Tatrzańska Łomnica - idealna na jednodniowe wycieczki z Polski

Jak pokazały ostatnie lata, na Kasprowy Wierch nie zawsze można liczyć. O ile mniejsze stoki na Podhalu są z reguły bardzo skutecznie dośnieżane i warunki nie zależą tam od naturalnych opadów, o tyle największy polski ośrodek w Tatrach w pełni podlega kaprysom pogody. Ci, którym w takich wypadkach jazda pod Nosalem nie wystarczy, mogą wybrać się na wycieczkę do najwyższego ośrodkach narciarskiego w Tatrach, zaledwie godzinę drogi od Zakopanego.

Region Tatr Wysokich to trzy większe ośrodki narciarskie: Tatrzańska Łomnica, Jezioro Szczyrbskie i Stary Smokowiec. Choć, jeśli chodzi o ilość tras, nie jest to Chopok , jednak mają inną wielką zaletę. Są położone zaledwie godzinę drogi od Zakopanego, co czyni z nich świetnie miejsce na jednodniowe wypady. O ile Strbskie Pleso i Stary Smokowiec to ośrodki mniejsze, raczej rodzinne, o tyle Łomnica jest drugą najwyższą góra w Tatrach (2634 m n.p.m.) o alpejskim charakterze. Na jej zboczach co roku odbywają się zawody Pucharu Europy.

Na narty.sport.pl na Facebooku

Trasy i Wyciągi w Tatrzańskiej Łomnicy

Mapa tras w Tatrzańskiej Łomnicy

Najważniejszą nowością sezonu 2013/14 jest zastąpienie starej, czteroosobowej gondoli na Skalnaté Pleso (1768 m. n.p.m.) przez nowoczesną,  15-osobową gondolę o przepustowości 2400 osób/godzinę.

11 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, przewyższenie 1 300 metrów, 6,5 kilometrowa trasa karwingowa o szerokości 60 metrów. 16 wyciągów - 4 krzesełkowe, 1 kolejka, 2 gondolki i 9 orczyków. Łomnica cierpi na złą sławę dużych kolejek w sezonie, jednak postępująca rozbudowa infrastruktury stopniowo zmniejsza ten problem. Jak donoszą nasi czytelnicy, Słowacja to wciąż nie są Alpy pod względem przygotowania tras, jednak z roku na rok widać dynamiczny rozwój.

Łomnicka Przełęcz swoją atrakcyjnością przyciąga, oprócz zwykłych narciarzy, także freeriderów, miłośników adrenaliny i indywidualistów. W przeciwieństwie do Kasprowego, Łomnica jest sztucznie naśnieżana, w związku z tym, przy sprzyjających temperaturach (które na tej wysokości zazwyczaj takie właśnie są), można tu jeździć nawet pięć miesięcy w roku.

Więcej informacji o infrastrukturze Tatrzańskiej Łomnicy można znaleźć w naszym artykule.

Skipassy

Ceny Skipassów w Tatrzańskiej Łomnicy nie są najniższe, ale jeśli będziemy je porównywać z Kasprowym, a nie małym stacjami w Białce czy pod Nosalem, wypadają już korzystnie. W okresie od 12 grudnia do 29 marca jednodniowy karnet na wszystkie wyciągi kosztuje ?28, czyli około 115 pln. Za karnet sześciodniowy w tym okresie zapłacimy ?151, czyli około 630 pln.

Więcej cen skipassów na stronie ośrodka.

Slovakia Super Skipass

Karnety Slovakia Super Skipass obowiązują we wszystkich ośrodkach Tatra Mountain Resort: w Tatrzańskiej Łomnicy, na północnym i południowym stokach Jasna-Chopok, Štrbskim Plesie, Starým Smokovcu oraz w Śnieżnym Parku Donovaly, w Vekiej Raczy, Ošeadnicy, Maline Brdo we Vratnej oraz w auquaparku Tatralandia. W sumie to 7 ośrodków - 122 km tras narciarskich i blisko 100 wyciągów. W TMR dzieci poniżej szóstego roku życia mogą jeździć bezpłatnie. Dzieci w wieku 6-12 i seniorzy powyżej 60 roku życia mają zniżki. Ponadto rabaty przewidziano dla nastolatków do 17 roku życia oraz posiadaczy kart Euro 26 i ISIC. Karnety można zakupić online na stronie skipass.jasna.sk, w sieci Ticketportal lub w ośrodkach Tatra Mountain Resorts.

A może weekend w Jasnej? Przeczytaj wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Ceny SLOVAKIA SUPER SKIPASS pozostały w sezonie 2013/14 takie same jak rok wcześniej

10 dni w sezonie: dorośli ?320| seniorzy i juniorzy ?256 | dzieci ?224

15 dni w sezonie: dorośli ?350| seniorzy i juniorzy ?280 | dzieci ?245

cały sezon: dorośli ?390| seniorzy i juniorzy ?315 | dzieci ?275

Apres Ski

Tym, którzy po dniu na stoku nie spieszą się tak bardzo z powrotem do Polski, z pewnością przypadnie do gustu bar Apres Ski. Położony przy dolnej stacji kolejki, na wysokości 850 m n.p.m. Inną pobliską atrakcją jest kompleks basenowy Aquacity Poprad.

Dojazd

Dojazd z Zakopanego do Tatrzańskiej ŁomnicyDojazd z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy źródło: Google Maps źródło: Google Maps

Z Zakopanego na Słowację najłatwiej odjechać własnym samochodem, albo prywatnymi busami kursującymi spod dworca PKS. W obu przypadkach najpewniej pojedziemy przez Bukowinę Tatrzańską i Jurgów. Własnym samochodem do pokonania mamy dystans 52 kilometrów. Busy mogą jechać do pobliskiego Popradu, jednak w takim wypadku kierowcy powiedzą nam, jak zaplanować dalszą drogę i nie jest to trudne. Alternatywą może być samolot i lotnisko w Popradzie. Eurolot miał bezpośrednie połączenie z kilku miast w Polsce, jednak na chwilę obecną zostało one zawieszone. Inni przewoźnicy latają do Popradu, jednak by uzyskać atrakcyjną cenę, trzeba trochę poszukać w internecie.

Samochód z łatwością zaparkujemy na bezpłatnym parkingu pod dolną stacją kolejki, gdzie znajdują się również kasy biletowe. Jeśli przyjeżdżamy w Wysokie Tatry na dłużej i bez samochodu, pomiędzy ośrodkami narciarskimi i kwaterami będziemy poruszać się bezpłatnymi Skibussami .

Czemu Słowacja a nie Polska?

Teksty o ośrodkach narciarskich na Słowacji co roku wzbudzają silne emocje wśród naszych czytelników. Gorąco zachęcamy do komentowania tego artykułu. Uwzględnimy uwagi czytelników tak, by stał się jeszcze bardziej pomocny dla osób, wybierających się do ośrodka Jasna Tatry Niskie. Piszcie również na adres nanarty@agora.pl lub na Facebooku Na narty.sport.pl .

    Copyright © Agora SA