Nowe eksponaty w cieklińskim muzeum narciarstwa

Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im Stanisława Barabasza powiększyło swoje zbiory starych zdjęć, dokumentów i książek. Doktor Leon Rak i Pan Zbigniew Sokalski dokonali niesamowitego odkrycia kolekcji Tadeusza Wowkonowicza, którą skatalogowali.

Wszystkie zdjęcia i dokumenty zostały zeskanowane w wyniku czego powstała elektroniczna wersja kolekcji. Po podpisaniu stosownej umowy przez wójta gminy Dębowiec Zbigniewa Staniszewskiego, pełnomocnika kolekcji Zbigniewa Sokalskiego i Dr Leona Raka zbiory Wowkonowicza zostały przekazane muzeum. W czwartek 1 grudnia 2011r w Częstochowie opiekun muzeum Wiesław Czechowicz przejął zbiory i zdeponował w archiwum. Obecnie trwają prace przygotowawcze do udostępnienia tych zbiorów zwiedzającym.

Tadeusz WowkowiczTadeusz Wowkowicz był członkiem honorowym KW i PZA. Jak pisze Gazeta Górska "Urodzony 4 lipca 1912 u stóp lwowskiej "Cytadeli", pierwsze narty otrzymał, gdy miał 8 lat. "Zaczynałem na stokach Pohulanki, później dużo jeździłem do Sławska i Worochty" -- wspominał. W latach trzydziestych należał do czołowych narciarzy polskich -- biegaczy i specjalistów od kombinacji norweskiej. Jako lwowiak rozpoczął starty w Sekcji Narciarskiej "Czarnych". W r. 1930 jego talentem zainteresował się zarząd krakowskiej "Wisły", której Sekcja Narciarska pod dyrekcją płk. Franciszka Wagnera znajdowała się w Zakopanem. (...) W r.1935 wszedł do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Szczyrbskim Plesie. W latach 1935-38 zarobkował pracując przy budowie kolejek na Kasprowy i na Gubałówkę. Na Kasprowy wraz z innymi kolegami klubowymi dźwigał na nosiłkach 10-litrowe blaszanki z wodą. (...) Po wojnie Teddy był inicjatorem stworzenia na terenie Chamonix reprezentacyjnej drużyny Wojska Polskiego na Zachodzie, pod kierownictwem uwolnionego z niewoli por. Józefa Hamburgera, który w 1939 r. na mistrzostwach świata w Zakopanem prowadził nasz patrol w biegu na 25 km, zajmując dobre III miejsce. W r. 1946 startowali oni na pierwszych po wojnie międzynarodowych zawodach narciarskich w Zermatt w Szwajcarii w ramach Tygodnia Narciarskiego. W r. 1947 Chamonix zorganizowało drugi po wojnie Tydzień Sportów Zimowych, na który przyjechała z Polski krajowa ekipa ze Staszkiem Marusarzem na czele. Teddiego i towarzyszy włączono do oficjalnej reprezentacji...W r. 1947 skończył karierę zawodniczą i wszedł do francuskiej kadry działaczy narciarskich -- w charakterze sędziego orzekającego skoków narciarskich (juge fédéral de saut a ski). Był też działaczem hokejowym. (...) W dniu 3 maja 1996 r. w Konsulacie Generalnym RP w Lyonie Teddy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Zmarł 13 kwietnia 2005r."

Więcej informacji znajdziecie na www.muzeum-narciarstwa.pl