Snowboard czy narty? Kilka wskazówek dla początkujących

Jesteś dorosłą osobą, kiedyś jeździłeś na nartach lub spróbowałeś swoich sił na desce, ale potem przestałeś jeździć? Osób takich jak Ty jest więcej niż może Ci się wydawać. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na to, by zacząć uprawiać sporty zimowe. Co wybrać? Podpowiadamy.

Lata temu nie mieliśmy takiego wyboru jak teraz. Dzisiaj na rynku jest dostępny tak szeroki wachlarz możliwości dla miłośników sportów zimowych, że każdy może znaleźć coś takiego, co da mu największą frajdę. Jednak zacznijmy od bardzo ogólnej kwestii: snowboard czy narty? Najlepiej wyjechać w góry i spróbować obydwu. Jednak zanim to zrobisz, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Sprawność fizyczna

Na co dzień nie jesteś osobą wyjątkowo aktywną fizycznie. Decydujesz się na to, by spędzić urlop w górach. Czy w tym wypadku narty będą lepszym rozwiązaniem niż snowboard? Czy któryś z tych sportów wymaga większej sprawności fizycznej?

- Jeśli mówimy o osobach początkujących, które dopiero będą się uczyć jeździć na nartach czy na desce, to właściwie tutaj nie ma to większego znaczenia. Jedno i drugie wymaga określonej sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i przygotowania. Jeżeli nasze stawy są wzmocnione poprzez silne ścięgna, silne stawy mięśniowe, to staw jest chroniony przez odpowiednią siłę mięśni właśnie. Poddany nacisk, który mógłby go uszkodzić, zostanie zniwelowany, a staw zachowa poprawność swojego ruchu, dzięki czemu nie dojdzie do kontuzji - mówi trener osobisty Michał Ficoń.

Dlatego, zanim wyruszysz na narty czy snowboard, warto wzmocnić mięśnie całego ciała podczas treningu siłowego, usprawnić prace stawów podczas ćwiczeń plyometrycznych ale nie zapomnieć tez o kardio. Musimy pamiętać o tym, że na stoku niezwykle ważna jest kondycja, bo bez niej niewiele nam się uda zrobić.

- Kiedy jeździmy na nartach i czujemy, że już nie mamy siły, nogi, odmawiają nam posłuszeństwa, zaczynamy odczuwać zmęczenie, wówczas popełniamy najwięcej błędów, a to staje się przyczyną kontuzji.

Kontuzje

W przypadku jazdy na nartach musimy pamiętać o tym, że ogromny nacisk kładziony jest na stawy kolanowe.

- Tutaj jest bardzo łatwo o kontuzje, ponieważ ciągle skręcamy, wykręcamy, czasem narty się rozjeżdżają itd. - mówi Ficoń.

Dlatego dla osób, które mają problemy z kolanami, bezpieczniej będzie spróbować swoich sił na snowboardzie.

- W tym wypadku mamy jedną deskę, zatem wszelkiego rodzaju wykręcanie, wymaga od nas nieco innego rodzaju ruchu - wyjaśnia. - Niestety nie oznacza to, że jazda na desce będzie się wiązać z mniejszym zagrożeniem jeśli chodzi o występowanie kontuzji. Tutaj dużo częściej zdarzają się upadki związane z krawędziowaniem. Najczęściej kończy się to tzw.: "katapultą" czyli wystrzeleniem do przodu - mówi trener. - Może być to przewrót przez przód albo (szczególnie w przypadku osób początkujących, które jeszcze nie potrafią upadać), kończy się to na wysunięciu rąk i przeniesieniu całego ciężaru na nadgarstki lub obręcz barkową.

Stąd wniosek, że osoby, które w przeszłości miały różnego rodzaju złamania, skręcenia nadgarstka czy kontuzje tzw.: stawów ramiennych, powinny pomyśleć o nartach, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu uszkodzeń jest dużo mniejsze.

- Zanim wyruszymy na ferie, powinniśmy zadać sobie pytanie czy moje kolana nadają się na narty carvingowe czy bezpieczniej będzie pomyśleć o snowboardzie. To samo tyczy się stanu naszych barków czy nadgarstków. Po prostu warto być szczerym samym ze sobą, żeby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej - mówi trener.

Czy możemy powiedzieć, że na snowboardzie jest łatwiej o poważną kontuzję niż na nartach? Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników:

- Czy jesteśmy odpowiedni przygotowani na stok (warto potrenować przez kilka tygodni przed wyjazdem).

- Czy jeździmy ostrożnie, bierzemy pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo swoje ale i innych.

- Czy sprawdzamy najpierw jak wygląda trasa, którą decydujemy się zjechać.

- Czy decydujemy się na wykonywanie różnych trików.

Często jest to kwestia szczęścia, ale jemu możemy pomóc.

- Jeżdżenie na kreskę, które grozi mocnymi zderzeniami, zbaczanie z trasy, testowanie nowych trików - to są sprawy, w przypadku których nie ma większego znaczenia czy będziemy na desce czy na nartach. W obydwu przypadkach może to się źle zakończyć - przypomina trener.

Copyright © Agora SA