Wybór nart

Właściwy wybór podstawowych akcesoriów narciarstwa zjazdowego - nart, butów i wiązań - jest jednym z podstawowych warunków, których spełnienie jest konieczne do czerpania satysfakcji z uprawiania tej dyscypliny sportu.

Przy zakupie nart najważniejszym kryterium są nasze umiejętności techniczne, kondycja oraz wzrost. Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór kolekcji najlepszych światowych firm, wśród których każdy na pewno może znaleźć odpowiednie dla siebie deski. I chociaż najlepiej kupować narty za poradą kogoś doświadczonego (na przykład instruktora PZN), to mamy nadzieję, że również zamieszone w Magazynie NarciarSKIm materiały mogą być pomocne przy decyzji o doborze sprzętu. Warto dodać, że dane techniczne opublikowane w tabelkach pochodzą bezpośrednio od fachowców z firm będących autoryzowanymi przedstawicielami producentów sprzętu narciarskiego w Polsce.

Podstawowe zasady przy doborze nart

Pierwszą naszą radą jest: kupujcie narty w sklepach i tylko marki renomowanych firm (Atomic, Salomon, Dynastar, Fischer, Hagan, Blizzard, Volant, Head, Völkl, Rossignol). Przy zakupie nart używanych (lub nieznanej firmy) trzeba mieć bardzo dużą znajomość zagadnienia, aby być pewnym, że nie kupi się sprzętu wadliwego. Być może pociąga to za sobą większe koszty, ale na sprzęcie narciarskim oszczędzać nie warto.

Umiejętności techniczne

Aby dobrać właściwe dla siebie deski, trzeba określić swoje umiejętności techniczne w jeździe na nartach. Musimy przypisać się do którejś z grup (klas) według których podzielone są narty (wg DIN 7890):

L - klasa początkujących;

A - klasa popularna (dla średniozaawansowanych);

S - klasa wyczynowa;

I - klasa specjalna (narty sportowe, ski alpinizm, carving).

Bardziej szczegółowy opis tego podziału znajdziecie w 1 numerze Magazynu NarciarSKIego (listopad 1998). Przy ocenie naszych umiejętności nie warto przesadzać - na nartach z wyższej klasy będzie nam się jeździło po prostu źle. Warto też zwrócić w tym miejscu uwagę, że w katalogach poszczególnych firm występują inne podziały nart na grupy, mogące znacznie różnić się od klas DIN. Trzeba uważać, aby nie popełnić pomyłki przy tłumaczeniu terminów typu "Race" czy "All Around" i w rezultacie nie kupić zupełnie nie odpowiadających nam nart.

Długość narty

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia długość narty. Dla celów precyzyjnego doboru długości opracowano tabelki (osobne dla dzieci i dorosłych) uwzględniające wzrost, wagę, umiejętności i wiek narciarza. Tabelę taką znajdziecie również w 1 numerze Magazynu NarciarSKIego (listopad 1998). Do jazdy rekreacyjnej, dla osoby początkującej lub średniozaawansowanej, spędzającej w zimie do 20 dni na śniegu, narty zjazdowe powinny być dłuższe o 5-20 cm od wzrostu. Nie dotyczy to nart carvingowych, o których osobno kilka słów.

Wygląd zewnętrzny narty

Nawet narty kupowane w sklepie mogą mieć jakąś fabryczną wadę, którą można od razu zauważyć. Jeżeli mamy już w ręku konkretny egzemplarz, sprawdzamy uważnie jego ślizgi (spody) i powierzchnię górną, aby stwierdzić, czy nie ma tam żadnych nierówności, zadrapań i innych uszkodzeń. Wygięcia dziobów i części środkowych obu nart powinny być identyczne, co można sprawdzić kładąc je obok siebie na równej powierzchni. W tej pozycji sprawdzamy również, czy deski nie są "zwichrowane" - dziób i tył na równej powierzchni muszą przylegać z obu stron do podłoża. Należy też oglądnąć uważnie krawędzie - także na nich nie powinno być nierówności, zadrapań i przede wszystkim rdzy.

Narty carvingowe

Bardzo modna w ostatnich latach jazda carvingowa wymaga nie tylko innej techniki, ale też innego sprzętu. Do jazdy carvingowej potrzebne są narty krótsze, o większym wcięciu, szerszym przedzie i tyle. Niemal wszystkie firmy oferują szeroki wybór nart carvingowych o bardzo różnych parametrach. Przestrzegamy tutaj osoby początkujące przed zakupem nart carvingowych, przed zapoznaniem się z tą techniką jazdy. Najlepiej spróbować chociaż raz pod okiem instruktora jazdy carvingowej na wypożyczonych nartach, a dopiero potem decydować się na zakup desek dla siebie. Warto przy tym skorzystać z porady kogoś doświadczonego, bowiem narty do carvingu należą często do najdroższych, a ich zróżnicowanie sprawia, że możemy nie trafić w model dla siebie. Niezależnie od tych uwag zapewniamy, że carving to wspaniała zabawa i zachęcamy wszystkich do spróbowania tego szaleństwa.

Copyright © Agora SA