Sport.pl

Skitouring w Południowym Tyrolu [WIDEO i ZDJĘCIA]

Skitouring, czyli wędrowanie i zjeżdżanie poza przygotowaną trasą na nartach, jest zdecydowanie starszy, niż narciarstwo wyciągowe. Ta, niegdyś niszowa, dyscyplina obecnie przeżywa renesans. Dlaczego? Zobacz nasz film z Dolomitów, może pomoże ci zrozumieć, za co kochamy takie spędzanie czasu w górach.

Z roku na rok skitouring cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. We Włoszech ten trend jest widoczny znacznie dłużej,  a co za tym idzie skitouring jest tu po prostu łatwiej uprawiać. W Południowym Tyrolu wytyczono niezliczoną ilość szlaków, a narciarze mogą legalnie podchodzić i jeździć w wielu miejscach, w tym na obszarach światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego? Ponieważ ta odmiana narciarstwa nie wymaga żadnej poważniejszej ingerencji w naturę - wyciągów, ratraków czy naśnieżania.

My spróbowaliśmy, co ma do zaoferowania dla skitourowców region 3 Zinnen. Ponieważ była to jedna z najbardziej suchych zim we współczesnej historii Włoch, śniegu nie było wiele, jednak wystarczająco, by spędzić w górach nie jeden miły dzień.

Ten film jest jednym z sześciu powstałych podczas wyprawy SüdtirolTrip. Pozostałe możesz zobaczyć pod poniższymi linkami. Pod każdym tytułem skrywa się również galeria zdjęć.

Relacja #SüdtirolTrip | Wycieczka Giro delle Cime | Skitouring | Zjechać trasą Pucharu Świata | Włoskie Apres ski | Ekstremalne Apres ski

Franek Przeradzki

Komentarze (10)
Skitouring w Południowym Tyrolu [WIDEO i ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 5 razy 5

  Moi rodzice, obecnie na emeryturze, przeszli/przejechali w ten sposób właściwie wszystkie góry Polski (bo o Alpach to mogli sobie pomarzyć w czasach swojej młodości) i ja też w ten sposób stawiałam pierwsze narciarskie kroki - wynoszona "na barana" przez tatę w górę, potem zjeżdżająca w dół razem z nimi :) W sumie to było fajniejsze niż potem te wyciągi, kolejki i tłumy ludzi. Tylko my, góry i śnieg.

 • krunghtep01

  Oceniono 5 razy 5

  Mam prawie 67 lat i tak zaczynalem moja przygode z narciarstwem.Owczesne wiazania z linkami pozwalaly na zmiane ustawienia ze zjazdu na chod.Krotsze cholewki butow rownuierz ulatwiale chod trekkingowy.Mala ilosc wyciagow rowniez powodowala taka forme narciarstwa.

 • slavomiros

  Oceniono 2 razy 2

  fajny sport, tylko sprzęt drogi w porównaniu ze zwykłymi nartami.
  nadzieja w tym, że w miarę wzrostu jego popularności i zaangażowania dużych producentów ceny będą spadać, chociaż na razie tego nie widać...

 • leszeke

  0

  to nie jest "sport" dla młodzieży nabuzowanej na siłowni czy uczącej się jazdy przy kompie. Niestety lawiny schodzą i jeszcze bardziej niestety zazwyczaj nie na tych którzy je podcięli.
  Wymagane jest również troche obycia z górami ... Z braku tego - przynajmniej wynajęcie przewodnika + ubezpieczenie, a to już nie jest takie tanie (poza Polską )...
  Ale jest pięknie ...

 • d25

  0

  Przy obecnych zmianach klimatu w Europie nie będzie gdzie łazić. O tym roku nie wspomnę, w poprzednim nawet powyżej 3 tys w Alpach otwarte były prawie tylko trasy naśnieżane. Warunki do skitouringu optymistycznie trwają obecnie do miesiąca... i co roku krócej.

 • techfan77

  0

  Na pewno widoki piękne, obcowanie z przyrodą, górami które kocham, ale... za bardzo lubię zap... żeby się w to bawić ;)

 • ipsilon2010

  Oceniono 1 raz -1

  "Zobacz nasz film" nie robilibyście sobie jaj z nas i napisali "zobacz reklamę"

 • jmb2

  Oceniono 13 razy -7

  My Polacy też zdecydowanie wolimy SKITOURING i szusowanie na nartach w polskiej polityce, bardziej ciekawi NAS to kto kogo wyrolował, jak to zrobił, kto kogo wykiwał, kto kogo skutecznie obraził i wyeliminował z polityki - właśnie te polityczne IGRZYSKA - to jest temat bardziej interesujący w Polsce niż jakiś tam CZYNNY odpoczynek na świeżym powietrzu - w dodatku na który przeciętnego Polaka nie stać, bo jadąc do Zakopanego na skitouring trzeba zapłacić OPŁATĘ klimatyczną za dostęp do świeżo dostarczonego SMOGU w powietrzu.

  Ponieważ jesteśmy Narodem ciągle na dorobku, więc nie stać nas na takie ekstrawaganckie zachowanie. Dlatego Polacy uprawiają sport i jeżdżą dobrze na nartach poprzez swoich politycznych przedstawicieli, których na to stać... Wystarczy, że Prezydent RP nas reprezentuje w tym temacie i MY już jesteśmy usatysfakcjonowani i się z tego faktu cieszymy.

  Kiedyś za Komuny było podobnie, klasa robotnicza jeździła samochodami też tylko poprzez swoich przedstawicieli w KC PZPR oraz innych Komitetach Powitalnych o przeprasza Partyjnych. i też z tego faktu była nieustannie zadowol-niona, i tak jest do dzisiaj.
  Polacy to cierpliwy, tolerancyjny i wytrzymały Naród.

  MY Polacy to już tak mamy, jesteśmy takim Narodem, że cieszymy się jak się innym po-wodzi. MY sami możemy się obejść nawet bez luksus-owej, jeżeli to poświęcenie będzie tylko docenione.. a po luksusowej SKITOURING można uprawiać przed swoim domem, za darmo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX