Ile kosztują narty i jak je kupować

Zależnie od poziomu zaawansowania, a także preferencji na stoku będziemy patrzeć na zupełnie inne modele nart. Jeśli jesteśmy początkującymi, interesują nas narty miękkie i niezbyt długie, tak by łatwo się na nich skręcało. Ile kosztują narty, w zalezności od poziomu zaawansowania i tego, co chcemy robić na stoku

Jakie narty będą najlepsze dla Ciebie

Dobierając wysokość nart przyjmuje się często regułę "do brody". Ma ona sens, o ile wybierzemy narty o bardziej slalomowym promieniu skrętu (<14m) i nie ważymy zbyt wiele. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, wolimy szybszą jazdę i długie skręty, "regułą kciuka" będzie wybieranie nart mniej więcej naszego wzrostu, o promieniu >20m.

Promień skrętu to jednak nie wszystko, liczy się również sztywność narty. Osoba mniej zaawansowana powinna wybierać narty miększe, a bardziej zaawansowana sztywniejsze. Na stoku, na narcie miększej łatwiej jest skręcić, ale za to gorzej "trzyma ona krawędź" przy większych prędkościach i na twardym terenie. Narta sztywniejsza zachowuje się odwrotnie. Ta ostatnia uwaga jest też pewną wskazówką, co do tego kiedy warto zmienić sprzęt. Jeśli rozwinęliśmy się narciarsko, często właśnie narta będzie nas ograniczać. Nie jest prawdą, że dobry narciarz pojedzie świetnie na każdej narcie. Wzrost, waga, umiejętności i preferencje - te parametry definiują sprzęt, jakiego powinniśmy używać. To samo dotyczy butów narciarskich.

Oprócz promieniu skrętu, narty różnią się też przeznaczeniem. Obok narciarstwa zjazdowego jest freeride, skitury, freestyle... Więcej na ten temat piszemy w artykule  Rodzaje nart .

Na narty.sport.pl na Facebooku

Sprzęt narciarski - nowy czy używany?

Nowe narty to gwarancja idealnego stanu, najnowszych technologii, modnego designu. Z drugiej strony, to także spory wydatek. Podobnie jak w przypadku samochodu, czy innych tego rodzaju dóbr, z chwilą wyjścia ze sklepu, nowe narty tracą około 20-30% na wartości. Jeśli myślimy o tym, żeby je wkrótce sprzedać, musimy liczyć się ze znacznie niższą ceną. Z drugiej strony nowe narty z wiązaniami, dla początkujących (dorosłych) zaczynają się od około 750 PLN, także nie jest to aż tak powalający wydatek. Za podobną cenę można na giełdzie narciarskiej kupić sprzęt z wyższej półki, ale po dwóch-trzech sezonach i dość zużyty.

Jak zużywa się sprzęt narciarski?

Nie jest prawdą, że narty się nie zużywają. Rok produkcji, to nie tylko nowe technologie. Narta dużo jeżdżona, sprzed wielu sezonów będzie na stoku zachowywać się gorzej (tj. mniej dynamicznie) niż nowsza. Nie ma to nic wspólnego z rockerem , czy innymi technologiami, a wynika z mikropęknięć rdzenia, naturalnego procesu zużycia nart. Jeśli chodzi o buty narciarskie, zużywa się zarówno but wewnętrzny jak i zewnętrzny. Gąbka robi się bardziej zbita, a po pewnym czasie klamry zaczynają się wyłamywać.

Wiązania narciarskie

Zazwyczaj narty kupujemy razem z wiązaniami i nie mamy specjalnego wyboru. Czasem, zwłaszcza gdy nie jesteśmy "typowi", warto jednak pochylić się nad tym elementem sprzętu narciarskiego. Osoby lepiej jeżdżące, wyższe i cięższe będą potrzebowały skali DIN o numerach wyższych niż standardowo (4-10). Warto też pamiętać, że u samej góry i u dołu tej skali wiązania nie zachowują się tak sprawnie, jak w jej środku. Dobrze jest zatem mieć 1-2 numery "zapasu" (u dołu mniej niż u góry). Poza tym, wiązania regulujemy również w zależności od warunków na stoku. Na twardej, zmrożonej trasie, oraz w głębokim puchu potrzebujemy więcej niż na miękkim, lekko ubitym śniegu.

Przykładowo. Ważę 72 kg, mam 183 cm wzrostu, jeżdżę na poziomie zaawansowanym. W nartach slalomowych ustawiam wiązania na 8-9 (na zawody 1-2 więcej), w gigantowych na 10, a gdy jest twardo 11-12. W Nartach Freeridowych ok 11. Osoby początkujące będą ustawiać wiązania poniżej 1/10 swojej wagi, choć oczywiście zrobi to za nie przeszkolony serwisant lub sprzedawca.

Kupując narty, czy to używane, czy nowe, przyjrzyjmy się  zatem skali wypięcia. Czy zaczyna się dostatecznie nisko i kończy odpowiednio wysoko na nasze potrzeby. Wiązania race'owe dostępne w sklepach mogą mieć skalę wypięcia do 16, ale takie modele kosztują około 900-1000 PLN. Jeśli rzeczywiście potrzebujemy czegoś tak mocnego, lepiej chyba rozważyć kupno używanej narty z takim wiązaniem.

Kiedy i za ile kupować narty?

Podsumowując, nowe narty z wiązaniami dla początkujących dorosłych to wydatek rzędu 750-1000 PLN. Narty dla osób jeżdżących na poziomie średniozaawansowanym kosztują 1500 PLN, a zawodnicze, topowe modele komórkowe to wydatek rzędu 4500 PLN. Narty używane, po jednym-dwóch sezonach można kupić za około pół tej ceny, ale warto wiedzieć coś o tym, kto i le na nich jeździł, oraz przyjrzeć się ślizgom i krawędziom.  Warto wziąć pod uwagę kupowanie sprzętu nieużywanego, ale z poprzednich sezonów. O ile nie startujemy w zawodach, narty sprzed dwóch lat wciąż są bardzo dobre, a ich ceny w sklepach bardzo korzystne. Podobnie rzecz się przedstawia na wyprzedażach w marcu i kwietniu. Za 1200-1400 PLN możemy kupić modele dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, które dwa lata temu kosztowały 2500 PLN.

tekst: Franek Przeradzki |  Na narty.sport.pl na Facebooku

Artykuły na temat  ile kosztuje sprzęt narciarski w serwisie Na narty.sport.pl

Najpopularniejsze narty w Okazje.info - sierpień 2014 ProduktUdział w top20 Narty BLIZZARD Magnum Cross IQ Narty Volkl CODE UVO + wiązania rMOTION 11.0 D Zobacz inne narty w

Copyright © Agora SA