Polskie stoki. Stacja narciarska Soszów - Wisła [DOJAZD, INFRASTRUKTURA, CENY]

Soszów na narciarskiej mapie Polski wyróżniają dwie rzeczy. Dość stromy stok i dobrze oświetlone trasy. Oczywiście w Wiśle to nie wyjątek. Ważne jest to, że nawet zaawansowani narciarze nie będą się tu nudzić, czy w dzień czy w nocy.

Galeria zdjęć stacji narciarskiej Soszów w Wiśle

Dojazd i Parking

Pierwszym wyzwaniem w drodze do Soszowa jest sama droga. Stacja jest położona blisko głównej ulicy (Ustrońskiej), ale ostatnich kilka kilometrów może stanowić wyzwanie. Jest dość wąsko, a gdy spadnie śnieg - ślisko. To wszystko daje poczucie, że pniemy się serpentynami wysoko w góry, gdy tymczasem dolna stacja kolejki jest raptem na wysokości 610 m n.p.m. Można też zaparkować na dole i ostatnie kilkaset metrów podejść lub podjechać busami kursującymi po tej trasie. Na parkingu, ciągnącym się wzdłuż stoku, zmieści się kilkaset aut. W ciągu dnia wjazd na parking kosztuje 5 złotych, wieczorem obsługa znika i postój staje się darmowy. Coś za coś - na osłodę wydanych pieniędzy, bilet parkingowy można wymienić na gratisową kawę lub herbatę. Alternatywą są prywatne busy - taksówki, które dowożą narciarzy z dworców i pensjonatów.

Od stycznia 2014 kursuje również skibus. Startuje o 7 rano z Katowic, po drodze zatrzymuje się w Tychach, Mikołowie, Żorach, Skoczowie i około 9 dojeżdża do Soszowa. Powrót o godzinie 15. Przejazd i pięciogodzinny karnet kosztują w pakiecie 90 zł.

Oto numery telefonów do kierowców skibusów oraz taksówek.

Infrastruktura

Parking jest położony wzdłuż trasy, w związku z czym od samochodu do stoku jest praktycznie zawsze bardzo blisko, chyba że zaparkowaliśmy poniżej wyciągu. Przy dolnej stacji kolei krzesełkowej są kasy, mała restauracja, wypożyczalnia nart i snowboardów oraz oczywiście toalety. W tym samym budynku są też dostępne miejsca noclegowe. Co warte uwagi, kto zdecyduje się na spanie tutaj jeździ za darmo. Przy samym stoku jest jeszcze kilka budynków w których można wynająć miejsca noclegowe, w tym schronisko PTTK "Soszów" położone powyżej górnej stacji krzesła, na wysokości 792 m n.p.m. Przy stoku, głównie w okolicach górnej stacji krzesła, jest kilka miejsc w których można coś zjeść, napić się i rozgrzać. Z kolei u góry (890 m n.p.m.) biegną trasy biegowe, w związku z czym co jakiś czas zdarza się spotkanie na szczycie pomiędzy narciarzem klasycznym i biegowym.

Jeśli chodzi o miejsca noclegowe, w okolicy jest ich naprawdę bardzo dużo. Żeby ułatwić sprawę wyszukiwarkom, okolica nazywa się Jawornik. Na gości nocujących w tutejszych pensjonatach i kwaterach czekają karty sympatyków Soszowa uprawniające do zniżek nie tylko na skipassy.

Wyciągi

W Soszowie działa jeden czteroosobowy wyciąg krzesełkowy (815 m długości, o przepustowości 2400 osób na godzinę), jeden podwójny orczyk (600 m, 1250 osób na godzinę), dwa wyciągi talerzykowe (805 m i 230 m, nie działały kiedy odwiedzałem stację) i jeden mały talerzyk dla początkujących (130 m). Co ciekawe, wyciąg dla początkujących nie jest u dołu, tylko w połowie stoku. Bez obaw, w dół można zjechać koleją krzesełkową, nie ma potrzeby stawania pługiem nad przepaścią. Łączna przepustowość wyciągów to blisko 5500 osób na godzinę.

Trasy

Trasy Soszów fot. inf. pras.

Ośrodek, trafia przede wszystkim w potrzeby średnio i bardziej zaawansowanych narciarzy. Jest jedna czarna trasa, są też całkiem strome czerwone zjazdy. Jeżdżąc krzesełkiem i długim orczykiem możemy osiągnąć długość zjazdu bliski dwóch kilometrów- jest czas, żeby złapać uśmiech na twarzy. Na zupełnych "świeżaków" czeka stok przy górnej stacji krzesełka.

W sumie wytyczono tutaj sześć tras - dwie zielone, dwie niebieskie, czerwoną i czarną. Prawda jest taka, że jak na nasze krajowe standardy, niebieskie mogłyby równie dobrze mieć kolor czerwony. Jeśli chodzi o zmiany w sezonie 2014/15, poszerzono górną część trasy nr 1 i spoziomowano trasę numer 5. Przy trasie nr 1 wydzielono też niewielki snowpark, odpowiedni na pierwsze próby z przeszkodami w rodzaju boksów czy raili.

Wszystkie stoki są sztucznie naśnieżane, a ich dolna połowa (czyli począwszy od górnej stacji kolei krzesełkowej) oświetlona. Dzięki temu, w okresie ferii, stacja działa od 8 rano aż do 22.

Cennik

Karnet na dwie godziny jazdy kosztuje 45 zł. Na siedem - 90 zł. 5 dni jazdy do wykorzystania przez cały sezon to wydatek 325 zł. Są też przeróżne promocje i oferty łączone. Znajdziesz je na stronie ośrodka

Dokładny cennik stacji Soszów

więcej informacji: www.soszow.pl

Trwa akcja Polskie stoki, pokazujemy wybrane, polskie stacje narciarskie