Polskie stoki. Stacja narciarska Jurgów Ski - Hawrań [DOJAZD, INFRASTRUKTURA, CENY]

W radiu słowackie hity, przy drodze zaspy śnieżne. Za rzeką Białką - Podhale, a ty jesteś już na Spiszu. Ośrodek Jurgów Ski - Hawrań to: 6 wyciągów, kilka czerwonych i niebieskich tras, a dla zaawansowanych nawet jedna czarna. Wszystko to zajmuje obszar 36 hektarów.

Galeria zdjęć stacji narciarskiej Jurgów Ski - Hawrań

Dojazd i Parking

Ośrodek Jurgów Ski - Hawrań jest położony tuż przy granicy ze Słowacją, 10 km od Białki Tatrzańskiej i trzy od centrum Jurgowa. Przy stacji znajduje się duży, bezpłatny parking, przestrzeni dookoła nie brakuje, także zaparkowanie auta nie stanowi problemu. Bezpłatnymi autobusami można tu dojechać z Murzasichla, Bukowiny i Białki Tatrzańskiej,  Białego Dunajca oraz Poronina.

Infrastruktura

Ośrodek jest czynny od godziny 9 do 21. Wszystkie trasy są po zmroku oświetlone. Na miejscu znajduje się szkółka narciarska, bankomat, wypożyczalnia sprzętu i trzypiętrowa karczma na około 350 osób. Na parterze działa WiFi. Przy górnych stacjach wyciągów krzesełkowych znajdziemy panów i panie ze smażonymi oscypkami i innymi rarytasami. Pod wyciągiem dla dzieci i początkujących jest też przeszklona przestrzeń dla zmarzniętych rodziców. Bezpośrednio przy stacji nie ma miejsc noclegowych, ale w okolicy ich nie brakuje. Z łatwością można znaleźć coś na stronie ośrodka.

Wyciągi

W stacji działają dwa wyciągi krzesełkowe (o przepustowości około 2000 osób na godzinę i długości odpowiednio ponad 705 i 760 metrów) oraz cztery orczyki, z czego jeden długi (640 m), jeden średni ( 340 m) i dwa krótkie, w wydzielonej, odgrodzonej strefie dla początkujących. W sumie wyciągi w stacji mają przepustowość około 7500 osób na godzinę. Stanie w kolejce dłużej niż dosłownie kilka minut zdarza się tu niezwykle rzadko.

Trasy

Jurgów Ski - Hawrań fot. inf. pras.

Cały ośrodek to w większości jedno zbocze, poprzedzielane gdzieniegdzie drzewami. Wytyczono tu kilka tras, których skala trudności zależy od nachylenia stoku. Mamy to trasy głównie czerwone i niebieskie. Jedna z nich ma slalomową homologację FIS, tutaj miałoby rozgrywać się kilka snowboardowych zawodów podczas Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. W Jurgowie jest też czarna trasa, patrząc od dołu, poprowadzona z prawej strony zbocza. Gdy byłem w ośrodku 25 stycznia 2015 r, wciąż jeszcze czekała na odpowiednią ilość śniegu, ale otwarcie powinno nastąpić lada dzień. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane. Ogólnie, dzięki większemu nachyleniu niż to, co proponują pozostałe ośrodki w okolicy, Hawrań jest bardzo przyjemną stacją dla średniozaawansowanych narciarzy. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się też całkowite oddzielenie strefy dla początkujących od reszty stoków. Co prawda nie można wygodnie podjechać do dziecka podczas jazdy na trudniejszych trasach, ale nie ma też możliwości, by ktoś bez kontroli wjechał w tę przestrzeń (a to zdarza się niestety w naszych ośrodkach zbyt często).

Cennik

W Jurgowie działa Skipass Tatry Ski, czyli na tym samym karnecie można jeździć również w ośrodkach: Koziniec SKI, Grapa - Litwinka, Kotelnica Białczańska, Bania, Czorsztyn SKI oraz Kaniówka. Za dwie godziny jazdy zapłacimy 45 zł, za cały dzień 99 zł, a za 6 dni 420 zł. Jak na polskie warunki, to wyjątkowa i pozytywna inicjatywa. Oprócz Tatry Ski, można też używać karnetów punktowych. W tym wypadku jeden wjazd krzesłem (obojętnie którym) kosztuje 5 zł, a orczykami odpowiednio 3 i 2 zł, w zależności od długości.

Dokładny cennik Ośrodka Jurgów Ski Hawrań

więcej informacji: www.jurgowski.pl