Podstawy freeride'u. Poradnik dla początkujących

Po to, aby bezpiecznie uprawiać freeride niezbędne jest kilka zasad, które pewnie gdzieś zostały skodyfikowane, ale możemy stworzyć własne

Freeride można zdefiniować różnorako, jednakże wszystkie definicje sprowadzają się do jednego pojęcia: jest to jazda poza trasami. Poza trasami, OK., ale w jakim stopniu? Francuzi określili to w następujący sposób: nie dalej niż 15 metrów po obu stronach trasy, lub tam, gdzie są opisane trasy freeride'owe i oznaczone pojedynczymi tyczkami, oraz trasy opisane, lecz nieoznaczone, koniecznie w towarzystwie przewodnika. Biorąc pod uwagę powyższe to we Francji nie ma możliwości do uprawiania prawdziwego freeride'u. Tylko czym jest prawdziwy freeride? Dla mnie, to jazda w terenie nieprzygotowanym, poza obszarem kolejek i wyciągów, zahaczająca o elementy ski-extreme, czyli tam, gdzie jestem zdany tylko na siebie, swoje doświadczenie i umiejętności. Odległość piętnastu metrów od trasy bywa dla mnie atrakcyjna, ale jako ćwiczenie techniczne i trudno byłoby mi nazwać to freeride'em. Podkreślam, to jest moja własna definicja - niekoniecznie słuszna.

1. Technika narciarska na właściwym poziomie. Trudno jednoznacznie określić ten poziom, mogę tyle powiedzieć, że freerider winien umieć poruszać się w każdych warunkach, tj. głęboki śnieg, lód ze wszystkimi jego odmianami itp. Najlepiej jakby posługiwał się zamiennie technikami: tradycyjną i współczesną.

2. Odporność psychiczna, głównie w zakresie przeciwdziałania lękowi i stresowi, umiejętność koncentracji i podejmowania szybkich decyzji.

3. Właściwy sprzęt, tzn. narty z grupy freeride, wiązania zjazdowe (ale nie kolumnowe), buty zjazdowe oraz kijki wyposażone w szeroki talerzyk.

4. Sprzęt dodatkowy: kask ze "szczęką", dopasowane gogle, mocne i nieprzemakalne rękawice, altimetr, termometr, kopia polisy ubezpieczeniowej, czasem specjalna maska chroniąca nos i usta przed pyłem śnieżnym, czasem buty z wibramem.

5. Sprzęt awaryjny: niewielki plecak zawierający 20 m liny, przyrząd do zjazdu (najlepiej ósemka), kilka pętli ze specjalnej taśmy, płachta NRC, apteczka, reflektor lub nadajnik przeciwlawinowy typu takiego, jaki obowiązuje w danym rejonie oraz telefon komórkowy

6. Żywność: wysokokaloryczna np. czekolada, do picia zaś napoje izotoniczne typu isostar i to w dużej ilości. Produkuje się plecaki freeride'owe zawierające bukłak na wodę z rurką, typu Camelback. Niektóre stroje posiadają specjalną kieszeń na płyny, także z rurką. Proponowałbym raczej unikać napojów energetyzujących.

7. Strój z materiału aktywnego (oddychający i nieprzemakalny), swobodny, ale nie obwisły, stosunkowo szczelny z ociepleniem i kapturem. Bielizna aktywna, podobnie wszelkie koszulki z golfem, polary itp. Nie należy stosować bawełny, bo jest to kumulator wilgoci.

8. Nie powinno się uprawiać freeride'u samotnie, lepiej we dwójkę lub więcej osób. Pamiętać należy o umiejętnościach osoby najsłabszej fizycznie i technicznie.

9. Należy posiadać dokładną mapę rejonu (nie mapki rozdawane przy wyciągach!), oraz wiedzę z zakresu zagrożeń lawinowych, sposobów poruszania się w terenie lawiniastym, rodzajów śniegu, sposobu zachowania się w lawinie.

10. O zamiarze dokonania zjazdu należy powiadomić osobę, która w razie czego poinformuje pogotowie górskie.

Objaśnienia:

- ski-extreme- zjazd na nartach w skrajnie trudnych warunkach terenowych, czasem drogami alpinistycznymi - płachta NRC - płachta ratunkowa i biwakowa w kolorze srebrnym mająca za zadanie odbijać promieniowanie cieplne leżącego na niej człowieka i tym samym utrzymywać go we właściwej temperaturze a także izolować go w pewnym stopniu od chłodnego podłoża - isostar - najpopularniejszy z napojów tonizujących, tzn. szybko uzupełniających i wyrównujących poziom soli, węglowodanów i witamin, utraconych i wypacanych w czasie wysiłku - napój energetyzujący - napój zawierający naturalne bądź sztuczne składniki dostarczające organizmowi energii. Stosowanie takich napojów winno być planowe, ponieważ nagłe ustąpienie jego działania w trakcie wysiłku, skutkuje często niemożnością podjęcia aktywności na właściwym poziomie - Camelback - elastyczny pojemnik (worek) na płyny z wyprowadzoną na zewnątrz rurką montowany w plecakach - altimetr - wysokościomierz - ósemka - alpinistyczny przyrząd do zjazdu na linie w kształcie ósemki - reflektor lub nadajnik przeciwlawinowy - urządzenie aktywne (nadajnik) wysyłające sygnały pozwalające zlokalizować poszkodowanego lub pasywne (reflektor) odbijające sygnały wysyłane przez np. helikopter podczas przeczesywania terenu lawiniska - kask ze szczęką - kask typu zjazdowego lub freeride'owego zaopatrzony w ochraniacz żuchwy

Copyright © Agora SA