W krainie pstrągów i wyciągów

Wisła to lasy, potoki, rezerwaty i ponad dwadzieścia wyciągów

Wystarczy przejechać ze Szczyrku przez Przełęcz Salmopolską, by znaleźć się po drugiej stronie gór, w Wiśle. To miasto dolin: Czarnej i Białej Wisełki (te dwa potoki wypływające ze źródeł na Baraniej Górze dają początek rzece Wiśle), Gahury, Jawornika, Dziechcinki, Łabajowa, Partecznika, Gościejowa. Ponad 75 proc. miejscowości porastają lasy. Te najpiękniejsze znalazły się w Baraniogórskim Rezerwacie Przyrody im. Karola Buzka. Także Czarna i Biała Wisełka oraz potok Malinka, z którym się łączą, to tereny rezerwatu (w ich wodach chroni się pstrągi).

***

Pierwsze wzmianki o Wiśle pochodzą z 1615 r. Jako uzdrowisko została "odkryta" dopiero na przełomie XIX i XX w., gdy domy wybudowali tu Bogumił Hoff, badacz kultury ludowej, i Julian Ochorowicz, znany warszawski parapsycholog. Zaczęli wtedy przyjeżdżać do Wisły m.in. Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Władysław Reymont. W 1929 r. miasteczko połączyła ze światem kolej, ówcześni słynni goście to Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Sztaudynger.

Wisła ma bardzo ładne centrum - w parku Kopczyńskiego stoi amfiteatr, w którym odbywają się m.in. koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a ul. 1 Maja zamieniła się w deptak z knajpami i sklepami. Idąc tędy, warto zajrzeć do kościoła ewangelicko-augsburskiego z 1838 r. Ma wystrój klasycystyczny, wnętrze utrzymane jest w bieli z dodatkiem złoceń. W prezbiterium zobaczymy zaprojektowany przez Adama Ciompę witraż przedstawiający patronów kościoła, świętych Piotra i Pawła. W kruchcie pod wieżą znajduje się kolekcja starodruków protestanckich (Wisła i Śląsk Cieszyński to region, w którym mieszka połowa polskich luteran, sporo tu również zielonoświątkowców, adwentystów dnia siódmego, świadków Jehowy).

Obowiązkowo należy odwiedzić Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego (nauczyciela, społecznika i miłośnika Wisły) przy ul. Stellera, by zobaczyć, jak wyglądały kiedyś izby mieszkańców Beskidu Śląskiego, ich stroje, narzędzia pracy i sprzęty domowe.

W 1931 r. na Zadnim Groniu powstał Zameczek - dar województwa śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Wybudowano go w miejscu spalonego, drewnianego zameczku Habsburgów, był pierwszym gmachem reprezentacyjnym powstałym w II RP. Zaprojektował go znany architekt Adolf Szyszko-Bohusz, rektor krakowskiej ASP. Mościcki zatrzymywał się w Zameczku, gdy przyjeżdżał do Wisły polować na głuszce. Po wojnie ulokowano w nim m.in. ośrodek wczasowy dla górników, z czasem niszczał coraz bardziej. W 2002 r. przejęła go Kancelaria Prezydenta - przeszedł gruntowną modernizację i ponownie stał się prezydencką rezydencją. Jest otwarty dla zwiedzających (o ile nie gości w nim głowa państwa) i naprawdę warto tu zajrzeć. Gabinet prezydenta Mościckiego z modernistycznym biurkiem, przedwojennymi aparatami telefonicznymi i maszyną do pisania znajduje się na drugim piętrze. Parter to wielka weranda, na której odbywały się kiedyś seanse filmowe. Ciekawy jest też salon kąpielowy z oryginalnym wyposażeniem, które w dodatku działa! Tuż obok odrestaurowano drewnianą kaplicę ufundowaną przez Habsburgów w 1909 r.

Na zwiedzanie Zameczku (bezpłatne) trzeba się umówić w oddziale PTTK w Wiśle, tel. 0 3 855 35 60, 0 33 854 65 00. Nocleg ze śniadaniem w pokoju dwuosobowym - 90 zł

***

Ponad 20 wyciągów czeka na narciarzy w Wiśle. I to nie byle jakich! W Ośrodku Narciarskim "Stożek" śnieg utrzymuje się zazwyczaj bardzo długo, okolica słynie też z pięknej panoramy (przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry). Działa tu 800-metrowa kolejka linowa - w ciągu godziny krzesełka wywożą na szczyt 1,2 tys. osób. To idealne miejsce dla osób ze sportowym zacięciem - czeka na nich trasa slalomu giganta z pomiarem czasu. Dla snowboardzistów przygotowano bezpłatny snowpark z railami i skoczniami. Stożek to pierwszy ośrodek w Beskidach, na którego stronie można obejrzeć film pokazujący trasy i wyciągi (www.stozek.narty.pl).

Narciarze lubią Soszów z dwoma wyciągami - 1400 i 800 m - i zawsze bardzo dobrze przygotowanymi trasami. Popularny jest też Cieńków - dwie trasy po 1000 m, jedna 1300 - którego zaplecze przeszło niedawno gruntowną modernizację. Na Rowienkach mamy zaś trzy wyciągi narciarskie oraz snowpark z przeszkodami i skocznią.

Noclegi - ok. 9 tys. miejsc o różnym standardzie, od eleganckich hoteli po tanie, prywatne kwatery od 25 zł. Są także dyskoteki, kryte baseny, groty solne. No i pyszna, regionalna kuchnia (miejscowym specjałem jest pstrąg na różne sposoby). W malowniczej Dolinie Białej Wisełki organizowane są kuligi po siedmiokilometrowej trasie. Najciekawsze są te wieczorne, z płonącymi pochodniami, pieczonymi jagniętami i prosiakami, rozgrzewającą herbatą z rumem i góralską muzyką

Beskidy w sieci

http://www.gopr-beskidy.pl - oficjalna strona Beskidzkiej Grupy GOPR, informacje o pogodzie, jak zachować się na stoku, by nie ulec wypadkowi, i jak nie zagubić się w górach

http://www.gat.pl - Gliwicka Agencja Turystyczna

http://www.wisla.pl - Wisła

http://www.nat.pl - Nadwiślańska Agencja Turystyczna (ośrodek Cieńków w Wiśle)

http://malinka.wisla.pl - Wisła Malinka, m.in. o budowanej skoczni narciarskiej

http://www.szczyrk.pl - Szczyrk

http://www.cos.szczyrk.pl - COS w Szczyrku

http://foto.szczyrk.info.pl - galeria zdjęć ze Szczyrku

http://www.snowpark.pl - snowpark na Julianach

Copyright © Agora SA