Przegląd narciarskich regionów Włoch [cz. 1] Friuli Wenecja Giulia

To stosunkowo mało znany i niewielki region Włoch, a skrywający kilka skarbów. Friuli kusi przede wszystkim słonecznymi i pustymi stokami oraz przystępnymi cenami. Większość stacji położona jest stosunkowo nisko, w przedziale wysokości 1000-2000 m n.p.m. Z tego powodu najlepiej przyjeżdżać tu od gwiazdki do końca marca.

Ośrodki narciarskie

We Friuli (region częściowo pokrywa się z geograficzną nazwą Alpy Friuliańskie) znajduje się zaledwie kilka ośrodków narciarskich, każdy o nieco innym charakterze. Najbliżej granicy z Austrią leży Tarvisio. Miasto położone w dolinie, kilka kilometrów od autostrady. Mimo niewielkich rozmiarów ośrodka, na tutejszym stoku di Pampero regularnie rozgrywane są zawody z cyklu Pucharu Świata. Również tutaj znajduje się sanktuarium Lussari - jeden z najpiękniejszych krajobrazów w całych "narciarskich" Alpach.

Pół godziny drogi od Tarvisio jest mniejsza Sella Nevea. Włoskie centrum treningowe FIS z jedną twardą i wymagającą trasa Agonistica oraz kilkoma mniejszymi. Sella, w odróżnieniu od pozostałych stacji Friuli, nie narzeka na brak śniegu przynajmniej do połowy maja. Jest znacznie bardziej zacieniona i często pokrywa śnieżna ma tu po kilka metrów grubości.

Kolejna stacją jest Zoncolan-Ravascletto. Słynna w świecie wyczynowego narciarstwa alpejskiego, ale jak najbardziej przyjazna kompletnym amatorom. Rodzinna, skondensowana i przyjazna. W pobliżu Zoncolan znajduje się Arte Terma - miejscowość z wodami termalnymi słynnymi w całym kraju.

Najbardziej na południe można jeździć w Piancavallo. To zaprojektowany ośrodek narciarski z widokiem na Adriatyk. W małej miejscowości znajduje się wszystko czego potrzeba podczas urlopu narciarskiego. O samochodzie możemy tu zapomnieć na tydzień, ponieważ wszystkie mieszkania znajdują się pod stokiem. Dodatkową atrakcją może być bliskość morza. W niecałe dwie godziny da się stąd dojechać na plażę, a w dwie i pół do Wenecji.

Skipass

Wyciągi w całym regionie obsługuje konsorcjum Promotur. Z związku z tym ten sam skipass działa we wszystkich ośrodkach FVG: Piancavallo, Forni di Sopra, Ravascletto-Zoncolan, Tarvisio i Sella Nevea.

Za 1 dzień jazdy w sezonie dorośli zapłacą ?35, a za 6 dni jazdy -  ?168.

Seniorzy urodzeni pomiędzy 1940 a 1950 rokiem i młodzież z roczników 1995-1998 od odpowiednio  ?30 i ?150.

Dzieci z roczników 1999-2004 - ?22 i ?120.

Dzieci urodzone w 2005 roku lub później jeżdżą za darmo!

Więcej informacji: http://www.promotur.org/it/14969/Plurigiornaliero (niestety tylko po włosku)

Nazwa regionu Friuli Venezia Giulia jest myląca. Słynne miasto nie należy wcale do Friuli, jest częścią następnego, idąc na zachód, regionu - Veneto.

Dojazd

FVG to włoski region narciarski położony najbliżej Polski. Z Warszawy do Tarvisio jest niecałe 1100 km, z Katowic 770 km.

Aktualne ceny benzyny (stan na 17.10.2014, zawsze możecie sprawdzić ceny na: tank24.org/pl ):

Czechy - ok. 1,3 Euro

Austria - ok. 1,4 Euro

Niemcy - ok. 1,6 Euro

Szwajcaria - ok. 1,35 Euro

Włochy - ok. 1,7 Euro

Warto więc zatankować, zanim wjedziemy do Włoch.

Jeśli chodzi o lotniska, najbliższe, ale niewielkie, znajdują się w austriackim Klagenfurcie. Więcej samolotów leci do położonego nad morzem Triestu.

Copyright © Agora SA