Relacja z zawodów Pucharu Tauronka

4 lutego miały miejsce zawody organizowane w ramach pucharu Tauronka dla najmłodszych wielbicieli białego szaleństwa. Mimo iście zimowej aury (-20 stopni Celsjusza) na starcie zjawiło się ponad 60 zawodniczek i zawodników wraz z rodzicami.

Impreza zorganizowana była w ramach programu TAURON Bachleda Ski. Celem programu jest odrodzenie narciarstwa alpejskiego w Polsce. Podstawowym założeniem jest intensywne szkolenie młodej kadry oraz promocja dyscypliny wśród dzieci i młodzieży.

plakat Tauronek CupAndrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą „Fair Play” przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.