Buty narciarskie dla każdego

Okazje.Info
03.12.2015 09:34
A A A
Narciarze na Górce Szczęśliwickiej

Narciarze na Górce Szczęśliwickiej (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Wyjeżdżając w góry zazwyczaj koncentrujemy się na wyborze nart. Jednak tak naprawdę najważniejsze są buty, ponieważ to one przenoszę siłę naszych nóg na sprzęt. Jak dobrać te odpowiednie?

Zakup butów jest nawet ważniejszy, niż nart które bez większych obaw można nawet wypożyczyć. Po pierwsze ze względów higienicznych. Po drugie większość modeli wyposażona jest w termoplastyczny botek, który po pewnym czasie użytkowania dopasowuje się do stopy. Sprzęt z wypożyczalni nie ma szans dopasować się do jednego użytkownika, więc nigdy nie będzie nam w nim naprawdę wygodnie.

 

Kupując buty pamiętajmy, że w ciągu dnia stopa powiększa się nawet o pół numeru. Wynika to z faktu, że rozszerzają się naczynia krwionośne. Dlatego przymierzajmy buty rano lub w południe. Zwróćmy również uwagę na to, że po kilku dniach na stoku obuwie także powiększy się nawet o pół numeru. Kiedy przymierzymy sprzęt zapinajmy go klamra po klamrze od dołu do góry. Musimy pamiętać, aby ściśle obejmował stopę, ale nigdzie nie uciskał. Przede wszystkim pięta i śródstopie musi być stabilnie osadzona. Jeżeli pięta wysuwa się w górę lub przesuwa na boki, a w mniejszym rozmiarze palce nam się nie mieszczą, oznacza to, że model nie jest dopasowany do naszej stopy.

 

Istnieją różne kategorie butów narciarskich:

  • Komfort, czyli miękkie i ciepłe modele. Przeznaczone dla początkujących i tych preferujących spokojną jazdę. Należy pamiętać, że miękka skorupa utrudnia przenoszenie siły z nogi na nartę.

  • Allround to modele dla zaawansowanych lub cięższych narciarzy. Tutaj wewnętrzny botek jest stosunkowo wygodny, jednak skorupa jest twardsza i ma większy flex.

  • Race czyli zawodnicze. Modele z bardzo sztywną skorupą czułą na polecenia. Bardzo wysoki flex sprawia, że buty są niezbyt wygodne.

  • Freeride lub Freestyle to sprzęt z miękką skorupą i raczej niskim flexem. Mają one na celu zwiększenie zakresu ruchu nogi w bucie. Pochłaniają również silne uderzenia i drgania dzięki czemu oszczędzają kości i stawy użytkownika.

  • Buty do ski touru ułatwiają podchodzenie na nartach podczas wypraw. Mają dużą rotację cholewki dzięki czemu długość kroku się wydłuża, a my oszczędzamy siły. Są również bardzo lekkie.

  • Damskie modele przystosowane są do kobiecej anatomii. Mają węższe cholewki i pięty.

 


Oto kilka przykładów modeli butów z każdej kategorii:

Zdjęcie Lange Buty narciarskie Rxj Zdjęcie Roces Buty narciarskie IDEA Zdjęcie Salomon Buty narciarskie Skiathlon
Lange Buty narciarskie Rxj Roces Buty narciarskie IDEA Salomon Buty narciarskie Sk...
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.inf
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX