Boguszów-Gorce

Boguszów-Gorce to malowniczy, górski zakątek Dolnego Śląska. Miasto położone jest pomiędzy masywami Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych na wysokościach 450-650 m n.p.m. Region pod względem termicznym jest chłodniejszy od innych obszarów Sudetów.

Nieskażona przyroda, cisza, malownicze góry, sprzyjają wypoczynkowi, umożliwiając uprawianie różnych form turystyki i sportu. Urozmaicone ukształtowanie terenu sprawia, że panują tu doskonałe warunki do uprawiania biegów, zjazdów, wspinaczki, lotów oraz wypoczynku w bliskim kontakcie z naturą. Nie można zapomnieć o boguszowskiej ostrej zimie i zjazdach na nartach.

W 2009 r. gmina Boguszów-Gorce zrealizowała na zboczu góry Dzikowiec nową kolej linową, zamieniając istniejący od lat 80. XX w. wyciąg orczykowy. Nowy obiekt turystyczny "Góra Dzikowiec" położony jest w masywie Dzikowca Wielkiego i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych, w Sudetach Środkowych, około 3,4 km na południe od centrum Boguszowa-Gorc. Ze zboczy roztacza się piękna panorama na okoliczne miejscowości i oddalone pasma górskie. Kolej linowa o długości 800 ma dwuosobowe kanapy i jest czynna przez cały rok. Poza sezonem zimowym korzystają z niej turyści, rowerzyści i paralotniarze, a zimą oczywiście narciarze.

Trasy narciarskie biegowe są zróżnicowane pod względem trudności od całkiem łatwej do trudnej, pełnej zjazdów, zakrętów i podbiegów. Są bardzo dobrze oznakowane, a nowoczesny ratrak zapewnia ich doskonałe utrzymanie. Na zboczach góry narciarze mają do dyspozycji stok narciarski o dł. 830 m, który jest jedną z większych atrakcji regionu ze względu na swój wysoki kąt nachylenia u wierzchołka, przekraczający 40 stopni. Jego specyfika czyni trasę zjazdową wielką atrakcją dla miłośników zimowego szaleństwa, zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów.

Wyciąg orczykowy (400 m) umożliwia korzystanie ze stoku także słabo jeżdżącym narciarzom. Trasa boczna zjazdowa "Elżbietka" o długości ok. 1500 m jest trasą alternatywną do stoku, który jest trudnym i przeznaczony dla profesjonalnych narciarzy. Trasa ta jest łagodniejsza i nawet mniej zaawansowani mają szanse szkolić tu swoje umiejętności.

Wyciągi narciarskie:

- Kolej linowa kanapowa na górę Dzikowiec, długość w poziomie 739 m, długość po stoku 800 m, różnica wysokości, 221 m, średni kąt nachylenia trasy 16,77°, przepustowość 900 os./godz., - wyciąg orczykowy, długość 400 m.

Trasy zjazdowe:

- Trasa zjazdowa główna, długość 830 m, kąt nachylenia ponad 40°, trasa trudna, - Trasa boczna Elżbietka, długość 1500 m, łagodna.

Trasy biegowe:

10 km tras biegowych na zboczach góry Dzikowiec, początek tras u podnóża góry, przy dolnej stacji kolei kanapowej, leśna nartostrada - długość ok. 1600 m, średnia spadku 14,5%

- Trasa biegowa "Stasia" - długość pętli 600 m. Trasa rozpoczyna się pod górą Dzikowiec przy kolei linowej, z lewej strony stoku. Przystosowana jest do kroku łyżwowego. Biegnie duktem leśnym w kierunku Unisławia. Po około 250 metrach przechodzi w szeroki łagodny łuk lekko pod górę, by po kilkunastu metrach przejść na prostą. Kończy się przy stoku głównym kolei linowej.

- Trasa biegowa "Rycerska" - długość pętli 900 m. Trasa rozpoczyna się powyżej wiaty turystycznej znajdującej się przy stoku kolei linowej Dzikowiec. Na trasie założone są dwa ślady dla narciarzy. Biegnie duktem leśnym w prawo lekko pod górkę w stronę sztolni rycerskiej. Przebiega przez mostek. Po około 350 metrach następuje ostry skręt w prawo. Tutaj schodzi w dół. Następny zakręt w prawo i przez las, aż do skraju lasu. Koniec trasy kilkanaście metrów poniżej wiaty.

- Trasa biegowa "Dzika" - długość pętli 2000 m. Najtrudniejsza trasa pełna podbiegów i zjazdów, wymagająca pewnych umiejętności technicznych. Na trasie założone są dwa ślady. W początkowej fazie biegnie po trasie "Rycerskiej", by po ostrym zakręcie i zjeździe odbić w lewo. Dalej biegnie duktem leśnym aż do szerokiej drogi leśnej. Kilkanaście metrów drogą i ostry skręt w prawo. Po kilkudziesięciu metrach dobiegamy do parkingu leśnego przy torach kolejowych. Tutaj niektórzy biegacze mogą zakończyć trasę i wrócić pod Dzikowiec główną drogą. Dla wytrwałych do pokonania pozostaje najtrudniejszy odcinek trasy. Stromy podbieg w prawo i dochodzimy do trasy rycerskiej. Ostry skręt w lewo, kilkadziesiąt metrów i ... koniec trasy poniżej wiaty turystycznej.

- Trasa biegowa ,,Widokowa"- długość pętli ok. 40 km. Trasa dla zaawansowanych i wytrwałych biegaczy. Początek pokrywa się z trasą "Dziką", następnie biegnie dalej podnóżem lasu aż do pięciu stawów w dzielnicy Stary Lesieniec. Przy Pięciu Stawach w lewo do góry i przełęczą przy Małym Dzikowcu przechodzi na południowo-zachodnie zbocze Masywu Dzikowca. Następnie południowo-zachodnim zboczem Dzikowca w stronę Sokółki trasa prowadzi zboczem Wysokiej aż do zbocza Stachonia i wokół Stachonia wraca pętlą na tą sama trasę. Powrót do podnóża Dzikowca przy Kolei Linowej ,,Góra Dzikowiec".

Kontakt:

Urząd Miejski pl. Odrodzenia 1, 58-370 Boguszów-Gorce tel. 74 884 93 11-13, fax: 74 844 91 65 e-mail: sekretariat@boguszow-gorce.pl

Kolej Linowa "Góra Dzikowiec" tel. 74 8447 032 e-mail: biuro@osir-boguszow.eu, www.dzikowiec.info

Copyright © Agora SA