Sport.pl

Garmisch-Partenkirchen - Niemcy

Chcesz spróbować swoich sił na Kandaharze i Super G? Wybierz się do Garmisch-Partenkirchen, a stąd na najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze. Kto był tu choć raz, na pewno zechce wrócić
Oceń ośrodek na Forum>>>

Ze stolicy Bawarii Monachium do Garmisch-Partenkirchen jedzie się autostradą zaledwie 40 minut. W słynnym kurorcie w dolinie rzeki Loisach, gdzie w 1936 r. obywały się Igrzyska Olimpijskie, zimą na narciarzy czeka ponad 118 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 9 kolei linowych, 3 wyciągi krzesełkowe i 40 wyciągów orczykowych. Garmisch-Partenkirchen międzynarodową sławę zawdzięcza w dużej mierze wznoszącemu się u jego stóp na wysokość 2962 m n.p.m. najwyższemu szczytowi Niemiec Zugspitze. Tutejszy lodowiec gwarantuje jazdę na nartach przez cały rok. Corocznie odbywa się tu konkurs Czterech Skoczni oraz międzynarodowe zawody narciarskie.

***

Jako pierwszy na szczycie Zugpitze stanął w 1820 r. Josef Naus. Dziś wystarczy skorzystać z nowoczesnej kolejki linowej Eibsee, która wywiezie nas na 2943 m n.p.m. lub na dworcu kolejowym w Garmisch-Partenkirchen wsiąść w wagonik kolejki zębatej Bayrische Zugspitzbahn (zbudowanej w 1928 r.). Jej trasa biegnie wśród malowniczych lasów, a ostatni odcinek - w wydrążonym w skale 4453-metrowym tunelu, który dociera do górnej stacji położonej na wysokości 2858 m n.p.m., nieopodal restauracji Sonn Alpin. Dalej, na szczyt lodowca Zugspitze docieramy koleją linową Zugspitze Gletscherbahn, której wagonik mieszczący 90 osób bez podpór pośrednich przejeżdża prawie 1000 m. Na szczyt położonego na granicy Niemiec i Austrii Zugspitze dojeżdża również austriacka kolej linowa Tiroler Zugspitzbahn, kursująca z Ehrwald-Obermoos w Austrii.

Będąc na szczycie Zugspitze, koniecznie odwiedźmy najwyżej położony kościółek w Niemczech, gdzie ostatnio odbywają się także śluby, podziwiając wspaniałe widoki Alp, z widocznymi szczytami Grossglockner i Grossvenediger, pasmami Alp Zillertal, Stubai i Ötztal. Przy dobrej widoczności zobaczymy również Monachium i jezioro Starnberger See.

I koniecznie spróbujmy wyśmienitego piwa. U stóp Zugspitze jest kilka restauracji, liczne sklepy z pamiątkami, a także miejsce dla internautów, skąd wyślemy e-maila z najwyższego miejsca w Niemczech. Warto też odwiedzić muzeum, w którym wyeksponowano m.in. historię budowy kolejki Bayrische Zugspitzbahn, stację meteorologiczną, taras widokowy i "symboliczne" przejście graniczne do Austrii - Zugspitzkamm (2805 m n.p.m.).

***

Najbardziej atrakcyjnym rejonem narciarskim jest Zugspitzeplatt na wschodnich zboczach najwyższego szczytu Niemiec. Trasy zjazdowe mają 18 km długości i leżą na wysokości 2050-2830 m n.p.m. Wybór duży - od bardzo łatwych do stosunkowo trudnych, a sam ośrodek narciarski może śmiało konkurować z pobliskimi stacjami narciarskimi w Austrii. To tutaj znajduje się znana na całym świecie trasa Super G z Wetterwandeck (2700 m) oraz trasa FIS z Schneefernerkopf (2800 m) do Brunntal (2050 m), każda prawie 3-kilometrowa. Neue Welt to świetny zjazd dla narciarzy, którzy wolą strome stoki. Znajduje się tuż przy wyciągu krzesełkowym, natomiast obok - sporo muld na trasie Wetterwandeck.

Dla bardziej zaawansowanych są również trasy Weisses Tal i Sonnenkar, a dla początkujących - prawie płaska część stoku Schneeferner.

***

Na południe od Garmisch-Partenkirchen znajduje się z kolei ośrodek narciarski Alpspitze - 74 km tras. Bardziej doświadczonym narciarzom polecam spróbowania sił na legendarnej trasie zjazdowej Pucharu Świata Kandahar (ok. 3700 m) - obecny rekord zjazdu nieco poniżej 2 minut. Trasa biegnie z przełęczy Kreuzjoch w dół przez Himmelreich (Królestwo Niebieskie) i Hölle (Piekło), a różnica wzniesień wynosi 940 metrów. Naprawdę warto. Równolegle do niej biegnie łatwiejsza Olympia. Amatorzy jazdy w śniegu znajdą wspaniałe trasy u samych podnóży Alpsitze.

Nie brakuje atrakcji dla miłośników snowboardu. Tutejszy Snowpark jest przygotowywany każdego dnia, a wielkie straight jumpy, cornery, dwa half-pipe'y i mnóstwo poręczy zapewnią wspaniałą rozrywkę. Na Zugspitze odbywa się corocznie jeden z najbardziej znanych w Europie summer campów - "GAP 1328".

Po całodziennym szaleństwie na stokach i nartostradach w Garmisch-Partenkirchen i okolicach możemy skorzystać z lodowisk, dyskotek, krytych pływalni, boisk do squash i tenisa i wielu innych atrakcji.

Warto kupić Happy Ski Card na wyciągi w Seefeld, Mittenwald, Garmisch-Partenkirchen oraz w austriackim Schneearena Tiroler Zugspitze, 6-dniowy skipass na 210 km tras, 105 kolejek i wyciągów - 155 euro, 3-dniowy - 83. Uprawnia też do bezpłatnego korzystania ze skibusów

Szczyt w sieci: http://www.zugspitze.de - informacje (po niemiecku i angielsku) o noclegach, skipassach, atrakcjach

Narty, wiązania, snowboard - kup i sprzedaj korzystając z naszych darmowych ogłoszeń