Sport.pl

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Ferie za rogiem, wielu z nas nie może się już doczekać upragnionego wyjazdu na narty. Jeżeli nie jesteście jeszcze w pełni przygotowani albo chcecie sprawdzić, czy niczego nie pominęliście - zapraszamy do rozmowy ze specjalistą. Oto wywiad z Maciejem Kwiatkowskim instruktorem PZN i ISIA, członkiem Zarządu SITN PZN o tym jak właściwie przygotować się do wyjazdu na narty. W rozmowie poruszane są zarówno kwestie przygotowania kondycyjnego jak i doboru sprzętu czy też właściwego zachowania się podczas samego uprawiania białego szaleństwa.

Jak powinno wyglądać przygotowanie fizyczne do wyjazdu na narty?

Satysfakcja z uprawiania sportów śnieżnych to możność ich uprawiania w sposób bezpieczny. Nasza wydolność fizyczna ma niebagatelny wpływ na poziom bezpieczeństwa. Osoba niedostatecznie przygotowana do sezonu narciarskiego, zarówno starsza jak i młodsza wiekiem, stwarza zagrożenie nie tylko dla własnego zdrowia, ale również pośrednio dla pozostałych narciarzy.

Generalnie osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, powinny bezwzględnie zwiększyć poziom aktywności fizycznej już w okresie jesiennym. Jeśli było to niemożliwym, przynajmniej na około 7-10 dni przed planowanym wyjazdem można wykonać serię intensywnych ćwiczeń fizycznych takich jak np. bieg „z góry” najlepiej ze stromego stoku, zbieganie po schodach, podskoki do głębokiego przysiadu, przeskoki obunóż lub jednonóż przez przeszkodę (np. ławeczkę) do przysiadu, zeskoki z pewnej wysokości (np. z krzesła, drabinek), przysiady na obu lub na jednej nodze itp. Oczywiście zawsze pamiętamy o odpowiedniej rozgrzewce.

A kiedy już znajdziemy się na stoku? Czy i tam są zasady bezpiecznego i racjonalnego uprawiania narciarstwa?

Podczas jazdy na nartach, dla zachowania bezpieczeństwa, należy pamiętać o racjonalnym doborze długości jazdy i przerw wypoczynkowych. Warto wiedzieć, że procesy odnowy najintensywniej przebiegają na początku wypoczynku, dlatego korzystniej jest zatrzymywać się częściej na krótszy okres czasu, niż rzadziej na dłuższą chwilę.

Niezwykle ważnym problemem, towarzyszącym każdej aktywności fizycznej jest odwodnienie, mające bardzo duży wpływ na poziom wydolności fizycznej. Utrata masy ciała o zaledwie 2% z powodu odwodnienia, powoduje zmniejszenie zdolności wysiłkowych o ok. 20%. Aby zapobiec negatywnym skutkom odwodnienia należy spożywać płyny często, zanim pojawi się uczucie pragnienia. W warunkach niskiej temperatury bardzo dobrym napojem jest ciepła herbata z sokiem malinowym i/lub cytryną.

Żeby uprawiać narciarstwo potrzebny jest sprzęt? Kupić czy wypożyczyć?

Sportów śnieżnych nie da się uprawiać bez sprzętu, ale czy dobór sprzętu ma jakiś wpływ na bezpieczeństwo narciarza? Niewątpliwie tak !

Cały sprzęt można dzisiaj zarówno kupić jak i wypożyczyć. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest kupienie części sprzętu nowego - buty, kombinezon, rękawice i kask oraz wypożyczaniem reszty, czyli nart, kijów czy snowboardu.

Dobór sprzętu należy konsultować w dobrych sklepach sportowych, gdzie sprzedawcy mają właściwe fachowe przeszkolenie. Nie kierujmy się własnym odczuciem czy zasłyszaną wiedzą(ewentualnie podpytajmy znajomego Instruktora PZN).

Dobór właściwego sprzętu do faktycznych umiejętności ma zasadnicze znaczenie dla naszego bezpieczeństwa jak i przyjemności bezstresowego wypoczynku. Pamiętajmy że sporty śnieżne uprawiane są w bardzo ekstremalnych dla oczu warunkach. Często jeździmy na znacznych wysokościach, gdzie promienie UV są bardzo mocne, dodatkowo wszędzie dookoła jest biały śnieg, który doskonale je odbija, do tego dochodzi wiatr i opady śniegu. Polecam dobre okulary i gogle z protekcją UV.

Nie zapomnijmy również o właściwym kremie z filtrem UV zabezpieczającym przed poparzeniem twarzy.

Kask HEAD pro black white back 2011Na koniec opisu stroju narciarza zostaje KASK, na szczęście coraz częściej spotykany na stokach. Głowa jest najdelikatniejszą częścią ciała i tylko jedna, a przy tym mocno narażona na urazy. Na szczęście w większości krajów alpejskich, wprowadzono obowiązek jazdy na nartach dla dzieci w wieku do lat 16stu. Przypominamy, że od 1.1.2012 obowiązek taki wprowadzony został również w Polsce nową ustawą o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Teraz pozostaje nam jedynie jakoś dostać się na wymarzone stoki. Czy i w podróży kryją się jakieś niebezpieczeństwa, sprawy o których powinniśmy pamiętać?

Podczas wyjazdów narciarskich, często spotykamy się z problemem transportu sprzętu. To wbrew pozorom bardzo poważna kwestia. Bardzo niebezpiecznym jest przewożenie nart luźno wrzuconych do samochodu (w wielu krajach europejskich karane dużymi mandatami). W razie wypadku przemieszczający się w aucie sprzęt może doprowadzić do nieszczęścia. Najlepszym rozwiązaniem są bagażniki dachowe, czy boksy dachowe. Korzystając z boksów, nie tylko pasażerowie są bezpieczni, lecz także narty nie są narażone na czynniki atmosferyczne, bród i sól z dróg, jak ma to miejsce przy tradycyjnych, otwartych bagażnikach dachowych.

Znając dzisiejsze natężenie ruchu na drogach, warto rozważyć podróż samolotem. Linie lotnicze mają bardzo atrakcyjne oferty przelotów jak i ciekawe pakiety połączone z dowozem do miejsca naszego wypoczynku.

Prawidłowo dobrany sprzęt narciarski ma ogromne znaczenie i wpływ na bezpieczeństwo narciarza, jednak musimy pamiętać, że ani najlepszy, najlepiej dobrany i przygotowany sprzęt narciarski ani żadne przepisy, nie zastąpią solidnego przygotowania kondycyjnego do sezonu, rozgrzewki przed jazdą, trzeźwości na stoku oraz czystego, zdrowego rozsądku.

Szukającym nie tylko miłego ale i bezpiecznego uprawiania sportów śnieżnych jak i podnoszenia swoich umiejętności polecam usługi Instruktorów PZN i 110 Licencjonowanych Szkół Narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego (SITN PZN), organizujących wspaniały wypoczynek zimowy dla aktywnych - w Polsce jak i za granicą (www.sitn.pl) .

Życząc Państwu miłego wypoczynku i aktywnego zażywania sportów śnieżnych, gorąco polecam i namawiam do głębokiej i trwałej analizy podstawowych 10 przykazań czyli Dekalogu FIS.

Z narciarskim pozdrowieniem

Maciej Kwiatkowski

Instruktor PZN i ISIA

Członek Zarządu SITN PZN

Rozmawiała Anna Chodkiewicz

Komentarze (1)
Jak przygotować się do wyjazdu na narty?
Zaloguj się
  • steven_wilson

    0

    Odpowiednie przygotowanie fizyczne do sezonu narciarskiego to podstawa. Zwłaszcza, jeśli nie zaczynamy od paru godzin na jakimś niegroźnym stoku, ale np. od tygodniowego, intensywnego wypadu w Alpy. Wszystkim narciarzom polecam np. obejrzenie i ćwiczenie razem z tym filmikiem: lionfitness.pl/wideo-treningi/przygotowanie-do-nart-dzien-1_caly_z-trenerem,57.html - razem z instruktażem trenera fitness, bardzo przydatna rzecz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX