Zima w Austrii. Salzkammergut

Zjazd z Krippenstein przez Gjaidalm i Krippenbrunn do stacji kolejki linowej w Obertraun to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych tras w Austrii

Na rodzinny wypad narciarski wybrałem Obertraun nad Jeziorem Halstackim w krainie Salzkammergut na pograniczu Górnej Austrii, landu Salzburg i Styrii. Z centrum Polski to "tylko" 900 km, więc samochodem da się tam dotrzećjest możliwe w 12 godzin.

Salzkammergut (Szlak Solny), prowadzący przez masyw Dachstein do doliny rzeki Traun, a stamtąd do Dunaju, był bardzo ważnym ośrodkiem wydobycia soli. Eksploatację złóż rozpoczęto już w II w. p.n.e. Perłą regionu jest miasteczko Hallstatt - sławny Salzburg, odległy stąd o 80 km, zbudował swoją potęgę również na słonym bogactwie, chociaż zasłynął przede wszystkim dzięki Mozartowi. W 1997 r. Szlak Solny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako "Krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut". Obecnie służy przede wszystkim turystyce i rekreacji.

Zimowe atrakcje Salzkammergut

Wioska Obertraun nad rzeką Traun (dopływ Dunaju) posiada znakomitą bazę turystyczną, mnóstwo hoteli i pensjonatów oraz dworzec kolejowy pod bokiem, podczas gdy z Hallstatt do dworca trzeba płynąć promem, a główna trasa komunikacyjna prowadzi tunelem i zjazd do miasteczka jest niemożliwy. Hallstatt wybudowano na wąskim skrawku stromej góry na brzegu Jeziora Halsztackiego, przypominającego zaciszny fiord. W wodach jeziora przeglądają się strzeliste wieże kościołów katolickiego i protestanckiego. Wąskie uliczki i piękne kamieniczki tworzą klimat przytulności i spokoju.

Ponad miasteczkiem na górze Salzberg (500 m powyżej Hallstatt, dojazd kolejką, bilet w obie strony 12 euro, dzieci 6) ulokowana jest jedna z najstarszych na świecie kopalni soli, nadal czynna. Część muzealna - Salzwelten - zaprasza do zwiedzania sztolni i na pokazy multimedialne (18 euro, dzieci 9). W programie m.in. widowisko "światło i dźwięk" nad podziemnym słonym jeziorem i zjazd sztolnią. Wśród eksponatów jest ciało górnika sprzed 3 tys. lat zakonserwowane w soli. To jedna z trzech kopalni soli przeznaczonych do zwiedzania na solnym szlaku. Pozostałe znajdują się w pobliskim Altaussee oraz Salzwelten Hallein niedaleko Salzburga. Przytulna baza wypadowa w hotelu Seerose w Obertraun ułatwiała zwiedzanie okolicy i szusowanie po stokach. Blisko stąd do sławnych jaskiń - piechotą lub kolejką linową przewożącą narciarzy na Freeride-Arena Krippenstein. Wielka Grota Lodowa (Rieseneishöhle) i Grota Mamucia (Mammuthöhle) to doskonale przygotowane do zwiedzania jaskinie lodowe z wieloma atrakcjami, także koncertami muzycznymi (bilet do obu jaskiń i na kolejkę linową 32 euro).

Ta sama kolejka po przesiadce w pobliżu jaskiń zabiera narciarzy i snowboardzistów na Bergstation Krippenstein (2109 m), rozległy śnieżny płaskowyż pod szczytem Hoher Dachstein (2995 m). To pierwszy z rozległych terenów narciarskich w regionie Salzkammergut, nazywany też Krippenstein-Dachstein lub Freeride-Arena Krippenstein. Imponujący masyw górujący nad jeziorem zmienia się na wysokości 2000 m w przepiękną lodową pustynię z wieloma możliwościami dla narciarzy. Łagodne pagórki umożliwiają jazdę pozatrasową po hektarach białego puchu, zachęcają do turystyki narciarskiej i narciarstwa biegowego. Często wspomina się tu ranking opublikowany w 2006 r. w "Planet Snow", gdzie wybrano dziesięć najlepszych miejsc do uprawiania freeride ski w Europie. Krippenstein zajął w nim pierwsze miejsce, przed Cortina d'Ampezzo i Hochfügen. Variante Schönberg to trasa (a raczej rozległa przestrzeń) dla freeriderów, która dociera do pośredniej stacji kolejki linowej w okolicy jaskiń. Wyczynowcom można polecić 21-kilometrową trasę z lodowca Hunerkogel (2700 m), przez masyw Dachstein do Obertraun lub Hallstatt ( www.krippenstein.at ).

Urzekająco piękny Krippenstein

W regionie mamy ok. 20 km pięknych i szerokich tras niebieskich oraz czerwonych, przyjaznych, rodzinnych nartostrad urozmaiconych bardziej stromymi odcinkami i widowiskowymi serpentynami. W mojej trzyosobowej rodzinie dwie osoby zjeżdżają nawet czarnymi trasami, ale jedna tylko niebieskimi. Udało się sprostać wymaganiom całej naszej trójki. Zjazd z Krippenstein przez Gjaidalm i wioskę górską Krippenbrunn do stacji kolejki linowej w Obertraun to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych tras w Austrii - ponad 11 km długości, różnica wysokości 1500 m. Powrót na górę odbywa się wygodną kolejką linową, wśród niepowtarzalnych widoków. Na samym szczycie mamy do dyspozycji wyciąg krzesełkowy i orczyk na trasach dla początkujących oraz trzecią część kolejki linowej na zakończeniu widowiskowej trasy niebieskiej (Talstation Gjaidalm). Warto też powędrować po szczycie, zaprzyjaźnić się z zaprzęgiem malamutów i husky, posiedzieć na tarasie karczmy z doskonałą panoramą i posłuchać kosów koncertujących w zamian za kilka frytek. Krippenstein jest urzekająco piękny przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Wspaniałą panoramę Alp Salzburskich można podziwiać ze specjalnie w tym celu wybudowanej platformy widokowej "5fingers" w kształcie ludzkiej dłoni zawieszonej nad przepaścią. Ale kiedy jest duże zachmurzenie, mgła i wieje mroźny wiatr, płaskowyż zamienia się w groźną i ponurą lodową pustynię.

Całodzienny skipass - 32,90 euro, sześciodniowy karnet Salzkammergut-Lammertal-Skipass - 161 (80 kolejek i wyciągów, 145 km stoków, bezpłatne Postbusy), www.obertraun.net .

Dachstein West

Drugi pod względem wielkości teren narciarski w tym rejonie to Dachstein West w miejscowościach Gosau-Russbach-Annaberg, średnia wysokość 2000 m, różnica poziomów 480-1600 m n.p.m. Znajdziemy tu 33 wyciągi, w tym 22 orczyki, 9 wyciągów krzesełkowych i 2 kolejki linowe. Trasy zjazdowe o długości 65 km, w tym 22 km niebieskich, 40 km czerwonych, 3 km czarnych. Poza tym jest tu bardzo dużo tras biegowych w pięknie położonych dolinach u stóp Salzburskich Dolomitów. Dachstein West reklamuje się jako najbardziej przyjazny rodzinom region narciarski ( www.dachstein.at ).

Najpiękniejszym, centralnym punktem regionu wydaje się Gosau. Radzę jednak pojechać dalej za pierwszym wyciągiem krzesełkowym na Hornspitz. Tuż za tą miejscowością i uroczym jeziorkiem znajdują się gondolki na rozległy szczyt Zwieselalm, ze wspaniałym widokie na północne ściany Gosaukamm i Salzburskich Dolomitów. Na pierwszym planie wznosi się Donnerkogel (2056 m), a krajobraz zamyka Hoher Dachstein. Znakomicie skomunikowane trasy prowadzą do Annabergu, Gosau i Russbach. Zjazd z powrotem do stacji gondolek trasą 9 i 9a jest emocjonujący i zapierający dech w piersiach z powodu uroku trasy i miejsc o bardzo dużym stopniu trudności. Na szczęście bardzo strome i trudne odcinki są krótkie. Z jednej strony mamy widok na ostre granie masywu, a z drugiej na całe pasmo Alp pod stopami. Do dyspozycji narciarzy są też tereny pozatrasowe na wielkich połaciach stromych łąk.

Drugi wariant to przejazd do Russbach, gdzie czekają wygodne, szybkie gondolki pozwalające odpocząć po czterokilometrowych zjazdach. Do dolnej stacji prowadzi ze szczytu dość łatwa trasa nr 1. Do Gosau warto zjechać ze względu na ciekawą trasę nr 2. Na szczyt możemy wrócić jedynie wyciągami krzesełkowymi, z dodatkową przesiadką. Dzięki wyciągom i drogowskazom można wędrować po trasach kilometrami. Najmniej wygodne są podwójne orczyki w kształcie kotwicy, które niekiedy wciągają narciarzy pod bardzo ostrym kątem, co jest stresujące i męczące. Można jednak tak zaplanować trasę, żeby z mapką w ręce jeździć tylko krzesełkami i gondolkami. W okolicy dolnych stacji w Gosau i Russbach znajdują się tereny dla dzieci i narciarskie przedszkole dla najmłodszych.

Ekskluzywne termy

Mięśnie zmęczone intensywnymi zjazdami radzę odświeżyć i zregenerować w Salzkammergut Therme w Bad Ischl (25 km od terenów narciarskich). Miasto słynie z ekskluzywnych term i kąpieli solankowych, a także z letniej rezydencji cesarza Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej. W centrum, w kompleksie hotelu Royal znajduje się kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych oraz Relaxium ("nude area") z kilkoma rodzajami saun, basenów i solariów. Można tu korzystać z kabin z podczerwienią, inhalacji solnych, kamiennych, drewnianych, parowych i suchych saun zwanych górskimi, wiejskimi lub cesarskimi. Oprócz tego zimny basen, kruszarka lodu lub pobyt na śniegu i mrozie pozwalają się zahartować zbytnio rozgrzanym kuracjuszom (20 euro, czynne do północy). Na zewnątrz świetnie zaaranżowany teren Lazy River zaprasza do sztucznych grot i tężni solankowych połączonych w kamienny nurt rzecznych tuneli. Bardziej wyszukane i specjalistyczne zabiegi są dostępne w strefie Physikarium z osobnym cennikiem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA