Światowy raport śniegowy

Okres świąteczny w większości ośrodków narciarskich Zachodniej Europy upłynął pod znakiem obfitych opadów śniegu. Rekord padł jednak za Oceanem. W USA spadły w sumie ponad trzy metry białego puchu.

Ameryka walczy z atakiem zimy. Rekordowe opady śniegu zanotowano w ośrodkach narciarskich w Kalifornii. Wyniosły ok 3,6 m i były tak duże, że od weekendu to właśnie tu znajduje się najgrubsza śnieżna powłoka na świecie. Wynosi ona obecnie 4,6 m. Do niedawna liderem w tej śniegowej kategorii były ośrodki narciarskie z Włoch.

W kurortach Zachodniej Europy opady nie były aż tak spektakularne, chociaż śniegu nie zabrakło. Spore białego puchu napadało w ośrodkach narciarskich we Francji, gdzie w ciągu tygodnia spadło do 100 cm. W ośrodkach narciarskich w Szwajcarii, Austrii i Niemczech warstwa śniegu urosła przez ostatnie siedem dni o ok. 60 cm. W parze ze śniegiem szły też niskie temperatury dzięki czemu warunki narciarskie były bardzo dobre.

Podobnie było na północnym zachodzie Europy, takich jak Szkocja i Belgia. Od początku tygodnia śnieżna powłoka zwiększyła tu swą grubość o 30 cm.

Alpy

Austria W czasie, kiedy pozostałe narciarskie tereny marzną, w Austrii temperatura była nieco wyższa, czasami zdarzało się, że termometry pokazywały ponad zero stopni C. Śnieg, ale nie było go zbyt wiele.

W kilkudziesięciu ośrodkach narciarskich w Austrii ilość śniegu na stokach przekracza metrową grubość. W popularnym ośrodku narciarskim St. Anton narciarskie stoki pokryte są warstwą 170 cm śniegu, a w Obergurgl - 180 cm. Jeszcze więcej puchu leży na zboczach austriackich lodowców: 180 cm na Lodowcu Pitztal, 190 cm na Lodowcu Kaunertal oraz najwięcej - 220 cm na Lodowcu Mölltal. Największe opady śniegu w ciągu tygodnia wyniosły 35-40 cm i miały miejsce w Hochfügen/Zillertal i Loser Sandling.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Francja

W ubiegłym tygodniu największe opady śniegu miały miejsce właśnie we Francji. Kulminacja opadów wystąpiła w weekend, podczas którego w wielu narciarskich regionach Francji spadło go ok. 100 cm. Najgrubsza śnieżna powłoka we Francji mierzy 1,9 m. Taką ilość śniegu deklarują dwa ośrodki narciarskie w tym kraju: Flaine oraz Rosiere.

Niestety miłośnicy freeride będą musieli zachować szczególną ostrożność, a niekiedy i powściągliwość, ponieważ właśnie z powodu ostatnich opadów zagrożenie lawinowe jest w większości ośrodków narciarskich wysokie, sięga nawet poziomu 5 w pięciostopniowej skali.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Francji znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Włochy

Lodowiec Presena stracił pierwszeństwo w ilości śniegu na stokach w skali świata, jednak w Europie ośrodek ten nadal pozostaje liderem. Grubość śnieżnej powłoki dochodzi tu do 4,2 m. Europejskim wiceliderem jest Pejo - 3,6 m śniegu.

Szwajcaria

Sytuacja w Szwajcarii przypomina tę z Austrii - ostatnie dni upłynęły tu pod znakiem wyższej temperatury i skromnych opadów śniegu. Zaledwie w kilku ośrodkach narciarskich przybyło go 50 cm. Największe opady wystąpiły w Vercorin (85 cm w ciągu ostatniego tygodnia) oraz Gstaad - Glacier 3000 (70 cm w ciągu tygodnia).

Najgrubsza śnieżna powłoka w Szwajcarii znajduje się obecnie w Engelbergu i wynosi ponad dwa metry. W ośrodku tym czynnych jest 60 km narciarskich tras, które obsługiwane są przez 18 wyciągów. Nieco poniżej 200 cm śniegu leży w Laax, Saas Fee i Andermatt.

Niemcy Obfite opady śniegu w Niemczech spowodowały, że w wielu ośrodkach narciarskich w tym kraju leży metr białego puchu. Przykładowo w Oberstdorfie grubość śnieżnej powłoki na wyższych zboczach wynosi 120 cm.

Belgia

W ostatnich dniach na belgijskie stokach przybyło 30 cm śniegu. Najlepsze warunki narciarskie (60 cm) znajduje się w ośrodkach Bütchenbach, Worriken oraz Eifel Ski Centre w Rocherath. Niewiele mniejsza warstwa leży w Signal de Botrange, w Ovifat Alpine i w największym alpejskim ośrodku w Beligii - Baraque de Fraiture.

Pireneje i Hiszpania

Śnieżna powłoka w ośrodkach narciarskich Pirenejów wynosi od 30 do 90 cm. To wystarcza, aby stoki narciarskie pozostały czynne, jednak w wielu ośrodkach warunki narciarskie są przeciętne.

Półwysep Skandynawski

Norwegia W Skandynawii króluje mroźna zima. Opady śniegu wynoszą po kilka centymetrów w skali tygodnia. Najwięcej spadło go w Sunnfjord (30 cm). Najgrubsza śnieżna powłoka znajduje się w Harpefossen, w Stordal i w Strandafjellet, gdzie waha się między 105 a 110 cm.

Najwięcej śniegu spadło ostatnio w... KaliforniiNajwięcej śniegu spadło ostatnio w... Kalifornii Fot. www.mammothmountain.com

Ameryka Północna

USA

Najwięcej śniegu spadło na zachodzie Stanów Zjednoczonych, głównie w stanie Kalifornia, gdzie tylko jednego dnia, w poniedziałek, w Mammoth Mountain spadło metr śniegu! Suma tygodniowych opadów wyniosła aż 3,6 m. Łączna grubość białej powłoki sięgnęła więc 4,6 m. To aktualnie światowy rekord. Spore opady miały miejsce również w Lake Tahoe, a także stanach Utah, Wyoming oraz Colorado.

Kanada

Pomimo, że opady śniegu nie były tak intensywne jak w południowej części kontynentu, w Kanadzie warunki narciarskie są również bardzo dobre. Najwięcej leży go w trzech ośrodkach narciarskich obszaru Banff, gdzie na bożonarodzeniowy okres przygotowano obszar ośmiu tysięcy hektarów narciarskiego terenu. Mniejsze opady śniegu miały miejsce w Quebecu, jednak niskie temperatury umożliwiły pracę armatkom śnieżnym.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA