Światowy raport śniegowy - zima wraca na Północ!

Po tygodniu, w którym śniegu było jak na lekarstwo, sytuacja diametralnie się odmieniła. W ciągu ostatnich 72 godzin spore opady śniegu nawiedziły Alpy, Pireneje i obie strony Ameryki Północnej. Pokrywa śnieżna na stokach została zatem odświeżona.

Raport śniegowy, skiinfo.pl

Największe śniegu w ubiegłym tygodniu (1,2 m) spadło na Półwyspie Skandynawskim. Bardzo dobre warunki są w Szkocji, gdzie otwartych jest pięć ośrodków narciarskich. Szkockie trasy narciarskie pokryte były we wtorek świeżym śniegiem, niebo czysto niebieskie i żadnych kolejek do wyciągów. Do tego temperatura powietrza utrzymywała się kilka stopni poniżej zera. W poniedziałek w Nevis Range spadło 25 cm świeżego śniegu. We francuskich Alpach w ubiegłym tygodniu poniżej 2000 m.n.p.m. miały miejsce odwilże. Padał też deszcz, pogoda zatem pasowała bardziej do kwietnia, niż do stycznia. Na szczęście jednak opady śniegu i mroźna pogoda powróciły nad ten region. Dziesiątki ośrodków narciarskich na początku tego tygodnia doniosły o opadach rzędu 20-30 cm. Można zatem cieszyć się powrotem zimy.

Alpy

 

Austria

Podczas deszczowej pogody w części ośrodków narciarskich ilość śniegu na stokach zmniejszała się znacznie, w innych co prawda prószył świeży śnieg, ale nie było go zbyt wiele. W poniedziałek spadło około 10-15 cm śniegu w ośrodkach leżących w Karyntii: Großglockner/Heiligenblut. W St. Anton oraz w Kleinwalsertal opady śniegu były nieco mniejsze i wyniosły 5 cm. Najwięcej śniegu w Austrii jest jak zwykle na lodowcach. Grubość śnieżnej powłoki na lodowcu Mölltal wynosi 240 cm. Otwarte tu są wszystkie trasy narciarskie. W Sölden czynnych jest łącznie 147 km narciarskich tras, które są pokryte warstwą śniegu o grubości nawet 190 cm.
Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Francja

Również we Francji pod koniec ubiegłego tygodnia miało miejsce wyraźne ocieplenie. Odwilż zredukowała ilość śniegu na stokach na wysokości do 2000 m.n.p.m. W dolnych partiach gór padał również deszcz. Zimny front nadszedł dopiero w niedzielę. Razem z nim przyszły również opady śniegu. Najwięcej spadło go w La Clusaz, około 20 cm dziennie, w dwa dni 48 cm. Świeże opady śniegu miały miejsce również w najwyżej położonym ośrodku Europy, Val Thorens. W środę spadło go 20 cm. Podobna ilość śniegu pojawiła się również na stokach w Le Grand Bornand i ośrodkach sąsiadujących z La Clusaz.

Włochy

W dalszym ciągu najwięcej śniegu w Europie znajduje się we Półwyspie Apenińskim. Sporo śniegu spadło w Arabbie w Dolomitach. Suma tygodniowych opadów śniegu wyniosła 1,4 m. Najwięcej piałego puchu na europejskim kontynencie znajduje się na lodowcu Presena powyżej Passo Tonale, gdzie na wyższych zboczach grubość białej powłoki wynosi 4,5 m.
Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria

W ubiegły weekend opady śniegu nawiedziły Engadin. We wtorek w ośrodkach narciarskich St. Moritz, Corvatsch oraz Pontresina spadło ok. 15 cm śniegu, powiększając grubość śnieżnej powłoki na stokach do około 170 cm. Sara Roloff z Engadin St. Moritz Tourism Organisation bardzo chwali warunki narciarskie w rejonie. - Dzięki 30-centymetrowym opadom śniegu warunki na narciarskich stokach są rewelacyjne - przekonuje. - otwarte są wszystkie trasy narciarskie w dolinach.
W Gstaad, gdzie we wtorek zanotowano dziesięciocentymetrowe opady śniegu, grubość jej powłoki na stokach jest jeszcze większa, w górnej stacji wynosi 2 m. W poniedziałek śnieg prószył w Disentis, Laax oraz Adelboden (5 cm). Najwięcej śniegu w Szwajcarii, 230 cm, jest w Engelberg.

Najlepsze warunki narciarskie w Europie panują we Włoszech

Półwysep Skandynawski

Norwegia

W Skandynawii nadal opady śniegu są bardzo duże. W tym tygodniu codziennie emitowane są Powder Alarm'y z obszaru narciarskiego Coastal Voss (co najmniej 20 cm świeżego śniegu w ciągu jednej doby). Jedne z największych śnieżnych opadów w ubiegłym tygodniu na świecie miały miejsce właśnie na terenie tego obszaru i wyniosły w sumie 125-135 cm.

Ameryka Północna

Kanada

W Kanadzie opady śniegu nawiedziły zarówno wschodnie jak i zachodnie wybrzeże. Śnieżyce w Jasper naniosły dużą ilość białego puchu. Wszystkie główne trasy narciarskie w Marmot Basin są obecnie czynne. - To jest to, na co czekaliśmy od początku zimy. Spore opady śniegu sprawiły, że warunki narciarskie na stokach są wyśmienite - powiedział Brian Rode, wiceprezes ds. marketingu Marmot Basin.

USA

W Stanach zjednoczonych warunki narciarskie w większości ośrodków narciarskich są dobre. W Steamboat w Kolorado w ubiegłym tygodniu spadło 85 cm śniegu.