagmatwana. Gdy dojeżdżamy w pobliże stoku trafiamy na znak zakazu wjazdu. Można zaparkować tutaj za 8 zł. Obok jest parking wyciągu Słotwiny - ten kosztuje 5 zł. Z obu parkingów, do dolnej stacji krzesła Azoty, idzie się kilka minut. Spod Słotwin jest to chyba trochę łatwiejszy spacer. Właściwy parking Azotów jest bezpłatny i tuż pod wyciągiem, ale znajduje się za zakazem wjazdu. Zakaz postawiła gmina z bliżej nie wyjaśnionych przyczyn. Kto złamie przepisy, parkuje za darmo ryzykując mandat. Kto tego nie zrobi - płaci za parking. Ten pat trwa już trzy lata...

Infrastruktura

Serce Azotów to dolna stacja wyciągów krzesełkowego i orczykowego, chata na stoku i drugi budynek przy wyciągu. W tych dwóch jest w sumie 48 miejsc noclegowych. Jeśli zatrzymamy się tutaj, wyciągi mamy dosłownie pod drzwiami. Dookoła jest niezliczona liczba pokoi do wynajęcia, w Krynicy można też zatrzymać się w większych, bardziej luksusowych hotelach. Chata na stoku to miejsce, w którym można zjeść, napić się, rozgrzać, a także nie bójmy się o tym pisać, pójść do bezpłatnej toalety. Droga z parkingu na dole pod stok potrafi być naprawdę śliska. Warto mieć to na uwadze, gdy idziemy z dziećmi, lub gdy sami mamy gładkie podeszwy w butach narciarskich.

Wyciągi

Na początku było kilku kolegów, którzy postawili wyciąg orczykowy. Orczyk zapracował na resztę. Teraz równolegle do niego biegnie trzyosobowy wyciąg krzesełkowy. Na dole jest mały wyciąg dla dzieci babylift. Nieco na uboczu znajduje się z kolei talerzykowy wyciąg numer 4. Ten ostatni nie jest oświetlony, więc nie działa po zmroku. Reszta stacji jest otwarta od godziny 8. do 20.

Trasy

Azoty - trasy źródło: cnazoty.pl

Cały teren Azotów to 25 hektarów. Wytyczono tutaj 6 tras zjazdowych. Granice między nimi są dość umowne, jest wiele łączników i łatwo jest urozmaicić sobie jazdę. To atrakcyjne, zwłaszcza dla dzieci, na zajęciach z instruktorem. Główna trasa biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego, ma prawie kilometr długości i jest oznaczona kolorem czerwonym.

Większość tras jest sztucznie dośnieżana, a jazda trwa z reguły od początku grudnia przynajmniej do połowy marca. W 2014 roku wybudowano drugi zbiornik retencyjny na wodę do armatek, przez co system jest bardziej wydajny. Stok przy talerzyku numer 4 ma północną wystawę i w ciepłe dni właśnie tutaj panują najlepsze warunki do jazdy.

Rozpiska tras w Centrum Narciarskim Azoty

Cennik

W Azotach działa skipass Beskidcard (dawniej BeskidSki), który obowiązuje również w 10 innych stacjach narciarskich. Niestety, stacja Słotwiny, która jest tuż obok "Azotów" i mogłaby być bez problemu połączona trasami, jest oparta o inny system, przez co nie da się jeździć po obu z tym samym karnetem.

W Azotach za dwie godziny jazdy zapłacimy 35 zł, za cały dzień 75 zł. Karnet sześciodniowy kosztuje 300 zł. Stacja oferuje wiele zniżek grupowych i promocji, więc jeśli wybieramy się grupą, warto też porozmawiać z kierownictwem stacji.

Dokładny cennik stacji narciarskiej Azoty

więcej informacji: www.cnazoty.pl

Trwa akcja Polskie stoki, pokazujemy wybrane, polskie stacje narciarskie