Czas na narty! Jak dobrać sprzęt?

Amatorzy białego szaleństwa już we wrześniu zaczynają analizować pojawiające się na rynku oferty producentów i sklepów ze sprzętem narciarskim. Jak wybrać odpowiedni sprzęt żeby w pełni móc rozkoszować się białym szaleństwem? Na to pytanie odpowiadają Maciej Kołodziejczyk i Marta Sałek, instruktorzy narciarskiego klubu sportowego RASC.

Jak dobrać odpowiedni dla nas sprzęt?

1. Narty

Sklepy roją się od kolorowych nart, kasków, kijków, kurtek, spodni i innych gadżetów narciarskich. Amator "białego szaleństwa" ma duży dylemat. Jest też narażony na doradztwo obsługi sklepu (często niekompetentnej, nastawionej na sprzedanie towaru konkretnej marki). Dlatego warto kupować sprzęt w specjalistycznych sklepach narciarskich, najlepiej w asyście znajomego doświadczonego narciarza.

Dobór nart zależy od wielu czynników np. przygotowanie fizyczne, waga, wzrost, dynamika jazdy i tempo w jakim robimy postępy. Najlepiej na początek skorzystać jest z wypożyczalni sprzętu, by popróbować różnych rodzajów nart, modeli i firm.

Na początek powinno się dobrać narty łatwe w prowadzeniu, o mniejszej sztywności i promieniu skrętu około 13-16m. Narty allround lub slalomowe 10 - 15 cm krótsze od naszego wzrostu.

Dla osób, które zrobiły już postępy i chcą jeździć nieco bardziej sportowo i dynamicznie należy wydłużyć narty. Dla kobiet warto szukać nart o długości 155- 160cm, są stabilniejsze podczas szybszej jazdy i dają poczucie bezpieczeństwa bez utrudnień w skrętach. Dla mężczyzn można dobrać narty na swój wzrost lub nieco większe.

Dla dzieci od trzeciego roku życia polecamy najkrótsze narty jakie będą dostępne. Dla starszych dzieci najlepszym rozwiązaniem będą narty 10 cm krótsze od wzrostu,zaś dla dzieci jeżdżących można dobrać nieco dłuższe, ale nie przekraczające ich wzrostu.

2. Buty

Dla początkujących i średnio zaawansowanych buty powinny być przede wszystkim wygodne.

W sklepie najlepiej jest założyć skarpetę narciarską i dopiero mierzyć konkretny model. Sztywność skorupy buta (flex) waha się od 30 do 180. Dla początkujących kobiet proponujemy 50 - 60, a mężczyzn 70 - 80. Odpowiednie dopasowanie buta jest ważne, ponieważ to co dzieje się z nartą jest bezpośrednio przełożeniem pracy naszej stopy w bucie. Jeśli jest luz, to dużo ciężej się steruje i skręca. Stopa, a szczególnie pięta nie ma prawa ruszać się w bucie. Palce powinny mieć niewielką swobodę ruchu. Ważną rzeczą są także klamry. To dzięki nim regulacja, dopasowanie buta do nogi jest bardziej precyzyjne. Dlatego im więcej klamer posiada but tym lepiej.

3. Wiązania

Wiązanie łączy but z nartą. Pośredniczy w przenoszeniu wszelkich ruchów bezpośrednio do narty. Muszą być one dobrze dopasowane i wyregulowane. Wszystkie zjazdowe wiązania są bezpiecznikowe - czyli posiadają mechanizm wypinający but z narty. Regulacja polega na ustawieniu śrubokrętem odpowiedniej siły wypięcia. Siłę wypięcia zaś dostosowuje się do swojej wagi, umiejętności, a przede wszystkim do stylu jazdy. Jeżeli jeździmy łagodnie, siła wypięcia nie musi być duża. Ustawienia wiązań - przykręcenie ich do nart oraz dopasowanie do buta, pozostawmy serwisom.

4. Kijki

Kijki narciarskie muszą być lekkie, sprężyste i wytrzymałe. Dobrze dobrany kijek tworzy z naszym ramieniem i przedramieniem kąt prosty po wbiciu go w śnieg. Jak to sprawdzić będąc w sklepie? Wystarczy złapać kijek pod rączką.

Maciej Kołodziejczyk, instruktor narciarskiego klubu sportowego RASC

Copyright © Agora SA