10 zasad bezpieczeństwa na stoku - nie tylko dla dzieci

Będziecie się czuć bezpiecznie mając pewność, że wasi podopieczni są nie tylko samodzielnymi narciarzami, ale też świadomymi użytkownikami tras zjazdowych. Opracowany przez doświadczonych narciarzy i ratowników "Międzynarodowy Dekalog Narciarza" powinni znać wszyscy, zarówno początkujący, jak i bardzo dobrze jeżdżący.

Celem tych zasad jest poprawa bezpieczeństwa na stokach oraz ograniczenie liczby wypadków. Poniżej znajdziesz 10 zasad bezpieczeństwa na stoku, które w sposób łatwy i klarowny możesz przekazać najmłodszym, a nauka ich może być świetną zabawą jeśli tylko o to się postarasz.

1. Wzgląd na inne osoby

"Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby": W tym punkcie mieści się bardzo wiele aspektów odpowiedzialności narciarza. Również te mniej oczywiste, chociażby dobre przygotowanie sprzętu do jazdy - dopasowanie butów narciarskich do wiązań i siły ich wypięcia, naostrzenie i nasmarowanie nart.

Zanim ruszycie sprawdź, czy dobrze zapiąłeś narty i buty, czy wasz ubiór nie utrudnia jazdy (zapięta kurtka, zasunięte suwaki, zawiązane sznurki od bluzy, zaciągnięte nogawki na buty), założone narciarskie rękawiczki i najważniejsze w kontekście dzieci (ale nie tylko), czyli kask.

Pamiętaj też żeby nie zostawiać sprzętu bez opieki. Pozostaw go w taki sposób, aby sam nie zjechał z góry i aby nikt na niego nie wpadł robiąc sobie krzywdę. Używaj do tego stojaków na narty albo wypłaszczeń na dole trasy.

Narciarz odpowiedzialny jest też za świadome i umiejętne korzystanie z wyciągów narciarskich. Jedź więc na nim spokojnie, nie szarp za linę i nie jedź slalomem pod nią. Ostrożnie korzystaj też z wyciągów krzesełkowych - nie huśtaj się na boki oraz siedź głęboko i nie wychylaj się na krześle. Są to oczywiście tylko niektóre przykłady, które łączą się z innymi w hasło "nie jestem sam na stoku i ode mnie zależy, czy będzie bezpiecznie dla mnie i dla innych".

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

"Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.": Dzieci nie są świadome swoich umiejętności, więc to od ciebie zależy, na jaką trasę je zabierzesz. Pamiętaj, że nie zawsze odpowiednia dla ciebie jest dobra dla niego.

Trudność tras oznaczona jest na całym świecie kolorami: niebieskim - łatwa, czerwonym - trudna, czarnym - bardzo trudna. Pamiętaj o utrzymywaniu kontroli na nartami, kiedy to konieczne zatrzymaj się albo skręć, aby uniknąć zderzenia z osobami bądź przedmiotami.

Dziecięce kolizje zdarzają się najczęściej z powodu nadmiernej szybkości, nie zapanowania nad nartami oraz z powodu braku wystarczających umiejętności. Należy poruszać się wolno w miejscach o ograniczonej widoczności, na garbach i przełamaniach. Pamiętajcie zwolnijcie przy dojeździe do wyciągów i na zakończeniach tras narciarskich.

3. Wybór toru jazdy

Jadąc na trasie miej wzgląd na innych narciarzy. Pamiętaj ze zawsze narciarz zjeżdżający przed tobą ma pierwszeństwo w wyborze trasy. W czasie zjeżdżania zachowaj bezpieczna odległość, tak aby nie spowodować kolizji z żadnym z uczestników ruchu.

4. Wyprzedzanie

Wyprzedzać można zarówno po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu jazdy dotychczasowym śladem i tempem.

5. Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz zaczynając zjazd na trasie zawsze powinien spojrzeć w górę, czy przypadkiem ktoś nad nim nie rozpoczął właśnie jazdy. Następnie spojrzeć w dół czy ma możliwość jazdy po trasie, a następnie rozpocząć swój zjazd. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku. Roztargnienie i nieprzewidywalne włączenie się do ruchu jest częstym powodem wypadków, wiec ruszaj z głową.

6. Zatrzymywanie się na trasie

Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli musisz się zatrzymać to wybierz odpowiednie do tego miejsce, powinno być ono widoczne z góry dla zjeżdżających, blisko skraju trasy tak, aby nie utrudniać ruchu pozostałym narciarzom. Jeżeli zdarzy ci się upadek na trasie postaraj się w miarę możliwości jak najszybciej usunąć się z trasy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Stok narciarski służy do jazdy na nartach, więc chodzenie, zjeżdżanie na sankach czy jabłuszkach możliwe jest tylko poza trasą. Narciarz, jeżeli musi, powinien podchodzić bądź schodzić tylko bokiem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz winien stosować się do znaków ostrzegawczych i informacyjnych ustawionych na trasach narciarskich. Warto zapoznać najmłodszych z niektórymi znakami takimi jak stop, trasa zamknięta, skrzyżowanie tras narciarskich czy zagrożenie lawinowe. To samo tyczy się słupków ograniczających trasę - zazwyczaj różnią się od siebie, tak żeby podczas mgły było wiadomo czy jesteśmy na trasie, czy tez poza nią. Utrwalenie tej wiedzy na pewno przyda się w przyszłości.

9. Zachowanie się w razie wypadku

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien pomóc poszkodowanemu. Nie róbmy natomiast sztucznego tłumu, raczej skupmy się na niesieniu pomocy. Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku, zatrzymajmy się, wypnijmy narty i wbijmy je skrzyżowane powyżej miejsca wypadku. Zobacz, jak czuje się poszkodowany. Zadzwoń na telefon alarmowy 601 100 300 albo zawiadom obsługę stacji narciarskiej. Dzięki tobie ratownik może szybko i sprawnie dojechać do poszkodowanego, a przez oznaczenie miejsca wypadku inny zachowają ostrożność.

10.Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

*Ewa Silska - trener narciarstwa II klasy, studiowała turystykę na AWF w Warszawie i potem SGGW. Doświadczenie instruktorskie zdobywała w Towarzystwie Narciarskim, później w Warszawskim Klubie Narciarskim, gdzie pracowała od reaktywacji aż do 2011 (od roku 2008 współ prowadziła grupę przedszkola narciarskiego), kiedy razem z Frankiem Teodorczykiem założyła Bandę Narciarską . W lato pracuje w szkole kitesurfingowej Board&Kite na Campingu Małe Morze. Prywatnie mama dwóch córek: Hani (6 lata) i Marysi (4 lata)

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA