Weekend w ośrodku Jasna-Chopok na Słowacji. Warto?

W samym sercu Słowacji, półtorej godziny jazdy od polskiej granicy, w parku narodowym Niskie Tatry, znajduje się stacja narciarska Jasna-Chopok. To największy ośrodek narciarskich w pobliżu Polski. Alpejski charakter i nowoczesna infrastruktura sprawiają, że co roku przyjeżdżają tu tysiące Polskich narciarzy i snowboardzistów (w minionym sezonie ⅓ wszystkich odwiedzających). Równocześnie wiele osób jest do Chopoka uprzedzonych. Czy rzeczywiście warto jechać na narty do naszych południowych sąsiadów?

Chopoka większości polskich narciarzy nie trzeba przedstawiać. 37 metrów wyższy od Kasprowego Wierchu szczyt (2024 m n.p.m.) posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę narciarską. JASNÁ TATRY NISKIE, bo tak formalnie nazywa się stacja, którą u nas określa się często po prostu mianem Chopok, to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji. Położony w górnej części malowniczej Doliny Demianowskiej, oferuje ponad 45 km tras, a sezon zimowy trwa tu mniej więcej od początku grudnia do końca kwietnia. Trasy na Chopoku są w przeważającej mierze (27 km) sztucznie dośnieżane, co czyni go znacznie mniej podatnym na kaprysy pogody niż Kasprowy Wierch.  Na północnych i południowych zboczach działa w sumie 30 wyciągów, które są w stanie przetransportować niemalże 33 tysięcy osób na godzinę. Dla porównania, na Kasprowym przepustowość wszystkich (trzech) wyciągów wynosi 3500, czyli prawie 10 razy mniej.

Jasna-Chopok z lotu ptakaJasna-Chopok z lotu ptaka źródło: TMR/Marek Hajkovsky źródło: TMR/Marek Hajkovsky

Rewolucja miała miejsce w grudniu 2012 roku. Północna i południowa strona Chopoka zostały połączone nowoczesnymi wyciągami tak, że stacja może wielkością konkurować z mniejszymi ośrodkami alpejskimi. W sezonie 2013/14 zmiany są mniej spektakularne, jednak wprowadzono kilka istotnych ułatwień dla narciarzy (piszemy o nich poniżej).

Miłośnicy jazdy poza przygotowanymi trasami cenią sobie Chopok za wydzielone strefy Freeride. Można jeździć tutaj nie martwiąc się o łamanie przepisów i ryzyko otrzymania mandatu. Na stronie ośrodka można pobrać przewodnik po strefach freerideowych Jasna-Chopok.

Lubisz narty? Polub  Na narty.sport.pl na Facebooku ! Czytaj więcej na temat  Narty na Słowacji

Samochodem na Chopok

Na Chopok można z Polski dotrzeć na kilka sposobów. Najbardziej oczywisty z nich to samochód. Choć stacja stanowi jedną całość, to oczywiście dojazd do północnej i południowej strony jest nieco inny. Głównym punktem dostępu od strony północnej jest miasto Liptowski Mikulasz (słow. Liptovský Mikuláš), w którym znajduje się popularna Tatralandia .  Po południowej stronie miasta usytuowana jest autostrada D1, a miasto znajduje się na skrzyżowaniu dróg I/18 i II/584.

Z Warszawy, Katowic, Wrocławia czy Krakowa na Chopok najlepiej jechać Zakopianką do Chabówki, tam skręcić na Rabę Wyżną i Czarny Dunajec, i kontynuować drogą 958 do Chochołowa. Granicę przekraczamy w Suchej Horze, po czym kontynuujemy jazdę przez Oravicę do Liptowskiego Mikulasza. Stamtąd znaki poprowadzą nas do północnego zbocza Chopoka. Jest to droga krótsza i bardzo malownicza, nie mniej dość wymagająca. Alternatywą, zwłaszcza w razie dużych opadów śniegu, jest jazda drogą numer 7 do przejścia w Chyżnem. W takim wypadku skręcamy z Zakopianki dosłownie kilometr wcześniej i jedziemy główną drogą aż do słowackiej Trsteny, skąd kierujemy się znakami na Liptowski Mikulasz. Ten wariant jest o ponad 20 kilometrów dłuższy, ale prowadzi zdecydowanie bardziej zadbanymi drogami. Z Krakowa odległość wynosi 180 km i jedzie się około trzech godzin. Przy średnim spalaniu 8l/100km koszt benzyny za podróż w obie strony wyniesie zatem około 160 złotych. Z Warszawy jest to odpowiednio 530 km, 7 godzin jazdy i koszt około 475 złotych. Wrocław 440 km, 5 i pół godziny i 400 złotych. Katowice 250 kilometrów, 3 i pół godziny i 225 złotych. Po południowej stronie ośrodka najbliższymi miastami są Bańska Bystrzyca i Brezno, skąd pod stok można dojechać nie tylko samochodem, ale też skibusami. Jest to jednak, dla podróżujących z Polski mniej korzystny wariant, z racji większej odległości od granicy. Dodatkowym kosztem który należy doliczyć do wyprawy samochodem są winietki. Obowiązuję nie tylko na autostradach, ale również na drogach ekspresowych. Policja często kontroluje i karze mandatami kierowców, którzy zakładają, że płaci się tylko za autostrady.

Dziesięciodniowa kosztuje ?10, trzydziestodniowa ?14 a roczna na rok 2013 ?50. Z łatwością kupimy je w okolicach przejść granicznych i na stacjach benzynowych.

Czytaj więcej o winietach i kosztach paliwa w Europie

Widok spod hotelu Grand na stoki Chopoka | TMR/Marek Hajkovsky

Parking

Samochód możemy zostawić na jednym z kilku parkingów, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stoków, lub jeszcze przed wjazdem do Doliny Demanowskiej. Warto zwrócić uwagę, czy stajemy na parkingu obsługiwanym przez TMR (Tatra Mountain Resorts), czy na prywatnym. Te pierwsze (w sumie cztery) są bezpłatne, te drugie bynajmniej. Wszystkie z nich są dobrze skomunikowane bezpłatnymi skibusami z dolną stacją wyciągów, także nie sprawią dużych problemów logistycznych.

NOWOŚCI

Wyciąg bezpośrednio spod parkingu

Począwszy od sezonu 2013/14 6-osobowa kolejka krzesełkowa w rejonie Lucky, służy do transportu narciarzy z nowej dolnej stacji Lucky, bezpośrednio z darmowego parkingu dla 350 samochodów, do trasy zjazdowej Turisticka nr 5 (Turystyczna). Niebieska trasa zjazdowa Turisticka została przedłużona aż do dolnej stacji nowej kolejki krzesełkowej na Luckach w związku z czym powstała nowa niebieska trasa zjazdowa. Jeśłi uda nam się tutaj zaparkować, nie trzeba będzie się przesiadać w Skibus. By dostać się do Zahradek - wystarczy podjechać kolejką i spokojnie zjechać w dół do Zahradek, skąd już można dostać się inną 6-osobową kanapą w górne partie ośrodka.

Na parkingu ilośc meijsc ograniczona. Zwłaszcza, jeśli nie pojawimy się w ośrodku wcześnie rano należy liczyć się z tym, że od zaparkowania do momentu wpięcia nart może minąć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Żeby wszystko poszło sprawnie, warto słuchać poleceń obsługi TMR. W zimie powinniśmy być wyposażeni w łańcuchy, bo bywają niezbędne. Samochody muszą być odebrane z parkingów do godziny 21.

Rotunda na Chopoku

Na szczycie Chopoka dokończono wielofunkcyjny kompleks "Rotunda", w którym znajduje się panoramiczna restauracja dla 100 osób, nowy południowy taras z barem dla 200 osób, część noclegowa z 4-ma luksusowymi apartamentami dla 16 osób i recepcją (wizualizacja poniżej), restauracja na parterze dla 60 osób oraz połączenie górnej stacji kolejki Funitel i 15 MGD Kosodrevina - Chopok z poczekalnią na wypadek złej pogody.

chopokchopok Apartamenty na Chopoku - wizualizacja /TMR Apartamenty na Chopoku - wizualizacja /TMR

Samolot

Jeśli chodzi o dotarcie na Chopok samolotem będziemy chcieli wylądować na lotnisku w Popradzie. W chwili pisania artykułu lata tam tylko Eurolot z Gdańska, chociaż sytuacja tego połączenia zmienia się dość dynamicznie. Z Lotniska Tatry do Liptovskiego Mikulasa jest 50 km autostrady, także przejazd do ośrodka zajmuje niewiele czasu. Z hotelu w okolicy pod stok dojedziemy skibusem.

Pociąg

Oprócz pociągu i samolotu, do Jasnej można się też dostać pociągiem, co jednak z Polski zajmuje nieco więcej czasu i jest raczej wygodnym wariantem dla Słowaków i Czechów (należy jednak zaznaczyć stacja znajduje się blisko ośrodka, w Liptowskim Mikulaszu). Alternatywą są też prywatne autobusy jeżdżące z kilku miast na południu Polski.

Mapa tras Jasna- Chopok

Skipassy

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje skipassów - "lokalne" oraz Slovakia Super Skipass. Nowością w sezonie 2013/14 jest karta chipowa Go pass którą można wygodnie doładowywać.

Wszystkie informacje praktyczne o  Go pass na Słowacji .

Dwudniowe skipassy "lokalne" czyli obowiązujące w ośrodku Jasna Tatry Niskie kosztują w wysokim sezonie miedzy ?64 a ?69. Sześciodniowe to wydatek pomiędzy ?180 a ?185. Ceny karnetów spadają o jedną trzecią pod koniec marca, z tym że warunki narciarskie są wtedy już bardzo zależne od aury pogodowej.

Karnety Slovakia Super Skipass obowiązują we wszystkich ośrodkach Tatra Mountain Resort: na północnym i południowym stokach Chopoka, w Tatrzańskiej Łomnicy , Štrbskim Plesie, Starým Smokovcu oraz w Śnieżnym Parku Donovaly, w Vekiej Raczy, Ošeadnicy, Maline Brdo we Vratnej oraz w auquaparku Tatralandia . W sumie to 7 ośrodków - 122 km tras narciarskich i blisko 100 wyciągów. W TMR dzieci poniżej szóstego roku życia mogą jeździć bezpłatnie. Dzieci w wieku 6-12 i seniorzy powyżej 60 roku życia mają zniżki. Ponadto rabaty przewidziano dla nastolatków do 17 roku życia oraz posiadaczy kart Euro 26 i ISIC. Karnety można zakupić online na stronie  skipass.jasna.sk , w sieci Ticketportal lub w ośrodkach Tatra Mountain Resorts.

Ceny SLOVAKIA SUPER SKIPASS pozostały w sezonie 2013/14 takie same jak rok wcześniej

10 dni w sezonie: dorośli ?320|  seniorzy i juniorzy ?256 | dzieci ?224

15 dni w sezonie: dorośli ?350|  seniorzy i juniorzy ?280 | dzieci ?245

cały sezon:           dorośli ?390| seniorzy i juniorzy ?315 | dzieci ?275

Apres Ski czyli po nartach

Zarówno w przerwie na stoku jak i po nartachnie ma nudy po słowackiej stronie Tatr. Na stokach czekają między innymi dwie nowe restauracje z widokiem na panoramę Tatr w tym bardzo mocno promowany klub Happy End (restauracja z tarasem i nocną dyskoteką). Dla smakoszy ciekawą opcją jest Tatrzański Wieczór Wrażeń, który oprócz walorów kulinarnych w restauracji Von Roll na Łukowej na wysokości 1670 m n.p.m. zapewnia także emocje podczas nocnej jazdy ratrakiem. Miłośnicy nie tylko nart, ale i dobrej zabawy oraz tańca na pewno będą usatysfakcjonowani ofertą klubów muzycznych, w których grają w tym sezonie znani DJ-e z cąłego świata. Natomiast całość uzupełnia oferta nowoczesnej strefy shoppingowej z markowymi ubraniami i akcesoriami o łącznej pow. 1565 m2. TMR poleca zwłaszcza Board Shop Grand Jet, Cafe Shop Grand Jet, Shop Biela Put, Shop Hotel Grand, Intersport.

Inną formą rozrywki i relaksu jest gigantyczny aquapark Tatralandia. Po całym dniu w górach można skorzystać z kąpieli w gorącej termalnej wodzie w ośrodku, który znajduje się ok. 20 min. jazdy od Chopoka. W sezonie 2012/13 w Tatralandia otwarto Tropical Paradise, o którym piszemy w poniższym artykule .

Zakwaterowanie

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to możliwości w okolicach ośrodka Jasna jest naprawdę bardzo wiele. Od luksusowych hoteli (Np. Holiday Village Tatralandia , Hotel Tri Studnicki **** Wellness & Family HOTEL GRAND**** ) przez mneijsze pensjonaty, na tradycyjnych góralskich kwaterach skończywszy. W Liptowskim Mikulaszu, lub okolicznych wsiach i miasteczkach.

źródło: TMR/Marek Hajkovsky

Pięknie, tylko czemu za granicą

Co roku teksty o Chopoku wzbudzają duże emocje wśród naszych czytelników. Czemu piszemy o zagranicznych, a nie o Polskich stacjach?! Prawda jest taka, że w Polsce nie ma nic, co mogło by z ośrodkiem w Jasnej konkurować. Zwłaszcza z perspektywy bardziej zaawansowanych narciarzy. Każda mniej śnieżna zima udowadnia, że bez sztucznego naśnieżania nie może być mowy o sprawnie funkcjonującym ośrodku narciarskim. Z drugiej strony, zarówno nasze, jak i słowackie Tatry (oraz inne góry) są na tyle niskie, że czasem jest po prostu zbyt ciepło na sztuczny śnieg, a z nieba leje się przygnębiający deszcz. Wysokości n.p.m. oszukać się po prostu nie da. Na szczycie Chopoka często można trafić na kamienie i przewiany śnieg, wieczorami poza dyskoteką Happy End nie dzieje się aż tak wiele, ale to nowoczesna i stale rozwijająca się stacja, która wykorzystuje do maksimum swoje możłiwości.

tekst: Franek Przeradzki

Gorąco zachęcamy do komentowania tego artykułu. Uwzględnimy uwagi czytelników tak, by stał się jeszcze bardziej pomocny dla osób, wybierających się do ośrodka Jasna Tatry Niskie. Piszcie również na adres nanarty@agora.pl lub na Facebooku Na narty.sport.pl .

 

Lubisz narty? Polub  Na narty.sport.pl na Facebooku ! | Czytaj więcej na temat  Narty na Słowacji

    Copyright © Agora SA