Dziecko jedzie na narty

Rozmawiała Joanna Blew±ska
13.11.2010 07:59
A A A
Już z trzyletnim dzieckiem można pojechać na narty. Je¶li wybierzemy odpowiedni stok i zaczniemy naukę od zabawy, szybko polubi ten sport
Joanna Blew±ska: Kiedy zacz±ć uczyć malucha jeĽdzić na nartach?

Piotr Bogusz: Nie ma ustalonego wieku, można spróbować gdy ma 3-4 lata. Oczywi¶cie na pocz±tku musi być to zabawa i raczej chodzenie, tuptanie w nartach niż jazda wyczynowa. Na pewno dziecko musi już dobrze chodzić i trzymać równowagę. Zwykle najmłodsze s± na stokach trzylatki, ale podczas narciarskich zawodów o puchar Kubusia Puchatka startowało 18-miesięczne dziecko. I musze przyznać, że nieĽle sobie radziło.

Ale nie można kierować się zasad±, że im wcze¶niej tym lepiej. Bo dziecko łatwo zrazić i potem trudno będzie je zachęcić do uprawiania sportu.

Ile godzin maluch może spędzić na stoku pierwszego dnia?

- Nie możemy go zamęczyć, musimy też uważać, by dziecko nie zmarzło. Proponuje krótkie, 15-20 minutowe sesje, a miedzy nimi wizytę w barze na gor±c± czekoladę. Trzy, cztery takie krótkie treningi w ci±gu dnia wystarcz±. Cały czas obserwujmy malucha, jak on się bawi. Je¶li ¶wietnie, można zostać nieco dłużej, ale nie przesadzajmy.

Dobrze jest też na ten pierwszy wyjazd zarezerwować tydzień lub dłużej, tak by na nartach nie jeĽdzić codziennie. Można poł±czyć je ze zwiedzaniem, wizyt± na basenie czy w gor±cych Ľródłach na Słowacji.

Od razu powinni¶my wynaj±ć instruktora?

- Nie. Na pocz±tku dziecko musi zainteresować się nartami, polubić je. To zadanie lepiej wykonaj± rodzice. Dobrze, by jeĽdzili na nartach, ale pocz±tki to nie szusowanie. Dziecku trzeba pokazać stok, ratrak. A potem powolutku założyć nartki. Oczywi¶cie bywa i tak, że maluch rodziców nie słucha, a od pierwszego momentu ma ¶wietny kontakt z instruktorem.

Jakie stoki wybierać?

- Zdecydowanie o¶le ł±czki, mog± być też zupełnie płaskie fragmenty gór. Pamiętajmy, że nie może być nagłych ostrych spadków, bo maluch może się rozpędzić i nie wyhamować. Najlepiej, by był tzw. przeciwstok, czyli kawałek pod górę, który pozwoli dziecku bezpiecznie się zatrzymać. W żadnym wypadku o¶la ł±czka nie może wychodzić na ulicę - nie liczmy, że zatrzymamy jad±ce dziecko.

Jak się bawić z maluchem?

- Dzieci uwielbiaj± różne konkursy. To może być slalom, albo zbieranie grzybków (przykucanie i podnoszenie kolorowych przedmiotów). Chwalmy i podziwiajmy, a będzie zachwycone.

Na o¶lich ł±czkach często s± kiepskie orczyki, które szarpi±. To bezpieczne?

- Najlepsze podjazdy s± w Alpach. To ruchome chodniki, wystarczy na nich stan±ć, a one zawioz± nas na górę. Niestety w Polsce jeszcze takich nie widziałem. A rzeczywi¶cie często s± wyrywaj±ce ręce orczyki. Lepiej na pocz±tku ich unikać i po prostu podchodzić pod górę, by dziecko nabrało pewno¶ci w poruszaniu się na nartach. To moment, kiedy warto już wynaj±ć instruktora. On pokaże dziecku, jak zachować się w razie upadku (wręcz nauczy malucha upadać) i za każdym razem pomoże dobrze wczepić się w wyci±g.

Jaki kupić sprzęt? Musi być z najwyższej półki?

- Koniecznie trzeba nabyć kask, maluch musi go mieć od pierwszego dnia na stoku. To zwiększa bezpieczeństwo, a także przyzwyczaja dziecko do noszenia tej ochrony. Gdy go tego nie nauczymy, trudniej będzie potem namówić o¶miolatka do założenia kasku. A pamiętajmy, że nie tylko dziecko może samo się wywrócić. Może zdarzyć się, że wjedzie w nie inny rozpędzony narciarz. Maluszek bez kasku ma dużo mniejsze szanse, by nie ucierpieć.

Narty nowe czy używane?

- Nawet dla najmłodszych proponuję carvingi, kilka centymetrów krótsze niż wzrost dziecka. To nie musi być sprzęt nowy i na pewno nie musimy wybierać renomowanej firmy. Nie liczyłbym natomiast, że narty wystarcz± na dwa sezony. Dzieci szybko rosn±, a Ľle dobrany sprzęt może sprawiać kłopoty. A naprawdę nietrudno będzie go sprzedać i niemal za te same pieni±dze kupić nieco większy, też używany zestaw.

Ważne s± buty, które musza być wygodne i musz± dobrze trzymać nóżkę w kostce. Warto, by dziecko pochodziło w nich po domu przez kilka dni. W przeciwnym razie, zaskoczone, może nam zrobić awanturę na stoku krzycz±c, że w butach jest ciasno i s± ciężkie. Musimy wytłumaczyć, że tak ma być i że to nie znaczy, że nie jest wygodnie. A bezpiecznie.

Nie mniej ważne s± wi±zania. Nie kupujmy nart z przestarzałymi wi±zaniami, które nie będ± się w odpowiednich momentach wypinać, bo to grozi poważn± kontuzj±.

Na pewno sprzęt musi być dobrze przygotowany. Do nie nasmarowanych nart będzie się przyklejał ¶nieg i to będzie dla dziecka duże utrudnienie, które nawet może go zniechęcić do tego sportu.

Czy trzeba się gimnastykować przed wyjazdem?

- Tak, jak najbardziej. Oczywi¶cie nie będzie to trening typowo wytrzymało¶ciowy, ale ćwiczenia rozci±gaj±ce s± wskazane. Warto robić przysiady, skłony, a także podskoki - skakanie po schodach, z i na krawężnik. Warto z maluchem ćwiczyć w każdej wolnej chwili, na przykład na przystanku czekaj±c na autobus. Trzeba też poćwiczyć koordynację ruchów - na przykład bieganie między drzewami, slalomy między krzesełkami.

Powinni¶my wyjechać sami, czy ze znajomymi, którzy też maj± małe dziecko, chętne do nauki jazdy na nartach?

- Lepiej razem, zwłaszcza gdy nasze dziecko zna pociechę znajomych. Dzieci lubi± uczyć się w grupach, a rywalizacja mocno je mobilizuje. Tym bardziej że z każdej zabawy można robić konkurs - czy to slalom, czy zbieranie kolorowych chustek podczas zjeżdżania z płaskiej górki. Można ¶wietnie się bawić, chwal±c maluchy za zwycięstwa. Na pewno szybko pokochaj± narty.

Piotr Bogusz jest instruktorem Polskiego Zwi±zku Narciarskiego, a także kierownikiem szkoły narciarskiej Lider z Krakowa.

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Gość: router

    Oceniono 1 raz 1

    Wiadomo, że po pierwsze ważny jest organizator, je¶li jest to wyjazd na obóz. Po drugie, trzeba sprawdzić, czy na takim obozie narciarskim, dzieci będ± miały możliwo¶ć nauki jazdy na nartach pod okiem instruktora. ALMATUR ma w Białce Tatrzańskiej obóz, na którym dzieciaki ucz± się z instruktorem, za pomoc± wideoanalizy.

  • diesbonus

    0

    Organizujemy sympatyczn± akcję nauki dzieci jazdy na nartach. Zapraszamy na www.nartydzieciom.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX