Polish Freeskiing Open 2015 - relacja FOTO i VIDEO

Biga Air podczas Polish Freeskiing Open 2015

Biga Air podczas Polish Freeskiing Open 2015 (fot. Franek Przeradzki)

Dwa dni wysokich lotów za nami. Mistrzami Polski we freeskiingu zostali broniąca tytułu Zuzanna Witych i odzyskujący go Szczepan Karpiel Bułecka. Było co oglądać!

Dwa dni bezchmurnego nieba, widowiskowych ewolucji i pozytywnej atmosfery. Właśnie to sprawiło, że 13 i 14 lutego naprawdę warto było odwiedzić Kotelnicę Białczańską. We freestylowe szranki stanęli zawodniczki i zawodnicy z Polski, Czech, Słowacji, Szwecji, Norwegii, Ukrainy, Holandii, Łotwy i Szwajcarii, rywalizujących w zawodach Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI.

Zawody PFO 2015 rozegrane w Białce Tatrzańskiej, na Kotelnicy, w dniach 13-14.02.2015fot. Franek Przeradzki

W ramach PFO rozegrano dwie konkurencję - widowiskowe "Rexona Big Air" (skoki na wysokość 7 i odległość ponad 25 metrów) oraz bardziej niszowe "Rails". W piątkowych kwalifikacjach wyłonione 20 zawodników awansujących do półfinałów BA. Tego dnia najlepsi byli Erik Lundmark ze Szwecji, Bartek Sibiga i Szczepan Karpiel - Bułecka. Wśród dziewczyn od początku rywalizacji rozgrywała się pomiędzy dwiema Zuzannami - Witych i Stromkovą (ze Słowacji).

Zawody PFO 2015 rozegrane w Białce Tatrzańskiej, na Kotelnicy, w dniach 13-14.02.2015Zuzanna Witych przed skokiem | fot. Franek Przeradzki

W rozegranym w sobotę półfinale zawodnicy znów mieli do oddania po trzy skoki, z których najlepszy decydował o wejściu do topowej dziesiątki. W trwającym godzinę finale każdy z nich mógł oddać dowolną liczbę skoków, a o ostatecznym wyniku decydowały najlepszy stylowy (rotacja do 720 stopni) i techniczny (dowolna rotacja). Swoją dominację potwierdził Lundmark, któremu nie mogli dorównać polscy konkurenci. Drugie miejsce zajął jego rodak Pontus Nordstrom, a trzeci był Szczepan Karpiel-Bułecka. Zakopiańczyk odzyskał tym samym tytuł Mistrza Polski we Freeskiingu PZN. Tuż za nim (czwarty w ogólnej klasyfikacji) uplasował się zeszłoroczny mistrz - Bartek Sibiga. Trzeci na podium Mistrzostw Polski, tak jak w minionym roku, był Paweł Palichleb (8. miejsce w klasyfikacji generalnej).

Zawody PFO 2015 rozegrane w Białce Tatrzańskiej, na Kotelnicy, w dniach 13-14.02.2015fot. Franek Przeradzki

Szczepan Karpiel tak skomentował tegoroczne zawody:

„Jeżeli chodzi o skoki, to najbardziej zadowolony jestem z Bio 10 Mute i Switch 7 Stalefish. Patrząc na zawody z szerszej perspektywy muszę przyznać, że naprawdę wszystko ułożyło się bardzo dobrze. Pierwszy raz mieliśmy tak dobrą pogodę przez dwa dni, było mnóstwo śniegu i dużo kibiców, którzy fajnie reagowali na to co działo się na skoczni.” - powiedział na zakończenie zawodów.

Wśród Zuzann (tak, tak właśnie się to odmienia) ostatecznie to Stromkova sięgnęła po zwycięstwo. Natomiast Zuzanna Witych po raz kolejny z rzędu została Mistrzynią Polski.

W sobotę rozegrany został także finał konkurencji Rails. Rozbudowany railpark pozwalał zawodnikom na sporą kreatywność. Sędziowie doceniali też pewność i płynność przejazdów. Tutaj najlepszy okazał się Pontus Nordstrom ze Szwecji, drugi był Alex Nurohr ze Szwajcarii, a trzeci Erik Lundmark. Wśród kobiet ponownie na najwyższym miejscu podium stanęła Stromkova.

Wyróżnieni zostali też najlepsi juniorzy - skaczący ładnie i stylowo Voita Bresky z Czech i latający na wielkiej skoczni Wiktor Loevall z Norwegii. Dodatkowe nagrody powędrowały również do Szczepana Karpiela-Bułecki, Janka Krzysztofa i ponownie Erika Lundmarka, którzy postarali się o widowisko dla publiczności w czasie piątkowej MINI Night Session. Na najwyższym miejscu na podium stanął także Alex Neurohr ze Szwajcarii, który był w czasie wieczornej sesji najlepszy na railach.

W sumie pomiędzy zawodników podzielone zostały nagrody o wartości 15 000 euro (w tym 5000 euro w gotówce) ufundowane przez sponsorów i partnerów imprezy: Thule, MINI, Rexona, The North Face, Armada, GoPro, Red Bull Mobile Collect, Kotelnica Białczańska, Terma Białka i Hotel Bania.

Kolejne PFO już za rok!