Jungfrau - legenda Eigeru i nocny zjazd Jamesa Bonda

Legenda północnej ściany Eigeru, atmosfera małego górskiego kurortu i 224 km świetnie przygotowanych tras narciarskich sprawiają, że Grindelwald bije na głowę szwajcarskie Laax i wiele innych alpejskich stacji. Urokowi tego miasteczka uległ nawet James Bond w filmie ?W służbie Jej Królewskiej Mości?.

Grindelwald leży pod szczytami Eigeru, Jungfrau, Moench i Wetterhornu. Słynna północna ściana Eigeru dosłownie wyrasta nad naszymi głowami stwarzając niepowtarzalną atmosferę. Co ciekawe, najtrudniejszą trasą wspinaczkową w regionie jest północna ściana Wetterhornu - jednak to Eiger jest ścianą pechową, zginęło tam wiele osób, co zostało uwiecznione między innymi w książce "Biały Pająk" oraz wielu filmach, takich jak np. "Zew ciszy". Wieczorny spacer przy świetle księżyca odbijającym się w śniegu szczytów to pozycja obowiązkowa wyjazdu do tego regionu.

Szczyt i północna ściana WetterhornuSzczyt i północna ściana Wetterhornu fot. Diana Stelowska fot. Diana Stelowska

W samym Grindelwaldzie znajdują się dwie stacje narciarskie - Grindelwald - First (60 km tras, snowpark, specjalna trasa dla początkujących) położona na południowych stokach i dzięki temu nasłoneczniona, oraz Kleine Scheidegg-Männlichen (110 km tras, w tym 4,2 kilometrowa trasa zjazdowa PŚ) położona pod północną ścianą Eigeru oraz gór Jungfrau i Moench, gdzie słońca nie ma aż tak wiele, ale dzięki temu śnieg utrzymuje się dłużej.

Do regionu Jungfrau należy też stacja Mürren-Schilthorn (54 km tras, przewaga trudniejszych, funpark) położona 20 minut drogi z Grindelwaldu. Na szczycie Schilthornu znajduje się restauracja obrotowa Piz Gloria, która w ciągu 55 minut robi obrót o pełne 360 stopni. Właśnie tam rozgrywała się akcja filmu z Jamesem Bondem "W służbie jej królewskiej Mości". Poniżej zjazd Agenta 007 po czarnej trasie z samej góry i nocny pościg. To są sceny!

 

Łącznie region oferuje 224 km tras zjazdowych  i dwa snowparki. Miłośnicy freeride'u znajdą dużo terenów do zabawy. Oczywiście mając przy tym wzgląd na warunki lawinowe .

Bądź na bieżąco - polub Na narty.sport.pl na FB

Mapka tras narciarskichMapka tras narciarskich Źródło: materiały prasowe regionu Jungfrau Źródło: materiały prasowe regionu Jungfrau

Gdyby komuś w trakcie wyjazdu znudziły się wszystkie trasy w regionie Jungfrau, można wybrać się samochodem lub pociągiem (ok. 20 minut) do pobliskiego Meiringen, znanego na świecie jako miejsce, w którym zginął Scherlock Holmes. Meiringen oferuje 60 km tras narciarskich z widokiem na jezioro Brienzersee.

Atrakcje Grindelwaldu

Jeżeli zabieracie ze sobą osoby niejeżdżące na nartach, bądź dzieciaki, którym szybko wszystko nie nudzi - nie będziecie zawiedzeni. Grindelwald oferuje wiele innych atrakcji, które mogą z powodzeniem zastąpić narty, a nie tylko być ich uzupełnieniem.

Trasy biegowe - na narciarzy biegowych czeka 30 km przygotowanych tras, wraz z odcinkami, gdzie mierzony jest czas.

Velogemel - to tradycyjne rowero-sanki (skibob), wynalezione na początku XX wieku by górscy listonosze mieli jak dostarczać pocztę.  Są w regionie bardzo popularne i można wypożyczyć je na stacji kolejowej w samym centrum Grindelwaldu. Stamtąd autobus zawiezie na Busalp, gdzie znajduje się najdłuższa na świecie trasa saneczkarska - 15 km.

VelogemelVelogemel fot. Diana Stelowska fot. Diana Stelowska

Trasy do rakiet śnieżnych pod szczytem Wetterhorn - dla piechurów przygotowane są trasy do chodzenia na rakietach śnieżnych, które można wypożyczyć we wszystkich wypożyczalniach. Autobus zawozi nas na przystanek Oberer Gletscher, skąd dojrzymy stację najstarszej kolejki linowej świata, której budowa rozpoczęła się w 1911 roku (najstarsza istniejąca kolej w Gstaad pochodzi z 1918 roku), ale nie została ukończona z powodu braku finansów. Trasa dla rakiet wije się pod ścianą Wetterhornu, który jest najtrudniejszą ścianą wspinaczkową do zdobycia w tym regionie.

Wycieczka na rakietach śnieżnychWycieczka na rakietach śnieżnych fot. Diana Stelowska fot. Diana Stelowska

Szczyt Schilthorn -  restauracja obrotowa Piz Gloria, skąd zjeżdżał James Bond. Dostępna ze skipassem.

Wjazd kolejką torową na Jungfraujoch - Top of Europe to najwyżej położona górna stacja kolejki torowej, przy dobrej pogodzie widac szczyty we Włoszech. Wjazd ze stacji kolejowej w Grindelwaldzie zajmuje ok 1,5 godziny.

Zipline nad stokiem - w ośrodku narciarskim First znajdziemy zipline, który przewiezie nas nad stokiem pełnym narciarzy. Piękne widoki.

Heli-skiing i Paragliding - dla miłośników jeszcze mocniejszych wrażeń dostępne są loty helikopterem na szczyty i freeride'owe zjazdy oraz skoki na paralotni.

Łyżwy i curling - w samym centrum Grindelwaldu znajdziemy halę sportową, a tam basen, kryte lodowisko, tory do curlingu.

Spa - większość hoteli oferuje sauny, jacuzzi, niektóre baseny.

Kuchnia

Ziemniaki, ser i chleb - to podstawa żywienia w Grindelwaldzie. Wydaje się, że taka oferta jest mocno ograniczona, ale zdziwicie się ile dań można z takiej kombinacji wyczarowac. Najsłynniejsze są oczywiście fondue i raclette, popularne w całej Szwajcarii.

Fondue to mieszanka sera, wina i śmietany, którą jemy z chlebem. Po takim opisie może nie wyda się dziwne, że została wymyślona przez Szwajcarskich żołnierzy (Szwajcaria, choć jest państwem neutralnym utrzymuje bardzo dużą armię) po II wojnie światowej. W kraju po wojnie zalegały nadwyżki sera, które żołnierze mieszali i podgrzewali w rondlu, a następnie maczali w tej miksturze chleb. Z czasem do przepisu dodano białego wina dla zaostrzenia smaku. Fondue do tej pory przygotowywane jest wyłącznie przez meżczyzn.

Raclette podawane jest na talerzach po wyjęciu sera ze specjalnego pieca - tradycyjnie było wkładane w całości do kominka, a dopiero potem krojone. W Grindelwaldzie znajdziemy też puree z boczkiem lub warzywami zapiekane pod serem, Kasekuchen - ser zapiekany na kruchym spodzie oraz mieszankę makaronu, ziemniaków i sera z jabłkiem oraz boczkiem. Na deser tradycyjny Apfelstrudel lub lody w tysiącach postaci pomimo śniegu za oknem.

Informacje praktyczne

Dojazd

Do Grindelwaldu dostaniemy się samolotem do Zurychu lub Berna i stamtąd pociągiem. Jest to jednak koszt od 1500 zł wzwyż. Taniej jest pojechać samochodem - z Warszawy do Grindelwaldu dojedziemy w ok. 17 godzin - 1530 km.

Ceny karnetów

Skipass na 1 dzień na cały region Jungfrau - 72 CHF (240 zł) Skipass na 6 dni na cały region Jungfrau - 323 CHF (1100 zł)

Dzieci w soboty jeżdżą gratis. Warto sprawdzać aktualne promocje na stronie Jungfrau.ch - gdy kupujemy skipass wcześniej otrzymujemy 20% zniżki, możemy też trafić na ofertę 2 za 1 - w cenie noclegów i skipassu dla jednej osoby otrzymujemy pakiet dla dwóch osób.

Nocleg kupowany bez karnetu to koszt rzędu 40 Euro/osoba/nocleg.

Podobał Ci się artykuł? - polub Na narty.sport.pl na FB!

Copyright © Agora SA