Światowy raport śniegowy

Trwa śnieżna ofensywa w narciarskiej części Zachodniej Europy. W ostatnich dniach największe opady zanotowano w górskich obszarach Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Suma opadów dochodziła do 1,55 m w ciągu jednego tygodnia.

Raport śniegowy, skiinfo.pl

Odwilże zaatakowały jedynie ośrodki w Szkocji, ale zanosi się, że będzie to stan przejściowy, bo w najbliższych dniach spodziewany jest tutaj zimny front atmosferyczny. Temperatury powinny spaść sporo poniżej zera. Obecnie na terenie Szkocji otwarte są cztery ośrodki narciarskie.

Spore opady spotkały narciarskie kurorty za oceanem. Białego puchu nie brakuje narciarzom w Nowej Anglii na wschodnim wybrzeżu, a także na zachodzie w Kolorado.

Śnieg prószył też na innych kontynentach. Po ciepłym listopadzie nie brakuje go wreszcie w japońskim ośrodku Niseko. W miniony weekend spore opady śniegu nawiedziły Izrael. Opady te wystarczyły na otwarcie sezonu w tym kraju. Jedyny obszar narciarski w Izraelu leży na terenach spornych z Syrią, u podnóży góry Hermon.

Na brak białego puchu nie mogą narzekać organizatorzy nadchodzących mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim (7-20.02.2011). Na Zugspitz w Garmisch-Partenkirchen ''dopadało'' prawie półtora metra świeżego śniegu.

Na brak białego puchu nie mogą narzekać organizatorzy nadchodzących mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim (7-20.02.2011). Na Zugspitz w Garmisch-Partenkirchen ''dopadało'' prawie półtora metra świeżego śniegu.

Alpy


Austria


Tutaj śniegu jest pod dostatkiem i ciągle go przybywa. Najwięcej leży go na lodowcach Pitztal, Sölden i Mölltal. Grubość śnieżnej powłoki wynosi w tych miejscach od 190 do 220 cm. Na wyższych zboczach St. Anton leży 175 cm śniegu, czynnych jest tu 188 km narciarskich tras, które obsługiwane są przez 56 wyciągów.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich i warunkach pogodowych w Austrii znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Francja


We Francji w ciągu ubiegłego tygodnia opadów śniegu było stosunkowo niewiele, żaden z ośrodków nie zgłosił opadów większych niż 30 cm. W jednym z większych ośrodków w tym kraju, w Tignes, w ciągu całego tygodnia spadło zaledwie 15 cm śniegu. Na wielu górskich zboczach wzrosło zagrożenie lawinowe i w pięciostopniowej skali osiągnęło poziom 3 a nawet 4. Pomimo, że świeżego śniegu jest niewiele, większość ośrodków narciarskich pokryta jest sporą jego warstwą. Najwięcej, bo 1,8 m śniegu na wyższych stokach jest w Alpe d'Huez oraz La Rosiere.

20.03.2010 , VAL GARDENA , WIDOK ZE SZCZYTU SECEDA , 2513 M NPM. REJON NARCIARSKI WE WLOSKICH DOLOMITACH ,   FOT. ADAM GOLEC / AGENCJA GAZETA

Włochy


Liczba miejsc, gdzie grubość śniegu przekracza aż trzy metry, skurczyła się w ciągu ostatniego tygodnia do jednego. Dokładne tyle samo śniegu co tydzień temu jest na lodowcu Presena (4,2 m). Niestety, ostatnio białe opady wyraźnie się zmniejszyły. Najwięcej śniegu spadło w Cervinia (30 cm).

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich i warunkach pogodowych we Włoszech znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria

Również w Szwajcarii opady śniegu były niewielkie. W większości ośrodków, jak na przykład w Disentis 3000, Adelboden oraz Aletsch Arena, spadło od 10 do 20 cm. W poniedziałek (13 grudnia) wyemitowanych zostało 10 Powder Alarmów, m.in. z Lenzerheide, gdzie w ciągu 24 godzin spadło 20 cm świeżego śniegu. Najwięcej śniegu w Szwajcarii znajduje się w Engelberg (190 cm), Andermatt (180 cm) oraz w Saas Fee (176 cm).

Pireneje i Hiszpania


Opady świeżego śniegu w Pirenejach należały do rzadkości. Na górskich zboczach zalega obecnie od 30 do 120 cm śniegu.

Półwysep Skandynawski


Norwegia

W ciągu ostatnich siedmiu dni w Skandynawii było śnieżnie i chłodno. Najwięcej, bo 38 cm świeżego śniegu, spadło w Voss, gdzie jest obecnie najwięcej śniegu w Norwegii (80 cm).

USA's Libby Ludlow of Bellevue, Wash. rides the chair lift on a training day in Aspen, Colo., Thursday Dec. 8, 2005. Morning temperatures at the mountain were about 15 degrees below zero. The women's World Cup Super-G is scheduled for Friday. (AP Photo/Nathan Bilow)

Ameryka Północna


Kanada

Zarówno na wschodnim jak i na zachodnim wybrzeżu Kanady warunki narciarskie są dobre. W wielu regionach zanotowano opady śniegu. W Ontario za sprawą problemów ze zbyt dużą ilością zalegającego śniegu zamknięty został w środę główny ośrodek narciarski - Blue Mountain. Najwięcej śniegu w ubiegłym tygodniu spadło w Whistler (75 cm). Najwięcej śniegu w Kanadzie znajduje się na Mount Washington (2,1 m)

USA

Zarówno na wschodzie jak i zachodzie USA, miały miejsce spore opady śniegu. Po wschodniej stronie kraju największe opady zanotowały ośrodki narciarskie w stanie Nowy York (60 cm). Jeszcze więcej świeżego śniegu spadło w Tahoe na zachodzie USA. Dobre warunki narciarskie są jeszcze w stanach Kolorado i Utah.