Wróć do formy na wiosnę - cz. I Dieta

Trzeba przyznać, że momentami zima dała nam w kość. Silne mrozy zniechęcały do aktywności, a jednocześnie coraz chętniej sięgaliśmy po kaloryczne przekąski, wmawiając sobie, że potrzebujemy energii do działania. Jaki jest efekt? Niektórzy z nas już zdecydowali: czas wziąć się w garść i wrócić do formy! Tylko jak to zrobić?

Wielu z nas stawia przede wszystkim na trening. Najpierw szykowaliśmy kondycję do wyjazdu na narty, później szaleliśmy na stoku, a teraz robimy wszystko, by nie wypaść z formy. W końcu nawet nie zdążymy się obejrzeć i trzeba będzie wskoczyć w bikini. Co zrobić, by bez drakońskiej diety zgubić boczki i poprawić kondycję? Oprócz treningu, ważna jest dieta i dlatego to od niej zaczniemy.

Jak zmienić sposób odżywiania się?

Zimą zwykle pozwalamy sobie na nieco więcej. Zdarza się, że mamy ochotę na bardziej kaloryczne przekąski, sięgamy po gorąca czekoladę, w karnawale jemy słodycze i pijemy sporo alkoholu. Jemy więcej, bo uważamy, że nasz organizm zimą potrzebuje większej dawki energii. Specjalista do Spraw Żywienia - Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej halsa twierdzi, że nie powinniśmy tak zakładać:

- Temperatura otoczenia tylko w nieznacznym stopniu wpływa na zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu, w związku z tym kaloryczność diety, niezależnie od pory roku, powinna oscylować wokół tych samych wartości. Jeżeli jednak zimą udzieliliśmy sobie dyspensy i jedliśmy więcej niż nasz organizm potrzebował do wyprodukowania energii, czego skutkiem są dodatkowe kilogramy, warto na wiosnę wprowadzić pewne ograniczenia w konsumpcji - mówi dietetyk.

Co zrobić, żeby sposób żywienia nie musiał być bardzo restrykcyjny?

- Najlepsze efekty przyjdą wtedy, gdy poprawa jakości naszej diety będzie szła w parze ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeżeli poświęcimy kilka godzin w tygodniu na ruch, nie będziemy musieli tak skrupulatnie liczyć kalorii - dodaje Łańcuchowska.

Po jakie produkty wiosną powinniśmy sięgać?

Zimą mamy mały wybór warzyw czy owoców. Owszem, jak się postaramy, dostaniemy nawet truskawki, jednak ani te mrożone, ani te ze szklarni nie mogą się równać ze świeżym owocem. Dlatego wiosną warto wprowadzić kilka zmian.

- Wykorzystać to, że rozszerza się wachlarz dostępnych warzyw i owoców. Już z tego powodu powinny one stanowić nieodłączny element każdego naszego posiłku. Zalecenie to dotyczy tak naprawdę każdej pory roku. Niezależnie od tego, czy jest zima, wiosna, czy lato, nasza dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, a także w pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy nabiał i ryby. Pamiętajmy, iż zapotrzebowanie naszego organizmu na te składniki odżywcze, nie zmienia się wraz z porami pory roku - radzi dietetyk.

Jakie zmiany wprowadzić do naszego jadłospisu, by zacząć myśleć o bikini?

Boczki czy nadmiar tłuszczu w niektórych okolicach ciała to jedno. Warto jednak pomyśleć o czymś jeszcze: o kondycji skóry!

- Zimą skóra narażona jest na wiele czynników niekorzystnie wpływających na jej nawilżanie, m.in. mróz, suche powietrze, czy gruba warstwa ubrań ściśle przylegających do ciała. Dlatego też na wiosnę, aby skóra szybciej odzyskała blask, warto wprowadzić do swojej diety kilka zmian. Przede wszystkim powinniśmy dbać o odpowiednią ilość w diecie witamin A, C i E . Mają one działanie przeciwutleniające, chronią skórę i przyspieszają jej regenerację. Pierwsze dwie witaminy znajdziemy głównie w owocach i warzywach, natomiast witaminy E najwięcej jest w orzechach i nasionach. Ważna jest także odpowiednia podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają bezpośredni wpływ na stan nawilżenia naskórka. Najbogatszym ich źródłem są ryby, siemię lniane oraz oleje sojowy i rzepakowy - mówi Aneta Łańcuchowska.

Czy na śniadanie nadal jeść owsiankę czy w ciepłe miesiące lepiej zastąpić ją innym daniem?

Niektórzy myślą o tym, by w ciepłe miesiące zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów do minimum. Sporo osób rezygnuje nawet z owsianki. Czy to dobry pomysł?

- Owsianka jest dobra na każdą porę roku. Zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze w ciągu roku nie ulega większym zmianom, dlatego też produkty, które są bogate w witaminy i składniki mineralne, powinny być spożywane przez cały rok, niezależnie od aury - odpowiada dietetyk.

Do dzieła!

Copyright © Agora SA