Sport.pl

Zakopane, którego nie ma. Zimowa stolica Polski nie odkryła jeszcze XXI wieku

Wyobraźmy sobie Zakopane na miarę naszych możliwości - piękne, czyste i sprawnie działającą. Bez reklam schabu za 9,99, blachodachówki, wulkanizacji czy night clubów. Z jednolitą, przemyślaną zabudową, skibusami i skipassem. Redaktora nanarty.sport.pl ponosi wyobraźnia - jak wyglądałoby weekend w Zakopanem marzeń?

Weekend wyjęty z wyobraźni - jak Podhale mogłoby działać

Styczniowy poranek w Krakowie. Wsiadam w szybki, czysty pociąg z przedziałem bagażowym na narty. Półtorej godziny w podróży, jajecznica w WARSie i jestem na białym (ale gdzie trzeba odśnieżonym) dworcu w Zakopanem. Idę do informacji turystycznej, pytam, gdzie za 50-70 zł mogę spędzić noc. Pani lub Pan sprawdza dostępność w systemie rezerwacji i przedstawia mi wybrane propozycję w katalogu. Przeglądam, wybieram, rezerwuję. W tym samym miejscu odbieram też dwudniowy skipass „Zakopane i Podhale” (kupiłem go jadąc pociągiem, przez internet). Wszystko zajmuje 15 minut, z czego 10 czekałem na krześle aż wyskoczy mój numerek.

Ze skipassem wsiadam na przystanku pod dworcem w skibusa, linia niebieska. Dojeżdżam do apartamentu, zostawiam rzeczy i ruszam na narty. Pogoda na górze nie zachęca do wyjazdu na Kasprowy, zaczynam od Nosala. W mieście mały ruch, jeżdżą głównie elektryczne skibusy. Turyści, którzy przyjechali tu samochodem, parkują pod domem i na tydzień o nim zapominają. Różne linie wożą narciarzy ze skipassami po całej okolicy - nie tylko po Zakopanem, ale też do Witowa, Białki, Bukowiny, Gliczarowa. Kto nie jeździ na nartach, dostaje (wykupując spanie w apartamentach) Podhalańską Kartę Turysty - również uprawnia do korzystania z komunikacji publicznej.

Choć skipass nie był tani (300 złotych), to jest to koniec wydatków związanych z nartami na ten weekend. Przejazdy, parkingi, wyciągi, toalety, mapki tras i busów. Wszystko jest w cenie. Do tego zniżki w kinach, muzeum, wejście do term (w Zakopanem, Szaflarach lub Białce). Dzięki jednemu skipassowi jeżdżę tam, gdzie jest mniejszy tłok. Czas oczekiwania na wjazd wyciągami mogę sprawdzać na bieżąco w aplikacji na telefon. Dzięki przejrzystemu systemowi informacji i mapek nie muszę nawet mówić po polsku. Kilka razy widziałem, ile determinacji wymaga od obcokrajowca przejechanie busem z Zakopanego do Białki i z powrotem. Nie chciałbym być na jego miejscu.

Pół dnia na Nosalu. Działa jazda na samą górę, z szybkim i wygodnym, dwuosobowym krzesłem. W telefonie sprawdzam kamery internetowe pod kolejką w Kuźnicach - wygląda dobrze. Skibus (kolor żółty) i po chwili jestem przy dolnej stacji. Pół godziny później i 936 metrów wyżej, podziwiam piękne widoki z górnej stacji kolei linowej (1959 m.n.p.m.) na Kasprowym Wierchu. Jak w Alpach.

zakopane, kasprowy wierchfot. Franek Przeradzki

Działa Gąsienicowa i Goryczkowa (nowy, czteroosobowy wyciąg z kopułami chroniącymi od wiatru). Sztucznego naśnieżania niestety nie ma, inwestycja czerpania wody z odległego, wydatnego ujęcia jest w toku, na razie na szczęście wystarczy łaskawa w tym sezonie zima. 5 zjazdów tu, 3 tam i zjeżdżam nartostradą do dołu. Skibuss do domu, potem spacer po mieście.

Co widzę? Tradycyjne domy w jednolitym stylu, ładnie oświetloną Równień Krupową, sklepy, restauracje ze smacznym jedzeniem, lodowisko. Wszystko z majestatycznymi Tatrami w tle. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak to, czego nie widzę.

Nie ma nachalnych reklam blachodachówki, wulkanizacji, night clubów, wyciągów, apartamentów na sprzedaż, szynki z supermarketu. Jestem w górskim kurorcie zachodniego kraju, a nie na targu w Bombaju. Jeśli potrzebuję miejsca do spania, sprawdzam w informacji turystycznej. Gdybym wymyślił kupno apartamentu w Zakopanem, poszukałbym go w internecie. Z pewnością prędzej kupię cokolwiek w miejscu estetycznym, a nie wypełnionym banerami, zachęcającymi mnie do takiej właśnie inwestycji.

W niedzielę wstaję wcześnie rano, sprawdzam pogodę i warunki. Na południe! Pakuję się, zostawiam rzeczy w dworcowej przechowalni bagażu. Wsiadam w TatryTransfer i po półtorej godziny jestem na nartach na Słowacji, w Tatrzańskiej Łomnicy. Ten sam autokar jeździ dalej, na lotnisko w Popradzie. Przy wykupieniu karnetów kilkudniowych, jeden dzień na Słowacji jest w cenie. Na tej samej zasadzie Słowacy mogą odwiedzać Podhale. W końcu u nas śnieg utrzymuje się dłużej, to my mamy północne stoki. Dzień jazdy, smażony ser, Zlatý Bažant, powrót TatryTransferem. Prysznic na dworcu (darmowy dla posiadaczy skipassu), pociąg, kolacja w WARSie i wieczór w Krakowie. Albo dalej, do Warszawy, Katowic, Wrocławia...

Ile w tym wszystkim wyobraźni?

Żadnego z rozwiązań w tym tekście nie musiałem wymyślać. One działają od lat w alpejskich kurortach. Na weekendowe wypady w Alpy mnie nie stać, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wyjazd z rodziną. Wyjazd w Polskie Tatry może być natomiast estetycznie przyjemny, sentymentalny i sportowy zarazem. Niech tylko brama do gór - Zakopane - odkryje XXI wiek.

Tatry to najwyższe, najbardziej alpejskie góry w Polsce. Nie ma ich aż tak wiele, cały kraj się tutaj zimą nie zmieści. Jestem gotów zapłacić za skipass więcej nawet niż w alpejskich stacjach. Ważne bym w zamian dostał coś na wysokim poziomie - dobrze funkcjonujący organizm, z efektywną siecią skibusów, parkingów i wyciągów. Nie chcę czekać, aż uzbiera się komplet do dwudziestoletniego busa, który olej zużywa w proporcji 1 do 1 z paliwem. Nie chcę płacić za każdy parking pod wyciągiem.

Zakopane A.D. 2014

26.02.2014 Zakopane , Krupowki . Miejsca ktore znikna w momencie ktorym zacznie obowiazywac Plan Kulturowy . Z jego wprowadzeniem bedzie obowiazywal zakaz handlu obnosnego oraz z bram i elewacji budynkow znikna tez chodzace maskotkia wlasciciele budynkow beda musieli je wyremontowc Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: handel deptakFot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Zamiast wizji z tekstu, w tym sezonie widziałem tysiące bilboardów, niekończący się remont wiaduktu do Kościeliska, wielką dziurę na Krupówkach, nieczynne krzesło na Nosalu, zamkniętą trasę na Gubałówce, pustki na Kasprowym, parkingi, na które wydawałem 20-30 złotych dziennie, stare, zdezelowane busy za 5 złotych, smog, płatne toalety, w których nie było ciepłej wody, mydła ani ręczników. Miłość do polskich Tatr? Szczera, ale bardzo trudna.

Park Kulturowy Krupówki i inne pomysły

Inicjatyw, żeby zrobić coś z Zakopanem od strony wizualnej, jest wiele. O tym, dlaczego się nie udaje pisała miedzy innymi Gazeta Wyborcza (artykuł  "Znikną wreszcie szpetne reklamy przesłaniające Tatry..." z maja 2013). Jak pokazał sezon, nie zniknęły.

Na stronie dawnotemuwkrakowie.pl, w artykule "Czy Zakopane zawsze było brzydkie" znajdziemy zestawienia zdjęć archiwalnych i współczesnych. Daje do myślenia.

Trwa zbieranie internetowych podpisów pod petycją Żądamy wprowadzenia uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Krupówki” (treść petycji i możliwość podpisu pod linkiem). Jak jest teraz na Krupówkach można zobaczyć na przykład w bardzo wymownej galerii Bartłomieja Jureckiego na FB.

Jeśli chodzi o smog, w Zakopanem z dofinansowywania na wymianę pieców węglowych na ekologiczne (3 tys. zł dotacji) w zeszłym roku skorzystało siedem osób. (Czytaj więcej na stronie gazety metro). Miasto "myśli" nad wprowadzeniem elektrycznych autobusów.

Podczas przeszukiwania internetu znalazłem też kilkanaście dużych tekstów o reklamach przy Zakopiance i na Krupówkach oraz planach rozwiązania tego problemu. Mimo to, w ostatnich latach liczba reklam raczej wzrasta niż maleje.

Co innego z narciarzami. Tych z roku na rok jest w Zakopanem coraz mniej.

tekst: Franek Przeradzki

Masz więcej pomysłów? Napisz na naszym FB, w komentarzach lub mailem: nanarty@agora.pl

Komentarze (84)
Zakopane, którego nie ma. Zimowa stolica Polski nie odkryła jeszcze XXI wieku
Zaloguj się
 • vicente73

  Oceniono 309 razy 291

  Niestety - górale będący zwykłymi rolnikami/chłopami/wieśniakami (do wyboru), tyle, że z Podhala, nie są w stanie przeskoczyć pewnego pułapu kulturowego i zgniją w swoich swarach, awanturach, zacietrzewieniu i głupocie. A my w większości pojedziemy do niedalekiej Słowacji, by tam cieszyć się górami i infrastrukturą (architekturą miasteczek już niekoniecznie, bo to syf podobny naszemu).

 • jj_kaczmarczyk

  Oceniono 228 razy 216

  Coraz mniej ludzi w Zakopanem bo coraz więcej rodaków stać na pierwszy urlop w Austrii albo Włoszech. A kto tam raz pojedzie, już do Zakopca nie wraca...

 • fiodor44

  Oceniono 197 razy 187

  Jak ktoś będzie robił szybki pociąg w Tatry, to proponuję od razu naokoło do Smokovca z pominięciem tej ohydnej dziury. Zakopane niech na zawsze pozostanie zakopane, za karę za chciwość i szmaciarstwo górali. Przez nich przypomina bieda-kurort z głębokiego ZSSR gdzieś na Uralu, za to tuż po drugiej stronie Słowacy jakimś cudem potrafią utrzymać alpejskie standardy obsługi klienta, począwszy od tak fundamentalnych spraw jak BRAK SYFU.

 • 99venus

  Oceniono 193 razy 171

  Zakopane to zadupie zamieszkałe przez pazerną ciemnotę parafialną.ostoja średniowiecza.

 • akkj

  Oceniono 135 razy 125

  Bylem ostatni raz w Zakopanem około 10 lat temu i nigdy więcej moja noga w nim nie postanie. A tym miejscowym prymitywnym, pazernym chamom, brudasom, złodziejom którzy utrzymują swoja zasyfioną, zapyziałą mieścinę w takim stanie jak w połowie XIX wieku życzę żeby wrócili tam - gdzie ich miejsce - do pasienia owiec i przerzucania gnoju, może się do tego nadają, bo mentalnie i cywilizacyjnie są jakieś 200 lat za resztą Polski.

 • 722trebor

  Oceniono 116 razy 114

  ho,ho,ho, ale autora poniosło!!! Nie u nas takie cuda. Wystarczy wspomnieć że owa dziura na Krupówkach straszy już trzeci rok. Z tego co pamiętam, to na tablicy informacyjnej było napisane że w tym miejscu ma powstać galeria handlowa. Zgroza. Opłaty za parkowanie to też skandal nad skandale. Płatne wszędzie i o każdej porze. Zaletą Zakopca jest to ,że jest blisko Tatr i szybko można dostać się w każdy ich rejon. Ale klimatu górskiego nie ma tam już chyba za grosz.

 • Itti Ma

  Oceniono 120 razy 106

  pierwsze zdanie już rozłożyło mnie na łopatkiS :tyczniowy poranek w Krakowie. Wsiadam w szybki, czysty pociąg z przedziałem bagażowym na narty

 • bratis29

  Oceniono 98 razy 86

  ale po co do zakopanego.NIe lepiej na slowacje ?

 • ulv77

  Oceniono 57 razy 51

  WSTYD!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX