Narty na Słowacji. Plejsy

Jeśli wybierzemy trasę nr 3 Turisticka, czeka nas 2,5 km przyjemnego szusowania

Kiedy kilka lat temu wprowadzono na Słowacji kategoryzację ośrodków narciarskich, Relax Center Plejsy, jak szumnie nazwano stoki koło miejscowości Krompachy, otrzymał pięć gwiazdek (maksymalna nota).

- Teraz jedną gwiazdkę nam zabrano - przyznaje Stefan Żelasko z kierownictwa ośrodka. - Mamy tylko jeden wyciąg krzesełkowy, a na pięć gwiazdek trzeba mieć minimum dwa.

***

Bywalcy alpejskich stoków, gdzie w jednym miejscu są dziesiątki, a nawet setki kilometrów tras, w Krompachach będą się pewnie nudzić. Plejsy należą do łagodnych grzbietów Rudaw Spiskich. Jeśli jednak zatęsknimy do ostrych turni, z okolic górnych stacji wyciągów zobaczymy (w dobrą pogodę) widniejące na horyzoncie Tatry, do których w linii prostej jest ok. 70 km.

Narciarsko wykorzystana jest tu jedna, sięgająca 912 m n.p.m. góra, na której oprócz wspomnianego wyciągu krzesełkowego (startuje z poziomu 470 m n.p.m.) jest jeszcze siedem innych wyciągów orczykowo-talerzykowych. Dolna część to łagodny stok dla początkujących. Wyżej są nartostrady oznaczone jako czerwone (średnio trudne) i czarne (trudne, ale bez przesady). Jeśli wybierzemy trasę nr 3 Turisticka, czeka nas 2,5 km przyjemnego szusowania. Poza kopulastym, łysym szczytem nartostrada biegnie szerokim żlebem w otoczeniu chroniących od wiatru lasów. W broszurach informacyjnych podkreśla się, że w Plejsach już dziewięciokrotnie rozgrywano narciarski Puchar Europy, i że jest to centrum olimpijskiego przygotowania słowackiej reprezentacji. Ponoć często zagląda tu Weronika Zuzulova, jedna z głównych zawodniczek kraju, uczestniczka olimpiady zimowej w Salt Lake City (2002 r.). Zdaje się jednak, że niewielkie są szanse, aby wjechać w jej towarzystwie na krzesełku - Zuzulova jeździ na stoku rano, przed oficjalnym uruchomieniem wyciągów.

Pytam obsługę ośrodka, jak w tym roku jest ze śniegiem. - Gdybyśmy go sobie nie zrobili, to by go nie było - odpowiada mój rozmówca, wskazując pracujące armatki. Zwykle sezon trwa tu blisko cztery miesiące. Zakłada się, że w tym roku uda się pojeździć do Wielkanocy. Jak na razie pokrywa śnieżna ma 40 cm.

Pechowy początek sezonu sprawił, że nie ma atrakcji, które w Plejsach przygotowywano w ubiegłych latach. Brakuje np. lodowej wieży, na której można było ćwiczyć podstawy wspinania się na dwóch czekanach, nie ma też lodowiska. Na stoku pustawo. Ci, którzy mimo wszystko przyjechali, cieszą się, bo przynajmniej nie ma kolejek do wyciągów.

Jestem w Plejsach tuż przed walentykami - widzę ogłoszenia, że w tym dniu panie mogą zjeżdżać w towarzystwie panów za darmo. Podoba mi się też, że kupując skipass dla dzieci, rodzice mogą pożyczyć dla nich za darmo kask.

***

W tym rejonie Spiszu jest też co oglądać. Dojeżdżając do wyciągów, trudno przeoczyć wzgórze z majestatycznymi ruinami - to słynny Spiski Zamek, największy zespół zamkowy środkowej Europy, z historią sięgającą XII w. (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Nieopodal, nad miasteczkiem Spiskie Podgrodzie, wznosi się kolejny obiekt z listy UNESCO - dawne miasteczko klasztorne Spiska Kapituła. Z daleka widać dominujące nad murami wieże jej głównej budowli - XIII-wiecznej katedry św. Marcina. Około 15 km dalej leży Lewocza - niegdyś stolica Spiszu, której chlubą jest otoczona murami obronnymi starówka, a zwłaszcza malowniczy rynek. Wśród kolorowych kamienic (niektóre z XIV w.) znajduje się dom Mistrza Pawła z Lewoczy, słynnego rzeźbiarza z przełomu XV i XVI w., który prawdopodobnie był uczniem Wita Stwosza. Dzieła Mistrza Pawła można zobaczyć w miejscowym kościele św. Jakuba, największej na Spiszu gotyckiej świątyni. Tuż obok stoi wielka ażurowa klatka. W średniowieczu wystawiano w niej na widok publiczny kobiety zdradzające swoich mężów.

Dobrze, że nie żyję w tamtych czasach. Nie, nie chodzi o klatkę - wtedy nie mogłabym jeździć na nartach!

Noclegi i skipassy

Dojazd: z Krakowa do ośrodka Plejsy jest 213 km.; do wyciągów jest najbliżej (2 km) z miejscowości Krompachy przy drodze nr 547 z Koszyc w kierunku Popradu.

Waluta: 100 koron słowackich = 11,33 zł

Skipassy: całodzienny - 500 koron (od 12 marca - 400), 6-dniowy - 2360; zniżki dla dzieci do 15 lat i seniorów powyżej 60 lat.

Noclegi: Hotel Pejsy (50 m od wyciągów), trzygwiazdkowy, wellness (basen, sauna, zabiegi, tel. 00421 53 429 80 15, http://www.hotelplejsy.com , dwójka - 2,6 tys. koron; tanie kwatery prywatne w Krompachach, z których na narty dowozi skibus

W sieci

http://www.plejsy.com

Copyright © Agora SA