Sport.pl

Narciarskie wrażenia w Vorarlbergu

Wycieczki, konkursy, atrakcje - wszystko co czeka na nas w Vorarlbergu.

POLECAMY: wycieczki narciarskie na Horizon Field

Jak milczący strażnicy stoją naturalnej wielkości żelazne figury w instalacji krajobrazowej Horizon Field. Niektóre z nich postawiono w pobliżu tras zjazdowych, inne na samotnych szczytach. W regionie narciarskim Lech Zürs liczne postacie z żelaza okalają trasę „Biały Krąg". W regionie narciarskim Warth-Schröcken spotkać je można przy górnych stacjach wyciągów Saloberkopf-Jet, Wartherhorn-Express i Karhorn-Bahn. W Stuben czekają na odwiedzających pod Albonagrat, na Alpe Rauz pod schroniskiem Ulmer Hütte. Piękna, choć trudna trasa skitourowa prowadzi do samotnych postaci na Kanisfluh w Bregenzerwald. Droga biegnie z Au pod górę, w kierunku szczytu, najlepiej wybrać się tam z przewodnikiem. Trudy podejścia wynagrodzą cudowne widoki i zjazd po dziewiczych stokach.

www.vorarlberg.travel/horizonfield (niemiecki)

Skigebiet_Arlberg_HorizonFieldNarciarskie safari w Montafonie i Kleinwalsertal

Safari narciarskie Silvretta to wyjątkowa przygoda, którą oferują szkółki narciarskie Montafonu przy odpowiedniej liczbie chętnych, codziennie lub na życzenie. Safari rozpoczyna się w Partenen. Po wjeździe wyciągiem Vermuntbahn udajemy się autobusem przez tunel na Bielerhöhe i dalej na zamarznięte jezioro Silvretta. Stąd zjeżdżamy do Galtür, następnie ratrak zawiezie nas na szczyt Zeinisjoch. Ukoronowaniem wyprawy jest zjazd do Partenen. Trasę można łatwo pokonać z przeciętną kondycją i pewną techniką jazdy, nie potrzeba specjalnego sprzętu (www.silvretta-bielerhoehe.at).

Safari narciarskie Kleinwalsertal zaczyna się wjazdem wyciągiem Ifenbahn. Po wejściu na szczyt Hahnenköpfle następuje długi zjazd do Schönenbach w Bregenzerwald. Następnie na Skidoo do Bizau, dalej taksówką do Hochkrumbach. Ostatnie podejście prowadzi do schroniska Widdersteinhütte, spod którego można zjechać do Gemsteltal lub Bärgunttal. To trudne safari stawia na bezpieczną jazdę poza trasami i odbywa się już przy jednej osobie chętnej. Koszt od 220,- euro od jednej do trzech osób.  (www.bergschule.at).

Być pierwszym na stoku

NOWOŚĆ Nova Exklusiv: w każdy piątek mała grupa amatorów zimowego sportu może pojawić się na trasach Silvretta Montafon przed wszystkimi innymi. Zanim wyciągi zaczną oficjalnie kursować uczestnicy wjeżdżają na górę, podziwiają widok na ośnieżone trzytysięczniki i szusują po świeżo ubitych stokach. Na koniec pierwsi na stoku częstowani są posilnym górskim śniadaniem na Nova Stoba. Spotkanie o 7.15 przy wyciągu Versettlabahn w Gaschurn, cena od osoby 29,- euro ze śniadaniem, bez karnetu. Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona do 80, warto zgłosić się odpowiednio wcześnie.

Hochjoch-Totale: w każdą środę o 7.15, krótko przed wschodem słońca, pierwsza gondolka wjeżdża na Hochjoch. Wiezie narciarzy, którzy jako pierwsi chcą zjechać świeżo wyratrakowanymi trasami. Dzięki różnicy wysokości 1.700 m trasa Hochjoch-Totale jest najdłuższym zjazdem w Vorarlbergu.

Ekskluzywna poranna wycieczka kosztuje 29,- euro. W cenie zawarte są dwa wjazdy, zjazd o wschodzie słońca pod opieką przewodnika, a następnie śniadanie w restauracji widokowej na szczycie. Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona do 100, warto zgłosić się odpowiednio wcześnie.

http://www.vorarlberg.travel/pl/narciarstwo/doswiadczen-gorskich-w-montafon-1617705.html

Biały Krąg - najdłuższy wyczynowy tor zjazdowy na świecie

14 stycznia rozpoczynają się zawody na najdłuższej trasie świata wg Księgi Guinessa. Po pierwsze trzeba przejechać trasę długości 22 kilometrów i pokonać róż-nicę wzniesień wynoszącą 5500 metrów. Podczas gdy jedni będą ambitnie walczyć o każdy metr i każdy ułamek sekundy, inni będą cieszyć się z udziału w tej imprezie u boku dawnych mistrzów narciarstwa. Uczestniczyć w zawodach może każdy, kto umie jeździć na nartach. Liczba uczestników dochodzi czasem do 1000.

Z powodu dużej liczby chętnych radzimy dokonać rezerwacji już na jesieni.

www.derweissering.at / www.lech-zuers.at

Diabolo Race na Golm w Montafonie

10 marca w ośrodku narciarskim Golm w Tschagguns/Vandans odbywa się konkurs „Diabolo Race". Trasa zawodów narciarskich dla doświadczonych amatorów wiedzie przez „Diabelski stok”, najbardziej stromy stok Vorarlbergu o nachyleniu 70%. Uczestnicy najpierw podchodzą na szczyt, potem slalomem gigantem zjeżdżają do celu. Nowością jest możliwość występowania w parach.

Chętni mogą obserwować zawody na Grüneck przy drinku Diabolo i muzyce z DJ-em, śledząc wyczyny zawodników na żywo i na ekranie (www.diabolorace.com).

Rails & Kicks: parki snowboardowe

Największą atrakcją dla snowboardzistów jest NovaPark w Montafonie, największy park snowboardowy w Austrii. Park posiada 20 poręczy (rails), boksów i skoczni we wszystkich stopniach trudności, jak również 120-metrową halfpipe. O właściwe funkcjonowanie parku na co dzień troszczy się 10-osobowa obsługa.

Bregenzerwald: Snowboardziści cenią sobie park snowboardowy i halfpipes w Damüls. Popularnością cieszą się także stoki dla snowboardzistów i amatorów freeridingu w Mellau, Au-Schoppernau (Sajas Forumpark na Diedamskopf) i Warth-Schröcken (Nitro-Park Salober).

Kleinwalsertal: Park Śnieżny Crystal Ground w Riezlern odwiedzają zarówno snowboardziści jak i amatorzy jazdy poza trasami. Trzy poręcze i tor skoczni oferują różne stopnie trudności, jest tu także świeżo zaadaptowany Wood Ground i taras słoneczny.

Drugi duży park dla snowboardzistów to Fellhorn-Park w regionie narciarskim Kanzelwand-Fellhorn.

Lech: Park Śnieżny Lech Lech przy wyciągu krzesełkowym Schlegelkopf posiada Easy Park dla początkujących, a także trasę dla średnio i mocno zaawansowanych akrobatów powietrznych.

Brandnertal: nowy Park Śnieżny Backyard wyróżnia się swoją długością, barwnym graffiti i „śmieciowymi przeszkodami", jak beczki po ropie i opony od traktorów. Znajduje się on w okolicy wyciągu Glattjochbahn i często wykorzystywany jest jako miejsce różnych imprez (www.brandnertal.at).

http://www.vorarlberg.travel/pl/narciarstwo/rails-kicks-parki-snowboardowe-1617494.html