Sport.pl

Sesto: tyrolski raj, gdzie zawsze leży śnieg

U stóp wspaniałych Tre Cime (Trzy Szczyty) w Lavaredo, we wschodniej części Południowego Tyrolu, w dolinie Val Pusteria, znajduje się Sesto, które słynie z czarnych nartostrad, doskonałych tras biegowych i malowniczych ścieżek rowerowych.

Raport śniegowy, skiinfo.pl

Tereny narciarskie wokół Sesto słyną ze bogatych opadów śniegu i gwarantują zabawę dla wszystkich miłośników sportów zimowych.

Narciarzom wysoki poziom adrenaliny zapewni stok Raut na Monte Elmo. To jedna z trudniejszych czarnych tras w Alta Pusteria. Stok Croda Rossa to z kolei miejsce jednej z bitew pierwszej wojny światowej obecnie słynący raczej z doskonałych warunków narciarskich.

San Candido - raj dla rowerzystów

San Candido jest miastem położonym w samym sercu Parku Naturalnego w Dolomitach w Sesto. To miejsce spotkań wszystkich miłośników sportów zimowych. Latem przybywają tutaj całe rodziny oraz alpiniści, których celem są szczyty i trasy turystyczne Dolomitów.

Ale San Candido jest przede wszystkim rajem dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa prowadząca do Lienzu w Austrii ma długość 44 km, przechodzi przez Alta Pusteria, biegnie wzdłuż Drawy wpadającej do Dunaju. Jej początek położony jest 500 m wyżej niż jej zakończenie, dlatego też trasa jest odpowiednia dla początkujących i dla dzieci, używających różnych typów rowerów. Ci których powrót na dwóch kółkach przerasta mogą zafundować sobie podróż kolejną w specjalnym rowerowym wagonie.

Trasa rowerowa do Brunico, na której ostatnio postawiono nowe znaki, jest zdecydowanie trudniejsza i krótsza od tej w San Candido (35 km), ze spadkiem pionowym (400 m) i kilkoma trudnymi wzniesieniami. W części jest wyasfaltowana. Po około 3 godzinach jazdy wśród łąk i lasów przez Monguelfo i Valdaora dociera się do Brunico. Również i w tym przypadku drogę powrotną można odbyć pociągiem.

Poland's Justyna Kowalczyk competes on her way to win a Tour de Ski, cross-country women's World Cup 15-kilometer race from Cortina to Dobbiaco, Italy, Thursday, Jan. 6, 2011. (AP Photo/Armando Trovati)

Dobbiaco - królowa narciarstwa biegowego


Gmina Dobbiaco znajduje się w najwyższym punkcie doliny Pusteria. Spośród wszystkich miasteczek w Konsorcjum Turystycznym Alta Pusteria ona słynie z doskonałych tras biegowych. Jest tu ponad 120 km pierwszorzędnie przygotowanych i zróżnicowanych pod względem trudności tras. To tutaj odbywa się jeden z biegów słynnego narciarskiego cyklu Tour de Ski

Amatorzy boulderingu mogą wybrać się na miejscowy stadion, który ma do zaoferowania krytą ścianę wspinaczkową o wysokości 23 metrów (najwyższą we Włoszech), oraz tor rolkowy dla o długości aż 4 km.Villabassa: zdrowe źródła

Na wysokości 1,154 m, w samym sercu Alta Pusteria, znajduje się Villabassa. To uzdrowiskowe miasteczko słynie z źródeł wód mineralnych.

W samym środku miasta, na powierzchni 5 hektarów, rozciąga się Kurpark, park z  bezpłatnym wstępem. Wybudowano w nim ścieżkę Kneipp'a, czyli hydroterapeutyczne urządzenie nazwane tak od jego wynalazcy niemieckiego opata Sebastiana Kneipp'a. Ścieżka składa się z różnych basenów: ze strumieniami na ramiona, do zanurzania  kolan i twarzy, jak i również tych z różnymi dnami do stymulowania ukrwienia stóp, ścieżkami do chodzenia boso po trawie oraz wanny do okładów z gliny.

Braies - przyroda i życie na wsi

Nazwa Braies pochodzi od celtyckiego słowa ''Bracu'', oznaczającego bagna. Braies jest miejscowością usytuowaną w samym środku Parku Naturalnego Fanes-Senes-Braies otoczonego przez Dolomity. Miasteczko, znane również jako Valle di Braies (Dolina Braies), dzieli się na poszczególne wioski: Braies di Fuori, Braies di Dentro, San Vito i Ferrara. Największą z nich jest ostatnia z wymienionych. Natura w Valle di Braies jest wyjątkowo piękna i niepowtarzalna. Całą jej krasę można podziwiać w dwóch zakątkach: w Prato Piazza i blisko Lago Braies (Jeziora Braies), które wypełnia dolinę i jest jednym z najgłębszych jezior Południowego Tyrolu (36 m).

Dołącz do nas na Facebooku