Sport.pl

Jeden dzień dla bezpieczeństwa w górach

W sobotę, 8 lutego w Zakopanem odbędzie się pierwszy w tym sezonie jednodniowy kurs lawinowy Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Jego uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawowe zasady prowadzenia akcji ratunkowych.

Tegoroczna zima na długo zapamiętana zostanie przez miłośników wszelkiego rodzaju sportów górskich. Niestety przede wszystkim jako ta, w czasie której długo czekali na dobre warunki. Tymczasem wbrew pozorom i wiejącemu kolejny raz w tym roku halnemu w Tatrach utrzymuje się pokrywa śnieżna. Wahania temperatur i silny wiatr to z kolei podstawowe czynniki wpływające na jej stabilność.

Niezbyt sprzyjające warunki do jazdy na nartach i snowboardzie to dobra okazja na naukę lub przypomnienie sobie zasad prowadzenia akcji ratunkowych i obsługi sprzętu lawinowego. Możliwość taką daje jednodniowe szkolenie lawinowe, które po raz pierwszy odbędzie się w najbliższą sobotę na Hali Gąsienicowej.

„Taki jeden dzień to absolutna podstawa dla każdego, kto zimą chce eksplorować góry. Okazja, by dowiedzieć się co właściwie oznaczają komunikaty lawinowe i co zrobić w razie wypadku. Wreszcie ten jeden dzień to pierwszy, ale duży krok w stronę bezpieczniejszego korzystania z uroków zimy w górach" - wyjaśnia Jacek Będkowski, jeden z organizatorów szkoleń Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR.

Cena takiego kursy to zaledwie 99 złotych. Tej zimy odbędzie się jeszcze jedno szkolenie tego typu oraz szereg kursów weekendowych, w tym szkolenia skiturowe i skialpinistyczne. Ich wspólnym celem jest popularyzacja wiedzy i umiejętności związanych z bezpiecznym eksplorowaniem gór zimą. Wszelkie informacje na temat programu i terminów szkoleń znaleźć można na stronach www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.

Partner strategiczny: PZU | Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Akcję wspierają: The North Face, Nikon, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada, Mammut

źródło: informacja prasowa