Włochy, narty, słońce i freeski? Livigno!

Livigno to miejscowość, w której w kwietniu prawie zawsze świeci słońce, dookoła wszyscy mówią po polsku, a obiad można jeść na świeżym powietrzu i w krótkim rękawku, mimo wysokości 3000 m n.p.m. i ośnieżonych stoków dookoła. Tak wygląda okres freeski we włoskim miasteczku położonym tuż przy granicy z Szwajcarią. 115 km dobrze przygotowanych tras, potężne snowparki i strefa bezcłowa napędzająca legendarne apres ski.

Livigno to jedna z najlepszych stacji narciarskich w Europie. Konsekwentnie zdobywa nagrody w międzynarodowych rankingach i co roku odwiedzają ją miłośnicy jazdy na nartach i deskach z całej Europy. W dwóch okresach freeski, a zwłaszcza w kwietniu, Livigno zamienia się na dwa tygodnie w zimową stolicę Polski. Choć ta miejscowość potrafi się "przejeść", to każdy miłośnik nart powinien odwiedzić ją choć raz. Niektórzy, po pierwszym apres ski nie chcą już jeździć w żadne inne miejsce. Inni poszukują nadal, ale chyba nikt nie wyjeżdża rozczarowany. Livigno łączy w sobie kilka wyjątkowych cech. Mikroklimat gwarantujący ponadprzeciętną ilość śniegu, malowniczą góralską zabudowę, olbrzymią bazę noclegową, przyprawiającą o zawrót głowy ofertę apres ski i niepoważnie niskie ceny alkoholu. W Livigno bez problemu dogadamy się w języku włoskim i niemieckim, angielski również zadziała we wszelkich turystycznie zorientowanych miejscach, jednak rozmów jakie prowadzą ze sobą mieszkańcy raczej nie zrozumiemy. Livignaschi (mieszkańcy Livigno) posługują się lokalnym dialektem, wywodzącym się z niemieckiego i włoskiego. Mimo wielu podobieństw, dialekt skutecznie zwodzi lingwistów amatorów.

Livigno w KwietniuLivigno w Kwietniu fot. Franek Przeradzki Carosello 3000 | fot. Franek Przeradzki

Dojazd do Livigno

Do doliny, w której leży miasteczko Livigno można w zimie wjechać od dwóch stron - górską drogą z Bormio lub częściej od strony wydrążonego w litej skale tunelu Munt la Schera (droga niemniej górska). Już sam przejazd nim jest nie lada atrakcją. Kierowcy samochodów osobowych muszą koncentrować się, żeby nie otrzeć się karoserią o ściany, a jadąc autokarem ma się wrażenie, że przejazd jest w zasadzie niemożliwy. Kilka centymetrów z każdej strony dzieli lusterka od skał. Tunel ma długość 3,5 kilometra, jest otwarty wahadłowo. Jeśli przyjeżdżamy w tygodniu, będziemy musieli czekać na zmianę świateł (zazwyczaj nie więcej niż 30 minut). W soboty, czyli w dni zmiany turnusu, tunel jest otwarty dla wyjeżdżających z Livigno do około 10.00, a od 10.30-11 do wieczora pracuje tylko w kierunku miasteczka. Teoretycznie tunel pracuje 24h na dobę, jednak w praktyce często jest zamykany po 20-22. Włosi z tych okolic kraju są dość elastyczni i zazwyczaj unikają wszelkich remontów w szczytowym sezonie, ale z pewnością warto sprawdzić działanie tunelu w godzinach wieczornych. livigno.eu

Samolotem do Livigno

Oprócz klasycznego dojazdu samochodem lub autokarem z Polski popularne jest również połączenie samolot + transfer z lotniska. W weekendy działają regularne połączenia łączące trzy lotniska w okolicy Mediolanu (Malpensa, Orio al Serio oraz Linate) z Livigno. A od stycznia 2014 czynne jest również połączenie z lotniskiem w Innsbrucku. Bilety autokarowe można kupić online na stronie Livigno Express

Miasteczko i baza noclegowa

Wjeżdżając od strony tunelu, miniemy tamę i piękne, choć zimą raczej niewielkie, jezioro o tajemniczej nazwie "Livigno", po czym dojedziemy do północnego końca miejscowości. Jest położona na wysokości mniej więcej 1800 m n.p.m., co czyni z Livigno jedno z wyżej położnych miast w Europie. Ma wąski, podłużny kształt. Z prawej (zachodniej) strony zobaczymy stoki Carosello i okolic, z lewej (wschodniej) Mottolino.

W sezonie prawa jest większa, jednak w kwietniu wiele niższych stoków jest już zamkniętych i proporcje się wyrównują. Obie stacje są połączone kursującymi często skibussami. Zazwyczaj mieszkamy bliżej jednej lub drugiej, jednak to wcale nie determinuje tego, gdzie musimy jeździć. Niektóre apartamenty położone w pobliżu wyciągu Camanel są nieco dalej od wszystkiego innego, ale odległości nie są znaczne, a taksówki tanie.

W centrum miejscowości znajdziemy najwięcej sklepów i restauracji, jednak będziemy musieli dojeżdżać skibussem na wszystkie większe stoki. Rozsądne może okazać się wynajęcie apartamentu bliżej wyciągów i popołudniowe spacery lub przejażdżki na zakupy.

Jeśli chodzi o bazę noclegową w Livigno naprawdę jest z czego wybierać - mówi ekspert portalu Ski Planet - od rezydencji o górskiej architekturze, spośród których możemy polecić między innymi Chalet C'est La Vie oraz Baita Belvedere do czterogwiazdkowych hoteli (Hotel Touring Livigno ) wyposażonych w relaksujące strefy wellness.

Stoki w Livigno

Na narciarzy i snowboardzistów czeka w sumie 78 tras o łącznej długości 115 kilometrów. 12 z nich ma kolor czarny, 37 czerwony a 29 niebieski. Innymi słowy każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy wymagających zjazdów mogą próbować swoich sił na trasie wybitnego Alpejczyka wywodzącego się z Livigno, Giorgio Rocci (długość 1383 m., różnica poziomów 446 m., strona Mottolino).

Mapa tras w Livigno

Oprócz wyznaczonych tras, w Livigno są bardzo duże przestrzenie freeride'owe. Głównie, choć nie tylko, po zachodniej stronie Mottolino. W kwietniu, z powodu topniejącego śniegu, nie wszystkie stoki są czynne, jednak wciąż jest gdzie poskręcać. Jeśli jednak naszym celem jest freeride i skitouring, kwiecień nie jest dobrym miesiącem na przyjazd do Livigno. Oprócz ciężkiego śniegu na amatorów jazdy poza trasami czyhają wtedy bardzo niebezpieczne lawiny, tak zwane gruntówki. W tym czasie lepiej skierować swoje ślizgi do snowparku.

Snowparki w Livigno

W Livigno konkurują ze sobą również dwa potężne snowparki. Ten na Mottolino jest większy, jednak to na Carosello znajdziemy dużą, bezpłatną poduszkę do ćwiczenia skoków zanim jeszcze opanujemy lądowania. Ponadto w kwietniu, na stokach Mottolino, odbywają się legendarne zawody 9 Knights.

 

Strona snowparku Carosello 3000 | FB LivignoPark Corosello 3000 Funpark Mottolino

Kiedy jechać do Livigno? Cennik i warunki śniegowe

Ceny skipassów, w połączeniu z warunkami na stokach determinują terminy wyjazdów. Najtańsze są tygodnie freeski w grudniu, przed gwiazdką oraz w kwietniu. W tym czasie skipass dostajemy w ofercie łączonej z zakwaterowaniem. Należy upewnić się, czy nasze apartamenty są partnerem akcji, w przeciwnym razie "darmowy" skipass będzie kosztował ?132/6 dni. Choć nie wszystkie stoki będą otwarte, to terenów do jazdy nie zabraknie, a wyjazd wychodzi bardzo ekonomicznie. Czujny obserwator taryf zauważy, że również w styczniu można kupić karnety w przystępnych cenach (?180-198/6 dni). Wynika to ze wspomnianego mikroklimatu Livigno. Ten sam, który pozwala śniegowi leżeć na nasłonecznionych stokach do końca kwietnia, zmraża Livigno bezwzględnie w styczniu. Jeśli chcemy jechać wtedy, warto wziąć bardzo ciepłe ubrania, a najlepiej wybierać raczej koniec niż początek miesiąca. O obiedzie w krótkim rękawku na stoku raczej nie ma co marzyć.

Zobacz gdzie możesz zamieszkać we Włoszech

Koniec stycznia, to również początek realnego sezonu freeride'owego, choć oczywiście to zależy od aktualnych warunków, a zimy bywają bardzo różne. W szczytowym sezonie cena 6-cio dniowego skipassu wynosi ?215. Dostępne są zniżki grupowe i dla młodzieży, a dzieci do lat siedmiu jeżdżą za darmo.

Cennik skipassów pliku PDF do pobrania

Livigno po nartach

Oferta apres ski jest tu legendarna. Jednych przyprawia o zawrót głowy, innych wątroby a jeszcze innych karty kredytowej. W kilku barach, na czele z tym położonym przy dolnej stacji Carosello 3000, można każdego dnia tupnąć okutą w narciarski but nóżką w rytm dźwięków serwowanych prze nieśmiertelnego DJ-a Chiquito (to ten, który w czwartki przebiera się za goryla). Największa dyskoteka, Kokodi, w sezonie 2012/13 zamieniła się w supermarket. Wieczorne imprezy przeniosły się do centrum, oraz do klimatycznego PUB-u Homellywood w okolicy Trauma Clinic, prowadzonego przez ekscentrycznego Robiego, byłego zawodnika w jeździe po muldach.

Livigno po godzinach i w strefie bezcłowejLivigno po godzinach i w strefie bezcłowej fot. Olek Pobikrowski | http://fotolek.ownlog.com fot. Olek Pobikrowski | http://fotolek.ownlog.com

Oprócz tańców, w Livigno na turystów czeka bardzo wiele restauracji serwujących pierwszorzędne potrawy i desery. Strefa bezcłowa sprawia, że w można tu kupić stosunkowo tanio nie tylko alkohol, ale również elektronikę czy perfumy. Pozostałe atrakcje to wspinaczka lodowa, biegówki, trekking i wiele, wiele innych. Livigno to doskonałe miejsce na wyjazd narciarski dla całej rodziny i narciarzy oraz snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowanie. Wielu z nich, po powrocie z urlopu potrzebuje długiego wypoczynku

więcej informacji: www.livigno.eu

Copyright © Agora SA