Narty w krainie słońca i pizzy. Region CAMPIGLIO DOLOMITI DI BRENTA, czyli Val di Sole i Val di Renden

Ten włoski region cieszy się ogromnym powodzeniem wśród Polaków, do tego stopnia, że w wypożyczalni sprzętu narciarskiego znajdziemy kar tkę "Nie zwracać opłata wypożyczenie? (obok wersji włoskiej i angielskiej - również nieco okaleczonej:). Na pewno są ku temu ważne powody - pizza, wino i 150 km tras (przygotowanych nawet w obliczu braku śniegu).

Region obejmuje miejscowości Madonna Di Campiglio, Pinzolo, Marillevę 900 oraz 1400 i
Folgaridę, jednak najbardziej znanym i jednocześnie największym ośrodkiem jest Madonna. Pod koniec XIX wieku była popularną destynacją dla austriackiej i środkowoeuropejskiej burżuazji, od połowy ubiegłego wieku działa z wielkim powodzeniem jako jeden z najlepszych włoskich ośrodków narciarskich. Co roku rozgrywany jest tam slalom należący do Pucharu Świata - na jednym z dwóch przeciwległych stoków: 3Tre lub Monte Spinale. Ciekawostką jest, że w 1984 roku te zawody wygrała Polka - Dorota Tlałka-Mogore.

Madonna di Campiglio leży 1522 m n.p.m. w dolinie Val Rendena, pośród porośniętych lasem zboczy Dolomitów. Oprócz narciarstwa zjazdowego znajdziemy tam inne zimowe atrakcje: trasy do narciarstwa biegowego i wędrówek pieszych, lodowisko, baseny. Wieczorem można wybrać się do jednej z wielu restauracji, barów czy dyskotek. W okresie świątecznym warto obejrzeć tamtejsze szopki, które stoją nie tylko w kościołach, ale też w każdym włoskim domu.

Madonna Campiglioźródło: italia.it

Pinzolo oferuje kameralny klimat górskiego miasteczka. Możemy tam znaleźć mieszkanie tańsze niż w Madonnie (wybór od pokoi po duże hotele) i kolejki do wyciągów będą mniejsze. Gratką dla miłośników sztuki jest średniowieczny kościół z pięknie zachowanymi freskami.

Marilleva 900 i 1400 to połączone gondolką miejscowości. Leżą na północnym zboczu Monte Vigo i są głownie skupiskami dużych hoteli.

Monte Vigofot. DS

Poza bazą noclegową i kilkoma pizzeriami nie znajdziemy tu zbyt wielu atrakcji, noclegi są jednak znacznie tańsze.

Folgarida to miejscowość podobna do Marillevy. Główną zaletą noclegów w tych kurortach jest możliwość zjechania na nartach pod same drzwi hotelu.

8 dni słonecznych na każde 10 to świetny wynik, dodatkowo w regionie jest zazwyczaj bardzo dużo śniegu (w tym roku dopiero zaczął padać, ale trasy były przygotowane doskonale ze sztucznego puchu). Atutem okolicy są też dodatkowe atrakcje i możliwości wycieczek. W pobliżu znajduje się park narodowy Adamello Brenta i jezioro Garda (ok 60 km).

Trasy

W regionie czeka na nas 150 km tras (60 w Madonnie, 50 w Folgaridzie-Marillevie, 28 w Pinzolo i 13 w Pejo), 62 wyciągi o przepustowości 31 tyś. osób na godzinę. Działa też kilka snowparków, z których największy znajduję się na szczycie gondoli Groste.

Snow park na Grostefot. DS

Karnet Dolomiti Skirama Superski obejmuje dodatkowo Paso del Tonale, Andalo - Fai
Paganella, Monte Bondone i Folgaria - Lavarone - Luserna. Daje nam dostęp do 380 km tras. Jeżeli jednak jedziemy na tydzień i jeszcze nie byliśmy w tym regionie Madonna i Pinzolo na pewno nam wystarczą.


Karnet
na Dolomiti Skirama Superski kosztuje 268 Euro na 6 dni i 49 na jeden dzień.


Więcej informacji i kamerki:www.dolomitisuperski.com/en

Ceny na stoku:

Kanapka: 5 Euro
Drugie danie: 15 Euro
Napój: 3.50 Euro
Duże piwo: 5 Euro
Pizza w restauracjach w dolinie - od 6 do 9 Euro

Dojazd:

Region znajduje się 1450 km od Warszawy. Jeżeli wybieracie się tam samochodem, to polecamy drogę przez Katowice, Czechy i Austrię. Samolotem zaś dolatujemy do Bolzano lub Trydentu.
PS. Aktualnie w regionie w końcu sypie śnieg! Warto zaplanować wyjazd np. na ferie.

Zdjęcie Botas Buty narciarskie Magna Zdjęcie Kask narciarski Axer Vince Zdjęcie Lange Buty narciarskie Rxj
Botas Buty narciarskie Magna Kask narciarski Axer Vince Lange Buty narciarskie Rxj
źródło: Okazje.info