4 eliminacja Mistrzostw Polski Amatorów w narciarstwie alpejskim

W sobotę, 28 stycznia br., przy pięknej zimowej pogodzie na stoku Rymarz w ośrodku Jugów Park rozegrano czwarte w tym sezonie eliminacje do Mistrzostw Polski Amatorów PZN. Zawody te odbywają się pod patronatem stworzonego przez Andrzeja Bachledę - Curusia, programu TAURON Bachleda Ski.

Na starcie stawiło się blisko 40 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych. Zmaganiom na stoku sprzyjała pogoda - od rana aż do zakończenia zawodów w górach Sowich świeciło słońce i utrzymywał się lekki mróz.

Również warunki śniegowe były dobre, co pozwoliło organizatorom na rozegranie dwóch przejazdów slalomu giganta na najdłuższej jak dotychczas w tym sezonie trasie.

Zwycięzca w kategorii mężczyzn poniżej 35 lat Dawid Stanny tak podsumowuje zawody: trasa była wymagająca, jednak warunki nam sprzyjały, gdyż było twardo, a stok był znakomicie przygotowany, tak więc ogólnie było bardzo fajnie.

Trudność trasy podkreślało wielu startujących, ale tylko jeden zawodnik i jedna zawodniczka nie ukończyli swoich przejazdów.

Mistrzostwa Polski Amatorów 2012 Jugów, podiumPoniżej prezentujemy zwycięzców poszczególnych grup (podano łączny czas).

Kobiety III

1. Beata Zuba - 1:25.88

Kobiety IV

1. Dorota Jeziorowska - 1:26.84

Mężczyźni I

1. Jacek Badura - 1:24.71

Mężczyźni II

1. Leszek Klimczak - 1:16.84

Mężczyźni III

1. Marcin Zembowicz - 1:17.36

Mężczyźni IV

1. Dawid Stanny - 1:16.05

Pełne wyniki zawodów znajdują się na stronie organizatora - http://www.dsnski.pl

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą „Fair Play” przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.