Otwarte Mistrzostwa Amatorów Dolnego Śląska - relacja

W niedzielę (12 lutego) w stacji narciarskiej Lądek Zdrój rozegrano Otwarte Mistrzostwa Amatorów Dolnego Śląska w narciarstwie alpejskim. Zawody były jednocześnie siódmymi już eliminacjami Mistrzostw Polski Amatorów, organizowanych w ramach projektu TAURON Bachleda Ski.

Na północnym stoku Trojaka, w pięknej zimowej scenerii i przy nieco łagodniejszym niż ostatnio mrozie, do rywalizacji stanęło 45 zawodników podzielonych na pięć kategorii. Na trasie o długości 650 m rozegrano dwa przejazdy slalomu giganta, a o końcowej klasyfikacji decydował ich łączny czas.

Doskonale przygotowany stok i dobre warunki śniegowe pozwoliły zawodnikom w pełni zaprezentować swoje umiejętności i przyczyniły się do zaciętej rywalizacji pomiędzy najlepszymi.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Joanna Liwska z czasem 1:09.08, pokonując o niespełna sekundę Karolinę Gogałę. Zwycięzcą wśród mężczyzn został Wojciech Zaczyk , którego czas 1:04.84 był o pół sekundy lepszy od czasu Macieja Harasyma.

Jeden z najlepszych zawodników startujących w mistrzostwach Dolnego Śląska - Jakub Chachulski podsumowuje: "Wrażenia rewelacyjne. Dobre stoki, dobre warunki, ciekawe ustawienie giganta. Naprawdę fajna impreza ".

MPA_Ladek_podium_TBS12MPA_Ladek_podium_TBS12 materiały prasowe Dla polskich narciarzy to nie koniec sportowych emocji tej zimy. Kolejne edycje Mistrzostw Polski Amatorów będą miały miejsce w Przemyślu, Wiśle i Nowym Targu , a wielki finał już 23 marca w Kluszkowcach. Zawody są częścią TAURON Bachleda-Ski, programu odbudowy narciarstwa alpejskiego w Polsce realizowanego przez firmę TAURON Polska Energia pod patronatem i przy współpracy najlepszego polskiego narciarza Andrzeja Bachledy-Curusia.

Pełne wyniki oraz zdjęcia ze wszystkich imprez dostępne są na www.facebook.com/TauronBachledaSki oraz na www.tauronbachledaski.pl

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą "Fair Play" przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Copyright © Agora SA