Jak dobrać wygodne buty narciarskie?

Wybór butów narciarskich to poważna sprawa. Zależy od nich nie tylko jakość jazdy, ale nasz komfort na stoku przez cały narciarski dzień. Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze buty, kiedy warto je zmienić i co zrobić, gdy żadne nam nie pasują?

Owoce rewolucji

W ostatnich latach świat narciarski przeżywa rewolucję w technice jazdy i idącej za tym rewolucję w konstruowaniu "desek". Przyćmiły one nieco ogromny postęp, jaki dokonał się w dziedzinie konstruowania butów narciarskich. Zdecydowany nacisk położono na ergonomię. Buty narciarskie to już nie tylko sztywne skorupy mocujące nas do nart, z ulgą zdejmowane na koniec dnia. Dzięki nowym rozwiązaniom, buty narciarskie maja szansę stać się również w miarę wygodnym obuwiem służącym do poruszania się w obrębie stacji narciarskiej.

Komfort przede wszystkim

Powszechne dążenie do podniesienia poziomu komfortu i ergonomii widoczne jest w zastosowaniu miękkich materiałów kompozytowych oraz skóry w miejscach gdzie użycie sztywnego plastiku nie jest konieczne. Oprócz znanych już z poprzednich sezonów butów typu Soft, w których poza zastosowaniem sztywnej ramy przenoszącej siły na narty cała "skorupa" wykonana jest z miękkich materiałów, pojawiły się modele butów w różnym stopniu łączące tworzywo o odmiennej twardości. Nawet w kategorii tak zwanych butów zawodniczych, tradycyjnie najmniej przyjaznych użytkownikowi, równą uwagę zaczęto przykładać do właściwości jezdnych jak i do komfortu narciarza.

Zastosowania nowych materiałów

Nowe lżejsze stopy metali użyte do produkcji klamer, nowoczesne tworzywa zmniejszające masę butów to tylko część rozwiązań stosowanych przez producentów. Dla narciarzy najważniejszym udoskonaleniem są chyba wszelkiego rodzaju modyfikacje konstrukcji buta mające na celu łatwiejsze jego zakładanie bez straty właściwości jezdnych.

Rozwiązania dla kobiet

Szczególnym wyrazem troski o komfort są buty produkowane z myślą o paniach. Od wielu lat, trwają prace nad jak najlepszym dopasowaniem kształtu i konstrukcji butów narciarskich do potrzeb kobiet. W związku z odmienną budową stopy i łydki, buty narciarskie produkowane z myślą o płci pięknej muszą spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze buty takie są niższe i węższe od ich męskich odpowiedników. W związku z mniej masywną budową kobiet, damskie buty są również lżejsze.

Wkładki takich butów mają inny, specjalny kształt i są wykonane z bardziej miękkich materiałów, aby otulać przyjemnie delikatne kobiece stopy.

Największym problemem dla wszystkich narciarek jest jednak zimno. Kobiece stopy są gorzej ukrwione od męskich, stąd częściej marzną w zimie niż mężczyźni. Jest szansa, że w końcu uda się skutecznie usunąć tę niedogodność. Dotychczas stosowane elektryczne urządzenia grzejące nie są doskonałe. Należy pamiętać o ich doładowywaniu lub zmianie baterii, ponadto czas ich działania jest ograniczony. Nowa generacja butów wewnętrznych jest ocieplana naturalnym puchem.

Jak kupić wygodne i dobre buty narciarskie

Niestety nawet najlepszy but, skonstruowany przy użyciu najlepszych materiałów może okazać się niewygodny. Najczęściej z taką sytuacją spotykamy się w wyniku złego dopasowania rozmiaru buta, a najczęściej popełnianym błędem jest zakup za dużych butów. Tradycyjne kupowanie butów o numer większych na tak zwaną "grubą skarpetkę" jest częstą praktyką; innym błędem jest kupowanie butów narciarskich w tym samym rozmiarze, co obuwie na co dzień, bez mierzenia stopy.

Buty narciarskie powinny opinać stopę, ale nie cisnąć.

By to osiągnąć najlepiej dokonać zakupu butów w rozmiarze wskazanym przez specjalną miarkę będącą na wyposażeniu każdego szanującego się sklepu.

Może okazać się, że but w rozmiarze wskazanym przez urządzenie będzie zbyt wąski. Naturalną reakcją jest mierzenie buta o pół numeru większego, a w przypadku, gdy dolegliwość nie ustępuje jeszcze większego. Nic bardziej błędnego. Często przymierzenie buta o pół numeru mniejszego może przynieść zaskakujący efekt w postaci braku dolegliwości. Ponadto, modelowa stopa różni się w zależności od producenta buta. Stad niektóre marki robią nieco szersze, a inne węższe buty. Jeśli produkt jednego producenta zupełnie nam nie pasuje, nie ma sensu się upierać, a lepiej sprawdzić buty innej marki.

Aby uniknąć zakupów za dużych butów stanowczo odradzam dokonywania ich na popularnych w naszym kraju giełdach narciarskich. Brak tam jakichkolwiek warunków do dokonania przymiarki. Po pierwsze tego typu miejsca zlokalizowane są zazwyczaj na świeżym powietrzu. Zmarznięte i mokre buty narciarskie w połączeniu ze zmarzniętymi i często wilgotnymi stopami utrudniają lub nawet uniemożliwiają założenie buta, nie mówiąc już o jego przymierzeniu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo odpowiedniego dopasowania rozmiaru buta nadal czujemy dyskomfort. W większości przypadków pomaga dopasowanie wkładki na gorąco, będące już właściwie standardem w najnowszych modelach. Buty wewnętrzne tego rodzaju opisywane są z reguły przez producentów oznaczeniami Thermo, lub Custom.

Dopasowanie buta do nietypowej stopy

Co jednak, gdy nasze stopy mają nietypowy kształt, przykładowo w wyniku wcześniejszego urazu lub potrzebujemy wyjątkowo dokładnego dopasowania? Z pomocą w takim przypadku przychodzi, zaprezentowane na filmie, odbarczanie butów. W minionych latach w Polsce nie było zbyt wielu miejsc, w których można coś takiego zrobić. Na szczęście ta sytuacja ulega obecnie zmianie. Innym rozwiązaniem są coraz popularniejsze buty z wkładkami wtryskowymi. Dzięki nim możemy zagwarantować sobie prawie idealny komfort użytkowania. Buty wewnętrzne tego rodzaju konstrukcji wyposażono w specjalne kieszenie wypełniane przez wykwalifikowanego sprzedawcę dwuskładnikowym materiałem rozszerzającym się po połączeniu składników. Wykonywany jest jak gdyby odlew stopy idealnie dopasowujący się do ich kształtu. Tego rodzaju dopasowanie wykonywane jest jednokrotnie. Istnieje więc możliwość zepsucia go w przypadku popełnienia błędu przez osobę wykonującą wtrysk.

Pięć rzeczy o których należy pamiętać mierząc buty narciarskie

Zawsze przed dokonaniem przymiarki zmierz stopę na specjalnej miarce, najlepiej producenta butów, które chcesz przymierzyć. Wybierz model buta odpowiadający ci przeznaczeniem i dobierz rozmiar najwyżej o numeru większy od wyniku pomiaru. Mierząc buta zapnij wszystkie klamry. Choć początkowo but może wydawać się za krótki po ich zapięciu powinien być odpowiedni. Stań w pozycji narciarskiej i ugnij kilkakrotnie nogę w kolanie. But wewnętrzny musi się ułożyć. Podczas uginania nogi pięta nie powinna unosić się w bucie. Dozwolone jest natomiast unoszenie pięty podczas próby wspięcia na palce stopy w bucie. But narciarski powinien dokładnie opinać, lecz nie uciskać punktowo stopy. Idealne dopasowanie istotne jest ze względów bezpieczeństwa. Efekty luzu w bucie narciarskim porównywalne są z efektami luzu w układzie kierowniczym samochodu.

O czym użytkownik butów narciarskich pamiętać powinien

1. Tworzywa sztuczne twardnieją pod wpływem temperatury. Dlatego zawsze staraj się przechowywać buty w ciepłym miejscu. Pozostawienie ich na noc w bagażniku samochodowym może spowodować niemożność założenia ich następnego dnia.

2. Mocne pociągnięcie za język podczas zakładania buta ułatwia wsunięcie stopy do środka.

3. Buty narciarskie należy suszyć przy pomocy specjalnych suszarek. W miarę możliwości, nie jest wskazane zbyt częste wyjmowanie butów wewnętrznych ze skorupy. Prowadzić to może do ich uszkodzenia mechanicznego lub też ich odkształcenia. Suszenie butów każdego dnia, zapobiega nie tylko przykremu zapachowi, ale też znacząco podwyższa komfort termiczny jazdy następnego dnia.

4. Buty narciarskie należy przechowywać zawsze lekko zapięte. Zapobiega to deformacjom skorupy, których efektem może być ucisk i utrata komfortu.

Za pomoc w realizacji filmu dziękujemy sklepowi MySki.pl . Mimo pewnych potknięć językowych, mamy nadzieję że okazał się pomocny.

Nie lubisz? Polub. Na narty sport.pl na FB .

Czytaj również:

Jak wybrać odpowiednie narty i kiedy warto je zmienić?

Narty - wypożyczać czy kupować?

Copyright © Agora SA