Studenci ścigali się w Białce Tatrzańskiej

W miniony piątek (10 lutego) w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy odbyła się IV edycja akademickich zawodów w narciarstwie alpejskim - AZS Wintercup. Przy pięknej pogodzie ponad 70 najlepszych zawodników i zawodniczek rywalizowało w slalomie oraz slalomie gigancie.

Pierwszą konkurencją był slalom gigant, którego trasa była stosunkowo łatwa i rytmiczna. Najszybciej pokonała ją Ania Berezik , która o 31 setnych wyprzedziła Kasię Leszczyńską. Trzecia na mecie Karolina Klimek straciła do zwyciężczyni blisko półtorej sekundy.

Bardzo zaciętą rywalizację wśród panów wygrał Wojtek Szczepanik . Z łączną stratą 17 setnych po dwóch przejazdach drugie miejsce na podium wywalczył Filip Rzepecki. Brązowy medal zdobył już po raz kolejny Adam Wójtowicz.

Trzy najlepsze zawodniczki w gigancie stanęły także na podium slalomu. Tym razem pierwsza była Karolina Klimek . Na drugiej pozycji - z niespełna pół-sekundową - stratą zawody ukończyła Anna Berezik, a na trzeciej Katarzyna Leszczyńska. Jak skomentowała Karolina Klimek "Pierwszy przejazd slalomu był dość prosty i szybki, drugi zaś był mocno podkręcony. Taka różnorodność sprzyja dobrej rywalizacji i pozwala pokazać pełnię umiejętnośc i".

Wśród mężczyzn zdecydowanie najszybszy był Mateusz Habrat , który o dwie sekundy pokonał Adama Wójtowicza. Trzeci z kolei był Adam Krawczyk z 4-sekundową stratą do zwycięzcy.

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn najwięcej, bo aż 680 punktów wywalczyła Politechnika Śląska (Gliwice) . Na drugiej pozycji znalazła się kolejna uczelnia techniczna, tym razem Politechnika Warszawska z 572 punktami, a dopiero na trzecim Akademia Wychowania Fizycznego z Krakowa z 523 punktami.

Drużynowo wśród pań zdecydowany prym wiodą uczelnie krakowskie. Na pierwszym miejscu, z ogromną przewagą, Akademia Wychowania Fizycznego z Krakowa z 457 punktami. Srebro przypada Akademii Górniczo Hutniczej z 200 punktami, a brąz Uniwersytetowi Pedagogicznemu.

Jak widać po wynikach nie zawsze uczelnie o profilu sportowym są najlepsze. Dobrze wypadają również uczelnie techniczne oraz uniwersytety. Wśród najlepszy znalazła się również reprezentantka Akademii Sztuk Pięknych broniąc honoru artystów.

Przed zawodnikami jeszcze dwie szanse na zdobycie cennych punktów w walce o nagrodę główną, czyli ufundowany przez TAURON Bachleda Ski samochód osobowy. Za tydzień rywalizacja przeniesie się do Kluszkowców, a wielki finał zawodów odbędzie się już 27 lutego na Zakopiańskiej Harendzie. Obecna klasyfikacja (liczy się liczba zwycięstw, a przy remisie liczba drugich, a następnie trzecich miejsc) wygląda następująco:

1. Ania Berezik | 2 | 2

2. Karolina Klimek | 2 | 1

3. Mateusz Habrat | 2 | 0

4. Filip Rzepecki | 1 | 1

4. Wojtek Szczepanik | 1 | 1

AZS Wintercup jest częścią programu TAURON Bachleda Ski stworzonego przez legendę polskiego narciarstwa - Andrzeja Bachledę-Curusia. Celem programu jest odrodzenie konkurencji alpejskich w Polsce. Obok zawodów dla studentów swoim zasięgiem obejmuje także Mistrzostwa Polski Amatorów, Mistrzostwa Polski Seniorów, serię zawodów w slalomie równoległym dla młodych narciarzy - TAURON Energy Ski Cup, Młodzieżowy Puchar Polski, Puchar Energetyków oraz zawody dla dzieci o Puchar TAURONKA.