Sport.pl

Narty w Polsce. Mosorny Groń

Choć już prawie wiosna, u podnóża Babiej Góry leży metr śniegu. I co ważne, pojeździmy tu znacznie taniej
Szukając w internecie miejsca na jeden z ostatnich narciarskich weekendów w tym sezonie, trafiłem na stronę ośrodka w małopolskiej Zawoi położonej u stóp Babiej Góry. Skusiła mnie informacja, że chociaż to już początek marca, na trasie wciąż leży śnieg.

***

Ośrodek w Zawoi-Policznem ulokowano na południowym zboczu Mosornego Gronia (1047 m) w Paśmie Polic Beskidu Żywieckiego. Nowoczesną kolejkę linową uruchomiono tu już w 2003 r. Ale potem stacja przeżywała trudne okresy i problemy własnościowo-finansowe. Od tego sezonu jest własnością Polskich Kolei Linowych, do których należą m.in. kolejki na Kasprowy Wierch i Gubałówkę.

Do ośrodka Mosorny Groń łatwo trafić - znajduje się tuż przy głównej drodze przez Zawoję na przełęcz Krowiarki. Na narciarzy czeka bezpłatny parking, a tuż obok jest dolna stacja kolejki linowej. Na szczyt wywożą czteroosobowe miękkie kanapy, na które wsiadamy z taśmy rozbiegowej. Początkowo suną nad stokiem (można obserwować jeżdżących na stoku narciarzy), potem wjeżdżają w korytarz wycięty w lesie. Na szczycie jesteśmy po dziesięciu minutach. Zanim jednak ruszymy w dół, warto zatrzymać się tu na kilka chwil i rozejrzeć, bo ze szczytu rozciąga się przepiękny widok. Wysiadając z kolejki i patrząc na wprost, możemy podziwiać Beskid Makowski, a przy dobrej widoczności także Tatry. Gdy odwrócimy się twarzą do stoku, będziemy mieli przed sobą widok na Beskid Żywiecki, a przede wszystkim dostojną, pięknie ośnieżoną Babią Górę. Ten majestatyczny szczyt, zwany również Diablakiem, jest najwyższy w Beskidach Zachodnich - ma 1725 m.

Zjeżdżając z Mosornego Gronia, masyw Diablaka mamy cały czas przed sobą. Wielu narciarzy zatrzymuje się przed zjazdem, żeby zrobić zdjęcie. Bardzo malowniczy jest biały jęzor trasy wijący się u podnóża tej góry, zwłaszcza teraz, gdy wokół nie ma już prawie śniegu. Informacje na stronie internetowej o grubości pokrywy śnieżnej okazały się prawdziwe. Na stoku rzeczywiście była warstwa wyprodukowanego przez armatki śniegu, dobrze ubitego przez ratraki. Trasa ma 1,4 km długości, jest dość szeroka i średnio trudna, z przyjemnym, urozmaiconym profilem. Różnica wzniesień między dolną a górną stacją kolejki wynosi ponad 330 m. Na górze czeka dość stroma ścianka, w środkowej części stok jest łagodniejszy, a na dole znowu robi się bardziej stromo. Jest jednak dużo miejsca, żeby wyhamować i bezpiecznie podjechać do kolejki linowej. Kolejka kursuje od godz. 9 do 16, ale trasa jest oświetlona, co umożliwia jazdę wieczorną.

W dodatku teraz pojeździmy tu taniej - okres od 28 lutego aż do zamknięcia stacji na wiosnę ośrodek traktuje już jako pozasezonowy. Dzięki temu dzienny karnet kosztuje 55 zł, karty rodzinne dla dorosłego z dziećmi są jeszcze tańsze. Na tych, którzy przyjeżdżają na dłużej, przy dolnej stacji kolejki czekają pokoje gościnne. Jest tu również restauracja, wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz szkółka narciarska. W przyszłości Polskie Koleje Linowe planują rozbudowę ośrodka - pojawią się kolejne trasy i wyciągi.

***

Ale pobyt u Królowej Beskidów (tak również nazywa się Babią Górę) nie musi ograniczać się do nart. Jest tutaj sporo miejsc, które warto zobaczyć. Z Mosornym Groniem sąsiaduje dolina, w której płynie Mosorny Potok z ukrytym w lesie wodospadem, jednym z najwyższych w Beskidach - ma 8 m. Doprowadzi nas tutaj fragment niebieskiego szlaku z Zawoi Mosorne w kierunku Hali Śmietanowej.

W samej Zawoi, podobno największej (ok. 120 km kw.) i najdłuższej wsi w kraju (ok. 18 km długości), mieszka ponad 6 tys. osób. Już w latach międzywojennych była znaną miejscowością wypoczynkową z doskonałym klimatem i piękną okolicą. Popularność trwa do dzisiaj - na przyjezdnych czeka ponad 2 tys. miejsc noclegowych.

W centrum wsi stoi drewniany kościół św. Klemensa wybudowany na planie krzyża w latach 1888-1919. Wzniesiono go dzięki żywieckim Habsburgom w miejscu starszej, drewnianej świątyni - podobno mieszkańcy poskarżyli się księciu, że ich stary kościółek jest za mały. Świątynia ma dość wysoką wieżę, która w niższych partiach jest kwadratowa, wyżej ośmioboczna. Stropy we wnętrzu wspierają się na żeliwnych kolumnach. Tuż obok kościoła, po drugiej stronie ulicy stoi Dworzec Babiogórski, piętrowy drewniany budynek z początków XX w. z charakterystycznymi werandami pośrodku. Kiedyś działała tu stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego. Jeżeli podjedziemy do Zawoi Markowej, zobaczymy niewielki, ale pięknie położony skansen im. Józefa Żaka. Są tu trzy drewniane chaty z XIX i XX w.: kapliczka, kuźnia i piwniczka ze spichlerzem. W jednej z nich można zobaczyć dawne narzędzia i sprzęty, oleodruki i obrazy na szkle. W drugiej jest wystawa poświęcona historii tutejszej turystyki. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej o przyrodzie Babiogórskiego Parku Narodowego, możemy odwiedzić wystawę urządzoną przy budynku dyrekcji parku.

Będąc w Zawoi, koniecznie trzeba pojechać do przysiółka Przysłop położonego na wysokości ok. 700 m. Dostaniemy się tutaj, jadąc krętą drogą w kierunku Stryszawy. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Beskidach z widokiem na Pasmo Polic, Pasmo Jałowieckie i masyw Babiej Góry. Dużą i chętnie fotografowaną ciekawostką jest 30-metrowy wiatrak. To elektrownia wiatrowa zbudowana z inicjatywy klasztoru Karmelitów Bosych. Jeżeli pojedziemy stąd dalej w kierunku Stryszawy (to bardzo przyjemny skrót dla jadących z Zawoi w kierunku Bielska-Białej lub Katowic), zobaczymy sporo pięknych, starych kapliczek przydrożnych, z których słynie tutejsza okolica.

W sieci

www.pkl.pl

www.zawoja.pl

www.przyslop.zawoja.pl

Komentarze (7)
Narty w Polsce. Mosorny Groń
Zaloguj się
 • Gość: xczqstruw

  0

  A1CwKM , \[url=http://tcaqdrunswst.com/]tcaqdrunswst[/url], [link=http://mldgvjfhnfof.com/]mldgvjfhnfof[/link], http://hspjdlaxgnaj.com/

 • Gość: wbhlnfcn

  0

  sHFjkz , \[url=http://iamrfitvzlal.com/]iamrfitvzlal[/url], [link=http://pxhqvxwiplqn.com/]pxhqvxwiplqn[/link], http://yheofmkkstay.com/

 • Gość: qprfffjnde

  0

  duPvRH <a href="http://nzxojuwzpgfd.com/">nzxojuwzpgfd</a>

 • Gość: dlkvgtpfvxr

  0

  h4sX04 <a href="http://fmhokayegwso.com/">fmhokayegwso</a>

 • Gość: gpuyjhknky

  0

  IU5O58 , \[url=http://wjrudwrhodwf.com/]wjrudwrhodwf[/url], [link=http://edccewxyvipi.com/]edccewxyvipi[/link], http://uuiabatsioxy.com/

 • Gość: dvycgvff

  0

  6C72O0 , \[url=http://jwkuylqnxnex.com/]jwkuylqnxnex[/url], [link=http://nkcrjkgoqxjk.com/]nkcrjkgoqxjk[/link], http://synamhgjnkqw.com/

 • Gość: Aileen

  0

  We need a lot more isnihgts like this!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX